fbpx

Modern és gazdaságos – átadták a felújított vetőmagüzemet Szenttamáson

Írta: Szerkesztőség - 2012 április 02.

Befejeződtek a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. szenttamási vetőmagüzemének fejlesztési munkálatai, melynek keretében tovább bővült a feldolgozó gépsor, valamint egy új, korszerű fosztósor is beépítésre került. A közel egymilliárd forintos beruházás jelentős részben a Nemzeti Diverzifikációs Program keretében elnyert pályázatnak köszönhetően valósult meg. Az ünnepélyes átadásból és a fejlesztés részleteiből kapnak ízelítőt Olvasóink.

A szenttamási vetőmagüzem fejlesztés mindkét üteme a Cimbria Heid Hungária Kft. kivitelezésében épült meg.

A cég 2008 nyarán kapott felkérést egy korszerű hibridkukorica feldolgozó sor megtervezésére és kivitelezésére.

Bár a régi technológia rekonstrukciója is szóba került, végül egy új, horizontális elrendezésű sor mellett döntött a beruházó.

 

A 2009-ben megkezdett kétlépcsős beruházás első ütemében mindenekelőtt az ötven éves múltra visszatekintő üzem rekonstrukciójára került sor.

  • a 886 m2-es, könnyűszerkezetes üzemcsarnokban kaptak helyet az abszolút csúcstechnológiát képviselő Cimbria tisztító és osztályozó gépek, a garatfilterrel felszerelt fogadógarat, a Cimbria Delta elő- és finom tisztító.
  • A méretre bontást Cimbria Delta síkrostával oldották meg, amely megfelelő méretű frakciótartályokba dolgozik.
  • A vetőmag továbbításához beépített szállító eszközök: Cimbria GT400 szalagok, EC-8 lassú járású felvonók, vetőmagos HEID „Z” felvonók.
  • A teljes elszívás filteres porleválasztással történik. Ez a projektrész 2009-ben zárult, és méretre bontott kukoricát szolgáltatott végtermékként.

A 400 milliós beruházást követően újabb, közel 600 millió forintos fejlesztésbe fogott a TM Zrt. az elnyert nemzeti diverzifikációs program révén megkapott pályázatnak köszönhetően, mely a feldolgozó kapacitás megnövelése mellett a minőség további javítását, illetve a vetőmagüzem feldolgozási lehetőségeinek kibővítését célozta meg.

  • Megépítésre került a hibrid kukorica fosztó-válogató üzem és a kalibráló sor befejező technológiája.
  • A vetőmagüzemi feldolgozó sor a frakciótartályoktól indul, és tartalmaz szín szerinti osztályozót, Heid GA 210 fajsúlyszeparátort, Heid CC-150 precíziós csávázót 3 adagoló rendszerrel, pihentető tartályokat és automata zsákoló sort.
  • A szállító eszközök közül itt már csak rendkívül kíméletes HEID „Z” felvonók és Cimbria GT400 szalagok találhatók.
  • A minőségbiztosítás elengedhetetlen része az automata Heid mintavevő.
  • A vezérlés PLC alapon nyugszik, és PC, valamint touch panel kezelő felülettel is rendelkezik.
  • A kialakítás rendkívül flexibilis, Heid triőr utólagos illesztését követően napraforgó és gabona teljes igényű feldolgozására is alkalmassá válik.

Mindezek következtében lényegesen csökken a feldolgozás során kieső jó magvak révén keletkező veszteség, azaz mostantól nem csupán az egyik legmodernebb, de az egyik leggazdaságosabban dolgozó üzem címét is a TM Zrt. vetőmag feldolgozója mondhatja magáénak.

 

A vadonatúj fosztósor óránként akár 15-20 tonnányi csöves termés feldolgozására is képes.

A fejlesztések tehát nem csupán minőségi, de mennyiségi ugrást is jelentenek.

Feldolgozás tekintetében a három feldolgozó soron lehetőség van évi 1.000 tonna aprómag, 2.000 tonna kalászos és 5.000 tonna hibridkukorica vetőmag előállítására, szárítási kapacitásuk három szárítóban 10-12 ezer tonna csöves kukorica feldolgozását teszi lehetővé.

A kapacitásbővülés mellett ráadásul a most befejeződött beruházás a feldolgozható termények körét is jelentősen kibővíti.

A TM Zrt. fókuszában ugyan jelenleg is a Limagrain-nel történő együttműködés, ennélfogva a hibridkukorica áll, azonban ez korántsem jelent kizárólagosságot.

A jövő évi termelési szezonra már több vetőmagházzal vette fel a kapcsolatot többek között borsó, olajretek, zab, lucerna, mustár és bükköny vetőmagok előállítását illetően, de a lehetőségek tárháza óriási, a gépek minősége, feldolgozó kapacitása a feldolgozható termények skálájának további szélesítését teszi lehetővé.

 

A Nemzeti Diverzifikációs Program

A Nemzeti Diverzifikációs Program az Európai Unió reformja következtében jócskán lecsökkentett cukorrépa-termesztésnek, illetve cukor előállításnak köszönheti létrejöttét.

A vidék említett okok miatt visszaeső munkamegőrzési képességét volt hivatott segíteni az egykori cukorgyárak vonzáskörzetében (Petőháza, Kaba, Szerencs és Szolnok térségében) hat fő jogcímre igényelhető támogatás formájában.

Az összesen 64 milliárd eurós keretből támogatási kérelmenként a támogatás összege legalább 10.000, legfeljebb 1.000.000 eurónak megfelelő forintösszeg volt, mértéke az elszámolható kiadások 40%-a, nagyvállalatnak minősülő ügyfél esetében azok 20%-a lehetett.

 

 

Sándor Ildikó