fbpx

Sertéshúsból marhát – összesen 7 év börtönt ér

Írta: Barna Ferenc - 2021 május 19.

A vádlottakat bűnösnek mondta ki a törvényszék emberi fogyasztásra alkalmatlan hústermékek forgalomba hozataláért, azonban az első fokon kiszabott büntetéseket mérsékelte. Az első-, a másod- és a harmadrendű vádlott börtön büntetést kapott.

 

Mezőgazdaság, szarvasmarha, börtön
Technológiák ötletes alkalmazásával sertés szűzpecsenyéből marhahúst csináltak, börtön lett a vége (Fotó: Horizont Média Archívum)

 

Bűnös, de enyhítették az ítéletet

A rossz minőségű termék forgalomba hozatalának bűntette és további bűncselekmények ügyében indult perben másodfokon enyhítette a bíróság a Fejér megyei húshamisítókra kiszabott elsőfokú ítéletet.

Az ítélet szerint az első- és a másodrendű vádlott fagyasztott sertés szűzpecsenyét vásárolt, majd azt egy ercsi hűtőházba szállította. A másodrendű vádlott alkalmazásában álló kilenc vádlott közreműködésével a húst kiolvasztották, pácológéppel marhahúsaromát injektáltak bele, ételfestékben áztatták, azután visszafagyasztották. Ezt a terméket külföldön, illetve Magyarországon marhahúsként értékesítették. Az elsőrendű vádlott a hatóságok előtt a hús eredetét hamis okiratokkal próbálta igazolni.

Ezen túl a vádlottak külföldről fagyasztott marhahúst vásároltak, kiolvasztották, majd a kiolvadt húslét vízzel keverték és a marhahúsba visszafecskendezték. Az így kapott húsárut újrafagyasztották, az eredetihez hasonló címkével ellátva értékesíteni kívánták. A Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal munkatársai még a forgalomba hozatal előtt lefoglalták a hűtőházban tárolt termékeket.

A NÉBIH feladatkörénél fogva lép fel a fogyasztók érdekében, ellenőrzéseik során felfedett hiányosságok alapján kezdeményezik a megfelelő eljárást.

 

Az elsőfokú ítélet megalapozott, de…

A törvényszék tájékoztatása szerint a másodfokon eljáró bíróság a bizonyítási eljárás lefolytatását követően az elsőfokú ítélet tényállását lényegében megalapozottnak találta, azon érdemben nem változtatott.

Az elsőrendű vádlott büntetését azonban hatról négy év börtönre, a másodrendű vádlott büntetését három év öt hónapról két év börtönre, a harmadrendű vádlott büntetését pedig egy év tíz hónapról egy év, végrehajtásában két évre felfüggesztett börtönre enyhítette, míg az elsőfokú ítélet ellen szintén fellebbező további vádlottak esetében a közérdekű munka helyett pénzbüntetést alkalmazott.

A Székesfehérvári Járásbíróság 2019 márciusában hozta meg elsőfokú ítéletét rossz minőségű termék forgalomba hozatala és a megfelelőség hamis tanúsítása bűntettében, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségében.

 

Forrás: MTI