fbpx
▼Hirdetés

▼Hirdetés

Kisebb katasztrófa a kertészetek 90%-át sújtó fagy

Írta: Kohout Zoltán - 2025 április 11.

Még nincs itt a fagyos időszak vége, de a kertészetek többsége máris jelentős veszteségeket szenvedett. Sajnos, idén is bele kell törődjünk, ha lesz is magyar kajszi, mandula, őszibarack, cseresznye, meggy vagy szilva, vélhetően kevés és drága lesz. Fontos változások történtek a fagykár-bejelentést érintően!

Kemény mínuszok hosszú órákon át

Az április első hétvégéjével érkező markáns hidegfront sarkvidéki eredetű légtömeget hozott, és komoly károkat okozott a hazai gyümölcsültetvényekben. A lehűlés mértéke és időtartama alapján biztosra vehető, hogy a termelők többsége jelentős veszteségeket szenvedett. Az április 5-én betörő hidegfront már másnap reggelre gyenge éjszakai fagyokat okozott, de a valódi károkat április 7-én, hétfő hajnalban tapasztaltuk. Ekkorra az ország szinte teljes területét érintette a fagy: -1 és -6 Celsius-fok közötti hőmérsékletek uralkodtak, és több északi, északkeleti termesztőkörzetben -6 és -8 fok közé süllyedt a hőmérő higanyszála. Ez különösen súlyos, tekintve, hogy a hazai gyümölcstermő területek közel kétharmada ezen térségben található. A fagy ráadásul nemcsak rövid ideig volt jelen: a kritikus hőmérséklet-tartományban mintegy 6–8 órán keresztül maradt meg, az egész fagyhatás pedig közel 12 órán át tartott.

A kertészetek 90%-a érintett

A kártétel mértéke már most is jelentős, de a pontos felmérések még folyamatban vannak. Az Agrárminisztérium szerint a gyümölcstermesztő körzetek 90%-ában kell valamilyen mértékű fagykárral számolni. A legnagyobb veszélyben a virágzó vagy virágzás közelében lévő kultúrák voltak: a már elvirágzott kajszi és mandula mellett az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva is károsodott. E kultúrák érzékeny virágzási fázisában a -2 Celsius-fok alatti hőmérséklet is jelentős pusztítást végez.

Hiába a védekezés, a sarkvidéki eredetű hideggel szemben csak korlátozott a technológiai lehetőség. Még a legmodernebb fagyvédelmi rendszerek is csak mérsékelni tudják a kárt, megakadályozni nem.

paraffinos fagyvédelmi hordó
Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán

Fagykár-kárbejelentés: erre kell figyelni!

A tavaszi fagykárokra érvényes agrárkár-enyhítési rendszer lehetőség a gazdálkodóknak a veszteségek részleges kompenzálására, ám ehhez több feltételnek is teljesülnie kell. A kárbejelentést elektronikus úton kell benyújtani a vármegyei kormányhivatalhoz. Ehhez elengedhetetlen a hivatalos fagykritérium teljesülése (a talajszinttől számított kétméteres magasságban legalább -2 Celsius-fok vagy annál alacsonyabb hőmérsékletnek kell fennállnia. Erről a HungaroMet weboldalán lehet tájékozódni.)

A bejelentési határidő a káresemény bekövetkezésétől számított 15 nap, de mivel ez egybeesik az egységes kérelem benyújtásának időszakával, a végső határidő 2025. május 31. A mezőgazdasági termelőnek célszerű már most körültekintően eljárni, hiszen a kárenyhítő juttatásokhoz szükség lesz a bejelentésre.

Fontos tudni, hogy a kifizetés nagysága nagyban függ attól, hogy a termelő rendelkezik-e megfelelő biztosítási védelemmel. A maximális kárenyhítés akkor jár, ha a gazdálkodó mezőgazdasági biztosítással vagy krízisbiztosítási rendszerhez való csatlakozással már a káresemény bekövetkezése előtt is rendelkezett. Az elfogadható biztosítás csak olyan szerződés lehet, amelyet még a káresemény előtt kötöttek meg. Az Agrárminisztérium ezért minden gazdálkodónak javasolja, hogy időben kösse meg szükséges biztosítását, különösen mivel a biztosítási díjhoz az állam jelentős támogatást biztosít.

Csak hét végén szűnik a fagyveszély

Bár a HungaroMet előrejelzése szerint a héten még előfordulhatnak fagyok, a prognózis szerint a hét végére megszűnik a komoly fagyveszély. A már bekövetkezett károk viszont számos ültetvényt érinthetnek, és a kieső termés – a végső kárfelmérés szerint – akár országos szinten is komoly gazdasági hatást gyakorolhat a 2025-ös gyümölcsszezonra.

▼Hirdetés

▼Hirdetés