Három év sem kellett hozzá, hogy lefékezze az orosz (mező)gazdaság bizonyos szegmenseit az Ukrajna ellen vívott háborús agresszió. A zöldség-gyümölcspiacon egy év alatt 20%-os drágulás történt, az baromfiágazatban hiányzik a munkaerő és a logisztikai utánpótlás, a sertésiparban nagy áremelkedésre számítanak a költségnövekedés miatt.
A háború lefékezi a gazdaságot
Bár Oroszországban a diktatúra nem engedi háborúnak nevezni a háborút, a hadigazdaságra átálló gazdaságban már 21% körüli az alapkamat, ami kihat különösen az állattenyésztési ágazatra. Az Orosz Központi Bank a kamatlábakat magasan tartja, ami az orosz gazdasági szereplők kritikáját váltja ki a gazdaság és a háborús erőfeszítések fékező hatása miatt. Tavaly a bérek közel 18%-kal emelkedtek, de emögött nem gazdasági növekedés áll, hanem a besorozott katonák magas fizetése, illetve a háborús kivándorlás okozta munkaerőhiány. Sok vállalkozás bezár, a bankokat a háborúzó állam mesterséges támogatási mechanizmusokra kényszeríti, ami a hadigazdaság jellemzője. Mindezek révén a fogyasztói árak is gyorsan nőnek. Tavaly novemberben és decemberben pedig 9%-os volt a drágulás, de a gyümölcsök és zöldségek szegmensében 20% körüli az árnövekedés – adta közre a hírt a FruitWeB.
A nyugati technológia hiánya
A háború az oka annak is, hogy problémás a nyugati berendezések, technológiák, alkatrészek beszerzése. Márpedig az orosz ipar is nagyrészt nyugati forrásokra támaszkodott, míg magára nem hívta a szankciókat. A baromfiipar működési költségei megugrottak, nő a csomagolóanyagok ára, a háború miatti elvándorlás miatt akut munkaerőhiány és a logisztika drágulása terheli a szektort (az elmúlt 2 évben Oroszországban körülbelül 5 millió munkavállaló hiányzik az Orosz Tudományos Akadémia szerint). Az orosz gazdaság szinte teljesen kimerítette a rendelkezésre álló munkaerő-forrásokat, és „szabad kezek nélkül” maradt – mondta Elvira Nabiullina, az Orosz Központi Bank vezetője 2023 novemberében az Állami Duma ülésén. Ugyancsak gond Oroszországban (is) a baromfitelepek védelmének biztosítása az állatbetegségek ellen.
2018 óta nem volt ilyen
Idén várhatóan jelentős költség-, ezzel pedig árnövekedés lesz a sertéságazatban is. Egy kiló élősúlyú sertéshús előállítási költsége 8%-kal is nőhet, de már az előző két évben is 25%-os drágulást mértek az emelkedő gabona- és takarmányárak miatt. Tavaly a gazdálkodók által vásárolt gabona ára elérte a 17-18 ezer rubelt, ami 50%-kal drágább a 2023-ashoz mérten. Ennek egyik oka – túl az említett technológiai ellátási problémákon –, hogy az orosz sertéstenyésztők a 2024-es alacsony termés következményeivel küzdenek. Mint arról az Agrárágazat is folyamatosan beszámolt, tavaly már a 129 millió tonnát sem érte el a 2022-ben még 158 millió tonnás gabonatermés. Mivel pedig az exportárak jók voltak, a legtöbb gabonaforgalmazó, nem törődve a belföldi ellátással, gyorsan igyekezett megszabadulni a terménytől, ami a kiviteli kvóták ellenére is fűtötte az áremelkedést. Idén fennáll a veszélye, hogy az orosz gabonatermelés 120 millió tonna alá süllyed, amely szintre 2018 óta nem volt példa. Továbbá ezt az ágazatot is terheli a háború miatt magas irányadó kamatláb. Emiatt a működési költségek sertéshús-kilogrammra vetített terhei egy év alatt megkétszereződtek. Ám közben, a roló orosz gazdasági viszonyok miatt, a sertéshús kiskereskedelmi ára 2024-ben mindössze 4%-kal nőtt, még az általános inflációt sem érve el. Mindez nem a nagy ágazati vállalatokat fogja a csőd felé terelni, hanem a kis- és középgazdaságokat.
Termeléscsökkenés
2024-ben az orosz mezőgazdasági termelés összességében 3,2%-kal csökkent a Rosstat adatai szerint. Ennek ellenére az állattenyésztés 0,9%-os növekedést ért el, miközben a növénytermesztés 6,5%-kal csökkent. A termelés értéke 8494-ről 8903 billió rubelre nőtt. A legjelentősebb, 5,1%-os termeléscsökkenés a gazdaságokban volt tapasztalható, az egyéni gazdaságokban viszont enyhe növekedés tapasztalható. A mezőgazdasági szervezetek eltérő árdinamikát tapasztaltak, 5,357 billió rubel össztermelési értékkel, ami az állattenyésztés 12,9%-os növekedését mutatja.