fbpx

„Jövő tavasszal már drónokkal permetezünk”

Írta: Szerkesztőség - 2018 december 14.

Így összegezte az új technikával való kísérleteinek eredményét Pongrácz Máté, aki a Kaposvár melletti Somodoron, 700 hektáron gazdálkodik, és nyár óta teszteli a szántóföldi növénytermesztésben a „mini helikoptereket”.

Hogy talált rá erre a legújabb technikára?

– Az interneten kerestem rá a drónokra, mert érdekelt ez a technológia, és ott találtam meg a DJI mezőgazdasági drónját. Felvettem a magyarországi forgalmazóval a kapcsolatot, és néhány hét múlva már el is kezdtük tesztelni a légi permetezőket.

Mi a tapasztalata ezekkel a „mini helikopterekkel”?

– Először gyomirtásra használtuk a drónt. Kísérletképpen az egyik táblánk felén a hagyományos vontatott gépünkkel, míg a másik felén drónnal permeteztünk. Ugyan olyan jó eredményt értünk el mindkét géppel. Legutóbb, október közepén repcében is dolgoztunk vele, regulátorozásra használtuk. A tapasztalataink kedvezőek, ezért a jövő tavasszal nagyobb felületen, a még újabb technológiával szeretnénk a drónokat kipróbálni.


Pongrácz Máté

Milyen az újabb technológia?

– Gyorsabb és gazdaságosabb, mint a mostani. Szintén a neten találtam, és a DJI központjában is már látható az az újabb típus, amikor 5 drón permetez egyszerre, egy irányítással. Ez jelentheti számunkra az igazán jó, és költséghatékony alkalmazást, mert viszonylag nagy tábláink vannak, amiken jelenleg 24 m keretszélességű, vontatott permetezőgéppel dolgozunk. Ezt a teljesítményt 5 drónnal tudjuk elérni, illetve túlszárnyalni. Ez a technológia lényegesen környezetkímélőbb, mivel nem fogyaszt gázolajat és nincsen taposási kár sem.

Milyen számításokat végeztek, ami megalapozza a drónok használatát?

– A drónos permetezéssel 15-20 litert, míg a hagyományos vontatott permetezőnknél 200 liter permetlevet szórtunk ki hektáronként, amiben a vegyszer mennyisége ugyanannyi volt, csak a drón sokkal kisebb cseppmérettel, koncentráltabban tudta kijuttatni a permetszert, tized annyi víz felhasználásával. A drónok akkumulátorral működnek, nem fogyasztanak gázolajat, mint a traktor, a töltésüket akár napelemes töltőkkel is meg lehet oldani. De az előnyüket igazán a mostanában gyakori extrém időjáráskor fejtik ki. Vannak kritikus időszakok, amikor a sár miatt nem tudunk a vontatott permetezőnkkel a táblába menni, a drónokkal viszont elvégezhető a munka. Véleményem szerint a precíziós gazdálkodásé a jövő. A monitoring drónnal egy óra alatt 100 hektárnyi terület határszemléjét lehet elvégezni, talaj-, klorofil-, stressz- és hozamtérképek elkészítésével, amiknek a használatával megoldható a táblán belüli egyedi „foltok” kezelése.

Nézzük a drónok árát! Mennyibe kerül a beruházás?

– Én az ötdrónos permetezőrendszerrel számolok, mert számunkra ez lehet a hatékony és gazdaságos megoldás. A drónok kb. 5 millió forintba kerülnek darabonként, ehhez jönnek a plusz akkumulátorok, a napelemes töltő, műholdas és földi navigációs berendezések, így összesen 35-40 millió forintba kerülhet a teljes rendszer. Ha egy, a napraforgóban is használható hidas traktort nézek, amit föl lehet emelni olyan magasra, hogy ne okozzon kárt a kultúrnövényben, ez új gép vásárlásakor, 90-120 millió forintért érhető el.

Pongrácz Máté
Felvételeink:
www.agraragazat.hu/galeriak

CÍMKÉK permetezés