Sajnos, tavaly tovább csökkent a juhok száma Magyarországon, nem is kevéssel. Az export viszont jól teljesített, és nőtt az átlagár is.
Csökkenő állomány, szerény exportnövekmény
A KSH adatai szerint Magyarország juhállománya 845 ezer egyed volt 2024. december 1-jén, ami csaknem 7%-os csökkenés a 2023. decemberihez képest. Az anyajuhok létszáma szűk 3%-kal 674 ezer egyedre változott tavaly. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a könnyű és a nehéz bárány január-márciusra vetített átlagára egyaránt 16%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva, 2246 forint/kilogrammra.
Magyarország élőbárányexportjának mennyisége 1%-kal 10,5 ezer tonnára, értéke szűk 16%-kal 21 milliárd forintra nőtt 2024-ben az előző évhez képest. Kevésbé megnyugtató, hogy a magyarországi juhexport szempontjából döntő jelentőségű, 61%-os részesedésű olasz piacon majdnem 12%-kal csökkent az értékesítés.
Fontos időszak április 1-től
A termeléshez kötött anyajuhtartás támogatása szempontjából kiemelten fontos időszak vette kezdetét 2025. április 1-jén: elindult a 100 napos birtokon tartási időszak, amely július 9-ig tart. Ez alatt az időszak alatt a támogatásra jogosult nőivarú állatokat – amelyek 2025. július 9-ig betöltik az egyéves kort – folyamatosan az igénylő tenyészetében kell tartani. A Magyar Államkincstár (MÁK) és a NÉBIH ENAR nyilvántartása szerint is naprakésznek kell lenniük az állományra vonatkozó adatoknak, tehát minden állategyednek hibátlanul bejelentettnek kell lennie az ENAR rendszerben már április 1-jétől.
A termeléshez kötött közvetlen támogatás esetén egy állat is elegendő a támogatás igénybevételéhez, ugyanakkor a kérelmezőnek szerepelnie kell az adott tenyészet állattartójaként a Tenyészet Információs Rendszerben (TIR), legkésőbb a birtokon tartás első napjától kezdődően.
Fontos feltétele a támogatásnak a szakszerű apaállat-használat. Ez azt jelenti, hogy kizárólag olyan kost szabad használni a nőivarú állomány fedeztetésére, amely rendelkezik érvényes törzskönyvi kivonattal vagy származási igazolással, és megfelel az állattenyésztésről szóló jogszabályoknak. A feltétel teljesítését a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség instruktorai igazolják térítésmentesen, az agrárpolitikáért felelős miniszterrel kötött megállapodás alapján.
A támogatási kérelmek benyújtása az egységes kérelem részeként történik idén is, elektronikusan, a MÁK által biztosított online felületen keresztül. A Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség a tagjait hírlevélben fogja értesíteni a további részletekről és határidőkről.