fbpx

Szamóca integrált gyomszabályozása

Írta: Szerkesztőség - 2014 május 12.

Magyarországon az egy főre jutó szamócatermés 1-1,2kg körül alakul. Míg a hazai szamócatermés 1966-1970 közötti időszakban évente átlagosan meghaladta a 20 ezer tonnát, az utóbbi időszakban 12,6 ezer tonnára csökkent. Friss és feldolgozott szamócát egyaránt exportálunk és importálunk is. Az eredményes szamócatermesztés feltétele a kiváló minőség, a megfelelő fajta, a korszerű termesztéstechnológia, melyet integrált módszerek alkalmazásával lehet elérni.

Legkedvezőbb talaj

Az integrált szamócatermesztés egyik lényeges eleme a növény megfelelő gyomszabályozása. Az integrált gyomszabályozás már a megfelelő termőhely kiválasztásával kezdődik. A szamóca számára legkedvezőbb a semleges, enyhén lúgos kémhatású, magas szerves anyag és alacsony sótartalmú talaj. A különböző homokos vályog-, barna homok- és a homokos öntéstalajokon fejlődik a legkielégítőbben. A gyökerek nagy oxigénigénye miatt kényes a talaj levegőháztartására, a vízborítást nem bírja, 100 cm-nél magasabb talajvízszintű területeken nem termeszthető.

Elővetemény megválasztása

A gyomszabályozás másik fontos eleme a megfelelő elővetemény megválasztása. A szamócának jó előveteménye lehet a kertészeti növények közül a káposzta, a sárgarépa, a saláta, a zöldbab, a zöldborsó és egyéb rövid tenyészidejű zöldségnövény, a szántóföldi növénykultúrák közül pedig a pillangósok, a repce, az őszi kalászosok és a korán leszántott zöldtrágya növények. Az előveteményben megfelelő mechanikai és vegyszeres gyomirtási módszerek alkalmazásával megszüntethető illetve minimálisra csökkenthető a nehezen írtható évelő gyomnövények mennyisége.

Talaj előkészítés

A telepítés előtti talaj előkészítés is az integrált gyomszabályozás hatékony eszköze. A palánták számára optimális talajállapotot és a talaj megfelelő szintű tápanyag tartalmát biztosítani kell. Ilyen körülmények között a szamóca kezdeti fejlődése gyorsabb, így a gyomelnyomó képessége is jobb.

Talajtakarás

Termesztéstechnológiai gyomszabályozás a megfelelő talajtakarással végzett szamócatermesztés is, amikor a feketefóliával történő talajtakarásnál a telepítés előtt fóliával takarják a sorokat és ide történik a palánták ültetése. Ennél a technológiánál a gyomnövények nem jutnak fényhez és növekedési tér sem áll rendelkezésükre, így amíg a fóliatakarás ép a gyommentesség fenntartható.

A másik módszer a tavaszi időszakban a sorok és tövek közé szalmatakarás alkalmazása annak érdekében, hogy fénymentes közeget teremtsenek, így a gyomnövények nem képesek csírázni, ezáltal gyommentes marad az ültetvény. A szalmatakarásnak legalább 4-6cm vastagságúnak kell lenni.

Takarás nélkül

A szamóca gyomszabályozása takarás nélküli technológiában elengedhetetlen módszere a mechanikai gyomirtás. Ebben az esetben a sorközöket kultivátorral, rotációs kapával, vagy kaszával tarthatjuk karban, a tőközöket pedig kézi kapálással. A mechanikai gyomirtást évente több alkalommal el kell végezni, az első művelés még virágzás előtti időszakban, majd betakarítás után 2-3 időpontban. A szüret utáni gyommentességre azért van szükség, mert ekkor alakulnak ki a következő évi termés alapját képező virágrügyek, és ha gyomos az ültetvény a rügy differenciálódás nem történik meg, a következő évi termés lényegesen kevesebb lesz az elvárhatónál.

A mechanikai gyomirtás kiegészítésére kémiai gyomirtás is alkalmazható. Sajnos a szamócában eléggé korlátozottan állnak engedélyezett készítmények a termelők rendelkezésére, melyek a gyomosodást az ültetvény teljes időtartama alatt alacsonyan tartanák.

A szamócában alkalmazható készítmények a gyomnövények kelése előtt a kultúrnövény nyugalmi állapotában alkalmazhatók. A megfelelő hatás érdekében bemosó csapadékra szükség van. A kijuttatható engedélyezett hatóanyagok a lenacil, a napropamid, a pendimetalin és az S-metolaklór. Hatóanyagok gyomnövények elleni hatékonyságát az 1. táblázat tartalmazza.

A vegetációs időszakban a kétszikű gyomnövények ellen kémiai védekezésre nincsen lehetőség. A szüret után csupán az egyszikű gyomnövények ellen egyetlen szelektív egyszikű irtó hatóanyag a propaquizafop áll rendelkezésre.

A szamócában engedélyezett gyomirtó szer hatóanyagok hatásspektruma

Jelmagyarázat:

S: jó hatékonyságú

MS: közepes hatékonyságú

R: gyenge hatékonyságú

Összefoglalva megállapítható, hogy a szamóca gyomszabályozása elsősorban a megfelelő termesztéstechnológia megválasztásával és mechanikai gyomirtással oldható meg. A kémiai eljárás a kisszámú engedélyezett gyomirtó szer miatt csak korlátozottan alkalmazható.

Gyulai Balázs

Fejér Megyei Kormányhivatal

Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság

Gyomirtási Szakelőadó