fbpx

Agrobotok és mezőgazdasági drónok az Agritechnica 2023-ról

Írta: Agrárágazat-2024/1. lapszám cikke - 2024 január 29.

A megszokott traktorok, gépek, eszközök, pótkocsik, gumiabroncsok és számtalan beszállító mellett a kiállításon már feltűntek nemcsak az önvezető traktorok, de a mezőgazdasági célú robotok is, viszonylag szép számmal, jelezve, hogy már a géppiacon is számolni kell jelenlétükkel, egyre komolyabb mértékben. A látogatókban egyszerre volt jelen a kíváncsiság és a kétely. Tudjuk, a traktorok, a kapcsolt gépek, kombájnok és más betakarítógépek sem egyik napról a másikra váltották fel a lovakat, a gőzgépeket és a kétkezi munkások tömegét.

Helyzetkép

A drónok már lényegesen előrébb járnak a mindennapokban, de ne feledjük, a katonai célú fejlesztések is több mint 50 éves múltra tekintenek vissza. A robotika is rohamléptekben igyekszik felzárkózni, hogy minél hamarabb piacérett megoldásokat kínáljanak a gyártók. Az agrobotok (mezőgazdasági célú robotok) munkája ma még leginkább a szabadföldi és nagyobb növényházakban végzendő feladatokra irányul, amelyeket eddig traktorhoz kapcsolt eszközökkel vagy önjáró gépekkel végeztünk. A kétkezi idénymunkásokat felváltó szüretelő-, betakarítórobotokra még jó ideig várni kell. Igaz, a kísérletek már ott is elkezdődtek.

Ant Robotics

A német gyártó két mobil/szállító platformmal volt jelen. Az ADIR egy négykerekű, elektromos hajtású, csúszókormányzású alapgép, hossza 1,1 m, 0,8 m széles és 40 cm magas. Főleg növényházakban történő betakarítási, szállítási feladatokhoz tervezték. Súlya 100 kg, teherbírása 400 kg, sebessége max. 4 km/óra, 2D Lidarral és sztereokamerával szerelt, Playstation egységgel távirányítható. Mind a négy kereket egy-egy villanymotor hajtja, összesen 1,7 kW teljesítménnyel.

ADIR, permetezőegységgel szerelve

VALERA autonóm szállítóeszköz

A VALERA már egy sokkal nagyobb, teljesen autonóm üzemű – de kézi, joystickos irányítás is lehetséges –, sztereokamerákkal, akadályérzékelőkkel és automatikus vészmegállítóval rendelkezik. Az elektromos kihordókocsi növényházakban és szabadföldön egyaránt használható. Gyümölcsök és zöldségek kézi, rekeszekbe történő betakarításához tervezték. Napelem biztosítja a munka közbeni feltöltést.

3,5 m hosszú, 2 m széles és 2 m magas, napelemmel, 250 kg súlyú, maximum 3 km/órával haladhat, a nyomtáv 1,5–2,2 méter közt állítható. Szállítókapacitása 650 kg, és 168 db, 40 × 30 × 15 cm méretű rekesz fér el rajta.

A két nagy hátsó kerék hajtott, az első kettő elektromechanikusan kormányzott, 24 voltos akkuról működik.

Digital Workbench

A standon a Tripard 1800 típusú eszközhordozó, autonóm szántóföldi robot volt kiállítva, amely a teljes mezőgazdasági munkafolyamat automatizálására szolgál a vetéstől és a trágyázástól a gyom- és kártevőirtáson át a betakarításig a szántóföldi és különleges növénytermesztésben, valamint a gyümölcstermesztésben. A hangsúly a teljesítményen, a hatékonyságon és a többfunkciós alkalmazhatóságon van.

A gép akár 800 kg súlyú eszközök hordozásra alkalmas, megengedett össztömege 2600 kg, legnagyobb munkaszélessége 3 méter. Összesen hét moduláris rekeszben belső égésű motor, kiegészítők, üzemanyagtartály és akkumulátorok stb. helyezhetők el, a 24 órás folyamatos üzemidő is elérhető. A szántóföldre 3,5 t össztömegű utánfutóval vagy kisgépszállító pótkocsival vihető.

Nyomtávja 160–270 cm közt állítható, de a főkeret egy irányban, aszimmetrikusan is mozgatható. Kamerás sorfelismerő rendszer vezeti, mobil adatkapcsolattal és szabványosított hálózati rendszerekkel – például CAN vagy Ethernet – rendelkezik. Az adatcsere a munkagép, az intelligens munkagépek és a gazdaságirányítási rendszerek között szabványosított protokollokon, mint például ISOBUS és CANopen vagy ügyfélspecifikus kommunikáción keresztül történik. A helymeghatározás tekintetében a Tipard kettős, RTK-GNSS-vevővel működik. Továbbá kézi vezérléssel, távirányítóval is működtethető. A küldetéstervezés egy gazdaságirányítási rendszerből vagy bármely GIS-rendszerrel lehetséges, a fő támogatott fájlformátum a Shape vagy a geoJSON.

Tripad 1800
Tripad 350

A Tripad 350 egy kisebb változat, súlya 350 kg, terhelhetősége 150 kg, 2,2 m hosszú, 1,1–1,3 m magas, nyomtávja 1,2–1,7 méter közt állítható, míg hasmagassága 50–80 cm közötti. Műszaki tartalma teljesen azonos az 1800-aséval, állandó négykerékmeghajtással és kormányzással rendelkezik, s helyben képes megfordulni. Különlegessége, hogy az akkumulátoros meghajtás mellett dízelmotorral vagy üzemanyagcellával is rendelhető. Ezek függvényében a maximális üzemidő 12 óra.

Farmdroid FD20

A dán cég gépe valójában egy eszközhordozó, amely cékla, cukorrépa, gyógynövények, hagyma, kelkáposzta, petrezselyem, repce, saláta és spenót vetésre és gyomlálásra alkalmas.
A gép tisztán elektromos üzemű, és a rajta lévő napelemekkel munka közben is tölthető. Ezért nincs helyhez kötve, nem kell töltőberendezést telepíteni. Egyelőre ez az egy típus szerepel a kínálatban, és 20 hektáros területig ajánlják. A 3 kerekű robot maximális munkaszélessége 3 méter, stabil, talajviszonyoktól függően legfeljebb 8 százalékos oldaldőléssel és 5 százalékos lejtőn vagy emelkedőn képes dolgozni. Automata üzemmódban 950, manuális módon (közvetlen távirányítással) 1100 méter/óra a munkasebesség. Önsúlya 900 kg, de még ballaszttal is terhelhető, 1050 kg össztömegig. A vetéshez 8 darab, egyenként 6 literes vetőmagtartállyal szerelhető fel. A sortávolság 22,5–75 cm közt állítható, 4–8 aktív vagy 8–4 passzív sorral. Az üzemeltetési hőmérséklet 0-tól +40 °C-ig terjedhet, míg a tárolása -10 °C és +50 °C között lehetséges. Zajszintje nem éri el a 60 decibelt.
A gyártó több mint 10 év élettartamot garantál a főegységekre, az előírt, szakszerű karbantartások esetén. A gépen körbefutó vörös zsinórok a vészleállítókhoz kapcsolódnak, elkerülve az esetleges balesetet vagy rongálódást.

Farmdroid FD20

farmunited & Plack

A német farmunited GmbH 2021-ben jött létre, az 1995-ben alapított Inovel Elektronik Gmbh – 2006–2021 között Inovel System AG – átnevezésével. Fő profiljuk az elektronikai és felhőalapú rendszerek fejlesztése, a precíziós gazdálkodás és automatikus kormányzási rendszerekhez kapcsolódóan.

Plack PRT600R szőlőültetvényekhez, permetezőkivitelben

Az 1996-ban alapított, szintén német Plack Maschinenbau vGmbH a gumihevederes, elektromos eszközhordozó gyártója.

Most közösen építettek egy önjáró, elektromos üzemű permetezőgépet, kimondottan szőlőgondozáshoz, sőt, erősebb alapokra, a korábbi 400 helyett 600 kg terhelhetőséggel. Az alapméretek maradtak: 159 cm hossz, 74 cm szélesség és 43 cm platformmagasság. A tápfeszültség 36 volt, a munkasebesség 0,1–3 km/ó között fokozatmentesen szabályozható.

IAV

A több mint 40 éves német vállalat főleg az ipari automatizálás és ipari robotok területéről lépett át a mezőgazdasági területre is. A robotikában felhasznált tudásukból igyekeznek előnyre szert tenni – konstrukciók, érzékelők, vezérlőszoftverek stb. –, ma már kiegészítve a felhőalapú rendszerekkel, és bevonva a mesterséges intelligenciát is. Utóbbi célja az agrobotok öntanuló és problémamegoldó képességeinek javítása.

IAV bogyósgyümölcs-szedő robotja munka közben

A robotok mezőgazdasági feladatokra történő áttervezése és mobil platformra történő integrálása szintén fő fejlesztési szempont, különösen a betakarítás munkaerőhiánya kiváltására.

A másik, fejlesztést mozgató, kialakulóban lévő piaci igényt az úgynevezett vertikális gazdaságok jelentik, ahol már nem is igazán lehetséges a kézi betakarítás, ráadásul szinte folyamatos a termesztés és betakarítás.

A bogyósgyümölcs-szedő robotjuk 350 kg-os, 1,7 × 0,8 × 2 méter méretű, akkumulátoros üzemű, egy feltöltéssel 20 órás folyamatos működés lehetséges, 24 óra alatt 220 kg szedőkapacitással.

Naïo

A francia gyártó három típussal volt jelen a kiállításon. Közös vonásuk, hogy mindhárom már okostelefonos mobilapplikációval irányítható, és egységesen 5 év garancia érvényes rájuk.

Az OZ egy többcélú, leginkább zöldségfélékhez alkalmas robot: vet, gyomot irt, műtrágyáz. A mindössze 130 cm hosszú, szóló abroncsokkal 45 (ikerkerékkel 65 cm) széles és 83 cm magas, 150 kg önsúlyú gépet egy 24 voltos, 2600 Wh teljesítményű akku hajtja, akár 8 órán át folyamatosan. Mindegyik kerékben egy-egy villanymotor van, csúszókormányzásos vezérléssel. Elektromechanikus függesztőszerkezete 60 kg-ig terhelhető, de opcióban vonógömbbel is felszerelhető. Maximális munkasebessége 2 km/óra, növényházakban és szabadföldön egyaránt használható.

Naïo OZ

ORIO

JO autonóm robot

Az ORIO szintén zöldségek, valamint ipari növények termesztéséhez készült, cserélhető, sorközművelő adapterekkel, kimondottan szántóföldi munkákhoz. Az autonóm robot 3 lidaros érzékelővel, Cat. 2-es, hárompontos függesztőszerkezettel rendelkezik, kétféle, 150–175 cm és 180–215 cm közt állítható nyomtáv-variációkkal választható. Hossza 428 cm, szélessége 210 cm, állandó négykerék-meghajtású és -kormányzású, GNSS RTK-val alkalmas a precíziós műveléshez. Önsúlya kb. 1500 kg, teljesítménye 4 × 3 kW, tápfeszültsége 48 V, maximum üzemidő 8 óra. Szériában 21, opcióban 32 kWh-ás akkucsomaggal kapható, és 5 év garancia van a gépre. Maximális munkasebessége 5,5 km/óra.

A JO már egy nehézkategóriás, gumihevederes autonóm robot, gyümölcsösökhöz és szőlőültetvényekhez – beleértve a soraljgondozást is – akár hegyes vidéken.

2 m hosszú, 2 m magas, és csak 68 cm széles. Hárompontos függesztőszerkezettel készül, 250 kg kapacitással, illetve vonógömbbel 400 kg vontatható. A gép önsúlya 850 kg, 2 darab, 3 kW-os villanymotor hajtja, 48 voltos tápfeszültséggel, maximum 2,2, km/órával halad. A 16 kWh-ás akkucsomag legfeljebb 8 órára elegendő, az opciós 21 kWh-ás maximum 10 óra üzemidőt nyújt.

Odd.Bot

Egy holland autonóm, mechanikus gyomlálórobotról van szó, amelyet az Odd.Bot Trailblazer Programban részt vevő gazdálkodókkal és a Wageningeni Egyetemmel közösen fejlesztettek ki és tökéletesítettek.

A robot a legmodernebb M. I. (mesterséges intelligencia) technológiát használja a gyomok azonosítására, precíz mechanikus, vegyszermentes eltávolítására a növénysorokon belül. Továbbá információkat képes nyújtani a talaj pH-értékéről, nedvességtartalmáról és bizonyos ásványianyag-hiányokról is. A robot flottában szintén képes dolgozni.

Slopehelper

A szlovén PeK Automotve d.o.o. fejlesztése és gyártmánya. Egy nagy teherbírású, gumihevederes eszközhordó és terményszállításra, kihordásra is alkalmas autonóm robot, amely kimondottan gyümölcsösök, szőlők teljes körű művelésre alkalmas, különösen hegyvidéken. Eszköztől függően egész évben alkalmazható.

A navigációhoz GNSS-rendszert használ, és az okostelefonon lévő TeroAIR-alkalmazás valós időben tájékoztatja a gazdát a műveletek teljes menetéről és a bekövetkező eseményekről.

Önsúlya felszereltségtől függően 1750–1850 kg, teherbírása 2 tonna, s ezzel bármilyen irányba képes biztonsággal közlekedni, 40 fokos lejtésig, mert a szállítóplatform hosszirányban 35, keresztirányban 28 fokig képes kompenzálni a terep szögét. 1000 × 1200 mm-es gyümölcsöskonténer szállítására alkalmas, sebessége 1–4 km/óra. Az akkucsomag 48 voltos, legfeljebb 14 órás üzemidőt nyújt, a töltési idő 8 óra.

XAG

Az XAG V50 mezőgazdasági drón 4D-s radarral rendelkezik, permetszertartálya 20 literes, a szivattyú maximális technikai kapacitása 12 liter/perc. A porlasztás finomsága 60–400 mikron közt szabályozható, ez 0,3–6 liter/perc kijuttatásnak felel meg, akár 8 méteres munkaszélességgel. Egy akkufeltöltéssel 144 kg vegyszer juttattatható ki. Csúcssebessége 12 m/sec, azaz 43,2 km/óra.

Felszerelhető 25 literes műtrágyatartállyal is, amely forgótárcsás kijuttatással működik. Itt szintén 144 kg juttatható ki egyszeri akkutöltéssel.

A kijuttatási térképre összesen 80,8 hektáros terület tölthető fel egyszerre.

A 4 kerekű, csúszókormányzású, XAG Dragon/R150 típusú, elektromos meghajtású földi robot nemcsak ültetvények, kertészetek permetezési munkálataihoz, de szántóföldön ugyancsak bevethető. Fordulási sugara csupán 70 centiméter.

XAG V50 permeteződrón

XAG Dragon R150 permetezőrobot

Az első és hátsó kerekeket egy-egy villanymotor hajtja, maximum 1,2 m/s, vagyis 4,3 km/órával. A 150 kg teherbírású gépre szerelhető műanyag tartály 100 literes, amelynek tartalmát egy-egy forgatható szórófej juttatja a növényekre, maximum 12 méteres távolságig. A szórófejek vízszintesen 290, míg függőlegesen 200 fokos tartományban mozgathatók, és egy 4,8 liter/perc teljesítményű szivattyú táplálja őket. A porlasztás finomsága 60–200 μ között állítható. Egy feltöltéssel 4 órás folyamatos munkavégzés lehetséges.

Amikor nem kell permetezni, a tartály vázzal együtt leszerelhető, és a külön megvásárolható, 90 × 70 centiméteres, rácsos rakfelületre cserélhető, így autonóm szállítóeszközként alkalmazható szüret idején. Sőt, nehéz terepen a gumiabroncsok gumihevederrel is elláthatók.

VitiBot

A BAKUS nevű, kimondottan komplex szőlőművelésre tervezett és gyártott robot kétféle specifikációval készül: 90 és 120 centiméteres sortávolsághoz. Ennek függvénye az 1,1 és 1,3 méteres nyomtáv; a 3,5 méteres hossz és 2,67 m teljes magasság azonos. A meghajtás tisztán elektromos, minimum 3, maximum 27 kilowattos töltővel tölthető, a minimális töltési idő 2,5 óra. Az akkucsomag 75 kWh-ás, amely körülményektől függően legalább 10 órás üzemidőt biztosít.

Bakus robot a szőlőültetvényekre

A gép kerékagymotoros, összesen 48 kW (65 LE) teljesítménnyel, maximum 6 km/órával halad. Összkerék-kormányzású, a sorvégeken helyben képes megfordulni. 45%-os emelkedőt képes leküzdeni, és 20%-os rézsűn is tud még dolgozni. Az abroncsozás alacsony, 0,9 bar nyomású és 320/65 R16 méretű. A navigációhoz kettős RTK-GPS-rendszert használ. A VitiBot a gépre 2 év, illetve 2000 üzemóra garanciát nyújt. A VitiBot szintén az SDF Group része, így került a szőlészeti robot a Deutz-Fahr traktorok közelébe.

Ezek az Agritechnica 2023 kiállítás legfontosabb robotikai és dróntechnikai újdonságai. Mint az összeállításból kitűnik, bár a robotika még nem általánosan használt technológia, de a gyártók mindent elkövetnek, hogy mielőbb azzá váljon.

Kiss Bertalan