Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter december elején meghozott határozatával a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetségét (MEOESZ) jelölte ki kinológiai szövetségnek – jelentette be Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Az államtitkár emlékeztetett: ezt megelőzően október végén lépett hatályba a fajtatiszta ebek tenyésztési szabályairól szóló VM rendelet.
Ezzel egyidejűleg a terület szabályozására vonatkozó 1998-as korábbi FVM rendelet hatályát vesztette.
Ennek következményként november 10-én a korábban államilag elismert tenyésztő szervezetként működő, a Magyar Ebtenyésztő Szervezetek Szövetségének (MESZ) kinológiai szövetségi kijelölése megszűnt.
Az államtitkár elmondta, az ebtenyésztés helyzetét rendező tárcarendelet megalkotását megelőzően a rendelet tartalmáról széles körű társadalmi vita folyt, bevonva ebbe a parlamenti pártok képviselőit is.
Így többségi egyetértést tükröz a mostani rendelet – fűzte hozzá Budai Gyula.
Az államtitkár utalt rá: a mostani rendelet az 1993-as állattenyésztési törvény végrehajtási rendeleteként határozható meg.
Ezért a rendelet számos olyan új tényt és körülményt határoz meg, amelyet az előző rendelet nem.
Ezek között az egyik legfontosabb, hogy a tenyésztőszervezeteknek továbbra is kizárólagos joga és kötelessége az általuk tenyésztett fajták egyedeinek törzskönyvezése.
(Ebben a korábbiakhoz képest nem történt változás.)
Továbbá a tenyésztőszervezeteknek kötelező kinológiai szövetségi tagsággal rendelkezni.
A tenyésztőszervezeteknek biztosítaniuk kell, hogy rendes tagjuk csak olyan személy lehessen, aki rendelkezik legalább egy, a tenyésztőszervezethez tartozó fajtában regisztrált egyeddel.
A tenyésztőszervezeti bejegyzéshez pedig az szükséges, hogy az adott fajtából legalább 10 nőivarú tenyész ebbel rendelkezzen a kérelmező.
A nagyméretű szaporító telepek működtetésének elkerülésére a rendelet kimondja, hogy egy személy egy kenneljében egy naptári évben legfeljebb 9 alom regisztrálható.
Emellett a tenyésztési hatóságnak – az új rendelet értelmében – nem kell előzetes véleményt kérnie a kinológiai szövetségtől a tenyésztőszervezeti elismerés iránti kérelmekről.
Budai Gyula aláhúzta: a mostani rendelet megalkotásával több mint egy évtizede húzódó – a magyar kutyás társadalmat megosztó – problémát sikerült megoldani.
Korózs András, a MEOESZ elnöke úgy vélekedett: a gondok orvoslása nyomán ismét a korábbi elismertség övezheti a magyar ebtenyésztést a világban.
Ezt mutatják a nemzetközi visszajelzések, miután sikerült rendezni a viszonyokat.
MTI 2013. december 19.