A Venturia inaequalis gomba spórái a lehullott, fertőzött leveleken és vesszőkön telelnek át, majd tavasszal, nedves körülmények között indítják el a fertőzést.
Az elmúlt hetek hűvös, szeles időjárása visszafogta a kórokozó aktivitását, de a várható melegedés és esőzés ideális feltételeket teremt a fertőzés berobbanásához.
A varasodás ellen elsősorban kontakt réztartalmú szerekkel, lúgos kémhatást kiváltó biológiai készítményekkel, illetve II. kategóriás szerekkel lehet – írja a Növényvédőszer.hu. A másik aktuális veszélyforrás most a lisztharmat, ami a fertőzött rügyekből kipattanó torz leveleken jelenik meg, amelyek felületén fehér, lisztes bevonat látható. A spórák már a korai stádiumban terjednek, ezért a védekezést időben kell megkezdeni. Ez ellen ugyancsak kontakt kéntartalmú szerekkel, felszívódó szerekkel lehet védekezni.
Ugyanakkor a felszívódó szerekkel körültekintően kell bánni, túlzott használatuk rezisztencia kialakulásához vezethet. Ennek elkerüléséért érdemes váltogatni, kombinálni a kontakt és felszívódó készítményeket. Például a varasodás ellen rézzel, a lisztharmat ellen kéntartalmú szerekkel egészíthetjük ki a permetlevet. A kontakt készítményeket eső után és intenzív hajtásnövekedés idején meg kell ismételni, mivel a növények „kinőhetik” a védőbevonatot, és a fedetlen felületeken újra fertőzhetnek a kórokozók.
