Jelentős mértékben erősödött a magyar agrár- és élelmiszergazdaság külkereskedelme tavaly őszig, legalábbis értékben sokkal többet adtunk el, mint amennyit vásároltunk. Nem újság, de tény, hogy szinte teljes egészében az Európán, az Európai Unión függ a magyar főágazat: 95-83%-ban oda-onnan kereskedünk.
Nehéz évben jobb külkermérleg
Bár tavaly nem volt jó éve a mezőgazdaságnak – a KSH elsődleges becslése szerint 8%-os az elmaradás a 2023-as évitől –, a hazai agrár- és élelmiszer-gazdaság külkereskedelemben szeptemberig a kivitel értéke meghaladta a 10 milliárd eurót, míg a behozatal értéke alig több mint 7 milliárd euró. Ezzel az agrár-külkereskedelem aktívuma bő 3 milliárd euró, ami 637 millió euróval több, mint 2023 első három negyedévében. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportértéke 4,2%-kal nőtt, importértéke 3%-kal mérséklődött ebben az időszakban, vagyis az egyenleg bő 25%-kal javult a 2023 első három negyedévihez képest. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportnagyságrendje is jelentősen, majdnem 30%-kal bővült, míg a behozatal jelentősen, csaknem 20%-kal visszaesett 2024 szeptemberig.
Termékkörök versenye
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 14 exportértéke emelkedett, tízé pedig csökkent 2024 első három negyedévében a bázisidőszakhoz viszonyítva. A legnagyobb exportérték-csökkenés az állati és növényi zsír és olaj árucsoportot érintette (–137 millió euró), főként a napraforgómag-olaj (–91 millió euró) exportértékének esése miatt. A legnagyobb exportérték-növekedés a gabonaféléknél jelentkezett (+162 millió euró), ezzel a 14. legfontosabb árucsoporttá lépett elő. A különböző ehető készítmények exportárbevétele 132 millió euróval, az ital, szesz, ecet árucsoport értéke 87 millió euróval emelkedett – adja hírül az Agrárközgazdasági Intézet friss jelentése. A zöldség-, gyümölcskészítmények exportértéke bő 58 millió euróval nőtt, főleg a zöldségkonzerv 33 millió eurós exportérték-növekedése révén. Az olajos magvak árbevétele 39 millió euróval, a tejtermék, tojás, méz árucsoport exportárbevétele 38 millió euróval volt több. Importoldalon a dohány- és a kakaókészítmények értéke nőtt legnagyobb mértékben, míg leginkább a gabonafélék árucsoportjának importértéke csökkent (–238 millió euró), elsősorban a kukorica 211 millió eurós visszaesése miatt.
Európai piacra-piacról élünk
Magyarország agrár-külkereskedelme a vizsgált időszakban is koncentrált és erősen Európa-központú volt: az exportforgalom 95%-át európai országokkal bonyolítottuk. Ázsia részesedése 3,1, Amerikáé 1,1 százalék volt, Afrika és Ausztrália részesedése pedig az 1%-ot sem érte el. Természetesen az Európai Unió belső piaca abszolút meghatározó, az agrár-külkereskedelmi exportból 83,5, az importértékből 92,4%-kal részesedett 2024 első kilenc hónapjában. És itt is erősödik a külkereskedelmi mérleg: az EU-tagországokba exportált termékek értéke 3,6, az import értéke 2,9%-kal nőtt, az egyenleg 1960 millió eurós értéke 6,3%-kal több, mint a bázisidőszakban volt.