Komoly aggodalmat vált ki az európai mezőgazdaságban, hogy az Egyesült Államok beváltotta fenyegetését, és újabb vámokat vet ki az Európai Unióból származó termékekre. Az amerikai kormányt az sem tántorítja el a vámháborútól, hogy a Covid óta nem tapasztalt, 2,5-3 billió(!) dolláros veszteség éri az USA gazdaságát is.
Becsapott farmerek, kár mindkét oldalon…
A Reciprocal Tariffs Act néven meghirdetett intézkedés értelmében 20%-os pótvám terheli majd a közösségi eredetű áruk sorában a mezőgazdasági termékeket is. A bejelentés nyomán a Copa-Cogeca – az uniós gazdák és agrárszövetkezetek legnagyobb érdekképviseleti szervezete – sürgeti a politikai döntéshozókat, hogy haladéktalanul kezdjenek diplomáciai egyeztetéseket. A cél elkerülni el a teljes körű kereskedelmi háborút, ami mindkét kontinens mezőgazdaságát súlyosan érintené. Hogy csak a mezőgazdasági gépek szegmensét vegyük, míg az USA főként nagyméretű mezőgazdasági gépeket gyárt, amelyek Európában kevésbé méretgazdaságosak, addig az európai gyártók kisebb, multifunkcionális eszközöket fejlesztenek, amelyeket az amerikai gazdák is szívesen használnak. Ez a kölcsönös előny is veszélybe kerül. A Trump-stratégia abszurditását jól jelzi, hogy nagy amerikai mezőgépgyártók is régóta rendelkeznek európai gyártóbázisokkal. Ezek a vállalatok eddig sikeresen profitáltak mind az európai, mind az amerikai piaci igényekből, de a jelenlegi vámháború alaposan felforgathatja ezt az egyensúlyt. Vagyis az USA elnökének vámháborúja saját országának vállalatait is sújtja, sőt, az USA egész nemzetgazdaságát aláássa. A vámháború egészen biztosan súlyos károkat okoz majd a – különben zömmel Trumpra szavazó – farmereknek is, akik nagy exportveszteségre számítanak.

Élelmiszerbiztonság és gazdasági stabilitás forog kockán
Massimiliano Giansanti, a Copa elnöke szerint az európai mezőgazdaság már most is komoly kihívásokkal néz szembe – ilyen a klímaváltozás, a termelési költségek emelkedése és a piaci bizonytalanság. Egy újabb vámteher tovább rontja a helyzetet, miközben az élelmiszerbiztonság kérdése minden eddiginél fontosabb. A mezőgazdasági szövetkezeteket képviselő Cogeca elnöke, Lennart Nilsson szerint az ilyen retorziós intézkedések nemhogy nem segítik a gazdákat, de megrendítik az agrárvállalkozások ellenállóképességét, és súlyos árnövekedést idézhetnek elő a teljes élelmiszerláncban.
Közös fellépésre van szükség
A Copa-Cogeca szerint az EU és az USA között fennálló agrárkereskedelmi kapcsolat eddig kölcsönösen előnyös volt. Hozzájárult a gazdasági stabilitáshoz, az élelmiszerellátás biztonságához, valamint az ágazat innovációjához is. Ezért a szervezet sürgeti: az amerikai és európai döntéshozók ne veszélyeztessék ezt az együttműködést, hanem inkább törekedjenek tárgyalásokra, ahelyett, hogy újabb vámokat vezetnek be. A helyzet komolyságát jól mutatja, hogy a bevezetésre kerülő intézkedések már néhány napon belül élesedhetnek, ami azonnali hatással lehet az exportpiacokra, az árversenyre és a gazdák jövedelmére – nemcsak Európában, de az Egyesült Államokban is.
Az USA máris dollárbilliókat bukott
S ez már nem is csak jóslat: a S&P 500-as cégek összesen 2400 milliárd dollárt veszítettek tőzsdei értékükből a csütörtöki Wall Street-i eladások során, ami a legnagyobb egynapi értékvesztésük azóta, hogy a kitörő koronavírus-járvány 2020. március 16-án a globális piacokat megrázta. A S&P 500 majdnem 5%-os mínuszba futott, miután Trump fellobbantotta a teljes kereskedelmi háborútól és a globális gazdasági recessziótól való félelmét.