fbpx

Kate segítségével visszatér az élet a cecei erdőbe

Írta: Sajtóközlemény - 2025 április 30.

A K&H Bank, a WWF Magyarország és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság példaértékű élőhelyfejlesztési programot indított el, amely egyszerre szolgálja a természetvédelem és a klímavédelem céljait. A projekt középpontjában a cecei erdő újjáélesztése áll, ahol őshonos fák és cserjék telepítésével új lehetőségek nyílnak a madarak és más állatfajok számára. Az élőhely helyreállítása ugyanakkor kulcsfontosságú az éghajlatváltozás hatásainak enyhítésében is.

csoportkép
Sipos Katalin (WWF Magyarország), Parrag Tibor (Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság), Lesti Mónika (K&H), Suba Levente (K&H), Szilágyi Zsófia (WWF Magyarország)
Kép forrása: K&H

Vállalati felelősségvállalásból valódi zöld eredmények

A természeti erőforrásaink kimerülése, a biodiverzitás csökkenése és a globális felmelegedés sürgető cselekvést igényelnek. A K&H Csoport 2023-ban hosszú távú stratégiai együttműködési megállapodást kötött a WWF Magyarországgal, amelynek célja, hogy a bank működése ne csak pénzügyi szempontból, hanem ökológiai értelemben is fenntarthatóbb legyen. Ennek része a Dél-Mezőföld Tájvédelmi Körzetben megvalósuló élőhelyfejlesztés is, amelyet a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság koordinál.

A projekt egyik különlegessége, hogy a K&H digitális pénzügyi asszisztense, Kate, aktív szerepet kapott benne – legalábbis áttételesen. Minden alkalommal, amikor egy ügyfél a mobilbanki alkalmazásban használta Kate-et, a bank 100 forintot adományozott az élőhelyfejlesztésre. Ezzel a mindennapi pénzügyek digitális segédeszköze közvetett módon a természet szolgálatába állt.

Mi történt a cecei helyszínen?

A kiválasztott terület – a Dél-Mezőföld Tájvédelmi Körzet – valaha gazdag, természetes élőhelyek otthona volt, ám a szántóföldi gazdálkodás hatására ezek töredezetté, sokszor használhatatlanná váltak az ott élő fajok számára. A projekt keretében 6 hektáron történt erdősítés őshonos fák és cserjék ültetésével, célzott élőhely-rehabilitációval.

A munkálatok során nemcsak a növényzet visszatelepítésére került sor: madárodúkat és T-ülőfákat is kihelyeztek. Ezek a mesterséges odúk és leshelyek a madarak megtelepedését segítik, különös tekintettel azokra a fajokra, amelyek természetes fészkelőhelyeit az intenzív erdőgazdálkodás elpusztította. A ragadozómadaraknak szánt T-ülőfák pedig a terület természetes egyensúlyának visszaállításához járulnak hozzá: onnan figyelhetik meg a területet, és zsákmányolhatnak rágcsálókat – ezzel is védve a friss ültetvényeket.

K&H odu
Suba Levente (K&H), Sipos Katalin (WWF Magyarország) odukat is elhelyezett Cecén
Kép forrása: K&H

A zöld vállalatoké a jövő

A K&H nem csupán a természetvédelembe invesztált: saját működésében is vállalásokat tett. 2030-ra a szén-dioxid-kibocsátását 80 százalékkal csökkenti a 2015-ös szinthez képest, irodáiban pedig kizárólag zöld energiát használ. Ezek a lépések a gazdaság és a környezet összefonódásának jó példái: a fenntarthatóság immár nem extra vállalás, hanem a modern gazdaság működésének alapfeltétele.

„Ez a projekt nemcsak arról szól, hogy fákat és cserjéket ültetünk. Arról is, hogy egy felelős vállalat hogyan tud érdemben cselekedni a környezetért és hatással lenni rá” – mondta Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója. A WWF és a nemzeti park szakemberei abban bíznak, hogy az ehhez hasonló kezdeményezések más cégeket is ösztönöznek a zöld átállásra.

A témáról bővebben: Muszáj lépni, ha meg akarjuk őrizni a természet sokszínűségét – WWF Magyarország

Mi pedig itt írtunk legutóbb a K&H fenntarthatósági törekvéseiről: Így teszi versenyképesebbé az agráriumot a fenntarthatóság