fbpx

Nem jó ez a nagy meleg, de idén nem lesz gond a vízzel

Írta: Kohout Zoltán - 2024 január 19.

…ha csak valami anomália nem következik be az előttünk álló hónapokban, akkor idén nem lesz gond a termőtalajokban felgyülemlett vízzel. Az viszont nem jó, hogy ebben a tavaszias téli időben nagyobb számban áttelelnek a kártevők.

Állandó változékonyság

Január első hetének meleg, csapadékos időjárását hideg és az ország nagy részén száraz tíz nap követte. Az éjszakai jelentős fagyok és a többször napközben is fagypont körüli hőmérsékletek némileg gyérítették a kórokozókat és kártevőket. A talajok felszín közeli néhány centiméteres rétege is átfagyott, és csökkent a belvízborítás is. Az átmeneti enyhülést mától (január 19., péntek) ismét lehűlés követi, majd jövő keddtől változékony, többször esős időben lesz részünk.

Jó talajnedvesség-kilátások 2024-re

Az október közepe óta lehullott csapadék mennyisége azonban országszerte jelentősen meghaladja az átlagot. A felső egy méteres talajréteg továbbra is telített, vagy telítettség közeli állapotban van, a még mélyebb rétegekbe is jut a vízből, ami a következő évre kedvező kilátást jelent. A talajok felszín közeli néhány centiméteres, rétege átfagyott az elmúlt tíz napban, helyenként 5-10 centiméterig is lehúzódott a talajfagy (5. ábra). A belvízzel elöntött területek nagysága csökkent. Az országban főleg az Alföldön vannak belvízfoltok, bár ezek kiterjedése a száraz hideg időszak során folyamatosan csökkent. A vízborítás alatt álló őszi vetéseknek jól jött a fagyos idő, mert +4, +5 Celsius fokos napi középhőmérséklet alatt kevésbé károsodnak, december második felében és január első hetében azonban meghaladta a hőmérséklet ezt a tűréshatárt. Azok az őszi vetések, ahol nem volt tartós belvíz, viszonylag jó állapotban vannak, olyan hideg, ami hótakaró nélkül kárt okozott volna, nem volt jellemző az országban.

szarvasmarha legelő
Fotó: Horizont Média/archív, Kohout Zoltán

Túl nagy a meleg

Az elmúlt tíz nap átlaghőmérséklete -2 és -3 fok között alakult, ez pedig 2-3 fokkal hidegebb a sokéves átlagnál. Éjszakánként fagypont alá hűlt a levegő, többször, többfelé -5 és -8 fok közötti fagyok is előfordultak. A maximum értékek a múlt hét második felében jellemzően 0 és +3 fok között alakultak, majd hétfőtől a legtöbb helyen kissé erősödött a nappali melegedés. Számottevő enyhülés szerdán estétől kezdődött, így csütörtökre virradó éjszaka már országszerte fagypont fölötti értékeket mérhettünk. A kórokozókat és a kártevőket is megtizedelte a fagy, bár tartósabb hidegre lenne szükség ahhoz, hogy számottevően gyérüljenek. A hőösszeg ugyanis a tenyészidőszak kezdete óta jóval az optimális értékek fölött alakul a rekordmeleg ősz és szintén enyhe december hatására. Január második hetében érkezett a télen először igazi hideg levegő hazánkba, de az is csak -10 Celsius fok körüli éjszakai fagyokat okozott.

Ez várható

A folytatásban változékony, hideg, majd enyhébb időre van kilátás. Péntektől ismét visszaesik a hőmérséklet, hajnaltól északnyugat felől egyre többfelé várható havas eső, havazás, többfelé alakul ki lepelnyi vagy néhány centiméteres hóréteg. A csapadékzóna délkeletre távozása után hétfő estig száraz, nagyrészt napos idő várható. Hétfő estétől a jövő hét közepéig, többször, többfelé lehet csapadékra számítani főként eső, északkeleten időnként havas eső, hó formájában, de összességében sem valószínű jelentős mennyiség. A nagyobb területen jellemző -5 fok alatti éjszakai fagyok szombat hajnaltól térnek vissza, péntek reggel még ennél enyhébb lesz az idő, de napközben sem melegszik sokat a levegő. A maximum értékek +1 és +6 fok között alakulnak hétfőig, majd keddtől pár fokkal melegszik az idő – írja az OMSZ agrometeorológiai elemzése.