fbpx

Biostimulátorok: intenzív növekedés, magasabb terméshozam

Írta: Szerkesztőség - 2024 február 20.

A biostimulátorok alkalmazása a mezőgazdasági növénytermesztésben a terméseredmény jelentős javulásához vezethet – hangzott el a Corteva Agriscience szakértőjének előadásában a Magro.hu „Stresszkezelés a mezőgazdaságban” című konferenciáján, amelyet 2024. február 15-én tartottak Debrecenben.

A Magyarországon, őszi búzán, őszi repcén, kukoricán és napraforgón végzett belső és üzemi kísérletek eredményei szerint a Corteva innovatív BlueN® mikrobiológiai termékének használata olyan kiegészítő nitrogénforrást biztosított, amely csökkentette a növények függőségét a talajból történő nitrogénfelvételtől, és biztosította a növények hozzáférését a nitrogénhez az egész szezonban. Emellett a vizsgált parcellák átlagosnál 20%-kal magasabb relatív klorofilltartalommal, intenzívebb növekedési ütemmel, energia- és tápanyagfelvétellel rendelkeztek, ami komplex módon akár 9%-os termésnövekedést eredményezett. Ezek az eredmények összhangban vannak a Szegedi Biológiai Kutatóközpont napraforgó-kísérleteinek nemrég közzétett összefoglalójával.

A BlueN®, a Corteva tavaly ősszel Magyarországon engedélyezett mikrobiológiai terméke a Methylobacterium symbioticum SB23 szelektált törzsét tartalmazza, amely képes a levegőből származó nitrogént megkötni és a növény számára a kimosódás veszélye nélkül elérhetővé tenni. A Methylobacterium a levelek sztómáin keresztül jut be a növénybe, és a teljes növényt kolonizálja. A légköri nitrogént a növény által felvehető és hasznosítható formába alakítja át, és közvetlenül beépül a növény alapvető építőköveinek számító aminosavakba.

Bálint András (Corteva)
Bálint András (Corteva)

„A Corteva a BlueN® révén megbízható és rugalmas eszközt kínál a gazdálkodóknak, amely segít a fenntartható nitrogéngazdálkodási gyakorlatok megvalósításában, a környezeti kockázatok minimalizálásában és a hozamok növelésében. Ez tükrözi elkötelezettségünket, hogy hozzájáruljunk a gazdálkodók jövedelmezőségéhez és válaszoljunk a fenntartható módon előállított élelmiszerek iránti fogyasztói igényre” – mondta a konferencián. „Bízunk abban, hogy a magyarországi kísérletek pozitív eredményei arra ösztönzik majd a magyar gazdákat, hogy a BlueN® használatát beépítsék a gyakorlatukba, és profitáljanak annak eredményéből.”