fbpx

Bogyós gyümölcsök ULO-zása?

Írta: - 2018 január 30.

Korábbi cikkeinkben foglalkoztunk már az ULO tárolással, figyelembe véve az optimális kamraméreteket, hűtési rendszert és egyéb paramétereket, amelyekkel az alma tárolhatósága és értéke növelhető. A CA (Kontrollált Atmoszféra) használatával a tárolt termék élettani folyamata lelassul, ami hosszabb tárolási időt eredményez. A terméket hibernálják, a szükséges körülményeket speciális védőkörnyezet kialakításával és fenntartásával érik el.

A legfontosabb kérdések

Az ULO/CA rendszerről sokan hallottak már és néhányan alkalmazzák is e technológiákat az alma tárolása során. Azonban ennek a rendszernek az előnyeit lehetne más gyümölcsök állagának és értékének megőrzésére is használni. Ez esetben felmerül néhány kérdés. Az érzékenyebb gyümölcsök, mint például a fekete vagy a piros ribizli, a szamóca, a málna, az áfonya esetében sok kis kamrát kellene építeni, hogy lezárható legyen légmentesen, vagy az alma vagy más termény tárolásához méretezett nagy kamra alkalmazható-e? Nem lesz magas az üzemeltetési költsége? Jó lesz a hatékonysága?

A válaszok a felmerülő kérdésekre pedig a következők. Az almatárolásra kialakított nagy kamrákban nem lehet kis mennyiségben érzékeny gyümölcsöket tárolni Kontrollált Légtérben, köszönhetően a kialakításának és méretének.

Íme, a megoldás!

Mi lehet a megoldás olyan esetekben, ahol kis mennyiségeket tudunk a meglévő tárolóinkban tárolni kontrollált körülmények között, hogy a piaci előnyünket megőrizzük, és a termék minőségi áruként legyen hosszabban tárolható?

A megoldás a Palett Fresh System (továbbiakban PFS), azaz a Raklaponkénti Frissárutárolás.

A Pallet Fresh rendszer különösen kisebb mennyiségek esetén ideális megoldás. A gyümölcsök és zöldségek különféle fajtáit közvetlenül a betakarítás után raklaponkénti légtérben tárolják annak érdekében, hogy a legmagasabb minőséget és a megfelelő mennyiséget igény szerint szállítsák.

Hogy is működik az a rendszer?

A folyamatok alapja megegyezik az ULO-/CA-tárolók folyamatával, a betárolt gyümölcsöknek megfelelő kontrollált légteret alakítjuk ki, szabályozva az oxigén-, a széndioxid- és a nitrogénszintet a tárolt raklapon. Hogyan lehet a raklapoknak és nem a körülölelő légtérnek az összetevőit változtatni? Elsőként szükséges hozzá egy hűtőkamra, amely biztosítja a megfelelő hőmérsékletet.

A kamrán belül elhelyezik a speciálisan tervezett raklapokat, amelyek egy mozgatható lemezből és egy raklapból állnak, ez biztosítja, hogy a PFS-burkolat gázzárt maradjon. A „rendszert” a következőképpen kell használni: először rakni kell egy raklapot friss termékekkel a PFS raklapra, ezután le kell takarni a PFS fedéllel a terméket felülről. A kijelölt helyeken lyukakat kell kialakítani a fedélbe, hogy befogadják a PFS csatlakozókat. A kézi targonca használatával a raklapot oldaláról felemelve a speciális lemezhez lehet csatlakoztatni a légzáró burkolatot. A lemezre kifejtett súly biztosítja a hermetikus tömítést. Ezután a PFS raklap a rendszeren belül elhelyezett pozícióba kerülhet. Végül csatlakoztatni kell a gázellátást biztosító vezetékeket, majd elindítani a rendszert.

A Pallet Fresh rendszer egyéni raklapokkal vagy raklapcsoportokkal egyaránt működik, attól függően, hogy milyen mennyiségű és hányféle terméket kell tárolni. Minden Palett Fresh egység egy fedőlapból és egy speciális raklapból áll, amelyen a ládákat, dobozokat vagy akár egy raklapot is elhelyezhetünk a tárolni kívánt áru mennyiségétől függően.

A rendszer használatával az értékesítés folyamat tervezhetőbbé, elnyújthatóbbá válik. Elkerülhető, hogy a szedési és érési csúcsok idején, keletkező nagy mennyiségű termény kényszer értékesítését kelljen végrehajtanunk. Az esősebb időben, vagy a szezon végén előnyünk lehet a többi termelővel szemben egy megfelelően lehűtött és tárolt termékkel a piacon.

Váradi Csaba