fbpx

Öntözővíz kezelése csepegtetőtelepen

Írta: - 2018 január 17.

A csepegtető öntözés legnagyobb problémája a vízkő miatti eltömődés, ezáltal az öntözés egyenetlenné válása vagy megszűnése az adott ponton. A csepegtetőelemek jellemzően bemeneti szűrőjüknél vagy a kimeneti nyílásnál tömődnek el.

A bemeneti nyílás a vízben szállított szennyeződésektől záródik el. A tömődés a csepegtetőcső végén kezdődik, hullámos területen a mélyedésekben is megfi gyelhető a folyamat, mert a kis sebességű víz nem képes az emelkedőre sodorni a szemcséket. Amennyiben az eltömődést sók okozzák, úgy a savazás nagy biztonsággal eredményes lesz.

A kimeneti nyílásnál a sók beszáradása okozza az eltömődést. Öntözés után marad egy csepp víz az elemen, mely elpárologva maga után hagyja a vízkövet. Ha teljesen megszűnt a víz mozgása az elemben, oldása igen nehézkes, mivel a sav nem jut el a tömődéshez. A kezelést valamilyen sav vízbe juttatásával végezzük, melynek célja lehet:

  • az oldott sók kicsapódásának megelőzése a kémhatás csökkentésével,
  • a már kicsapódott sók oldása,
  • a klóros kezelés hatásának növelése.

A jól elvégzett kezelés nem károsítja a növényzetet, mivel a sav a káros anyagok hatástalanítása során már az öntözőrendszerben lekötődik, így a kicsepegő víz kémhatása már jóval magasabb, mint a bejuttatási ponton mért. A kezelésben felhasznált anyagok jó része súlyos egészség- és környezetkárosítást okozhat, ezért a használatra vonatkozó előírásokat szigorúan be kell tartani!

Felhasználható savak

Bármilyen sav felhasználható a kezelésre, kiskertekben az ecet-, a citromsav is alkalmazható. Nagyüzemben a költségek miatt ajánlatos az alábbi savak közül választani.

Sósav. Töménysége 30-37%, a legolcsóbb, kereskedelmi forgalomban könnyen beszerezhető. A legtöbb anyagra (rézre is) korróziós hatású, ezért rézbetétes csepegtetőelemek esetén nem javasolt.

Kénsav. Töménysége 77-98%. Vízben jól oldódik, a legtöbb anyagra korróziós hatású. Magas Ca-tartalom esetén oldhatatlan gipsz képződhet használata során.

Foszforsav. Töménysége 60-85%. Mint tápanyag is számításba vehető. Nem használható, ha vas van jelen a vízben, mivel azzal csapadékot képez. Nem használható lúgos kémhatású öntözővízzel sem, mert oldhatatlan csapadék képződik a jelenlevő Ca- és Mg-sókból. A biztonságos alkalmazáshoz a víz kémhatásának 6,5 alatt kell lenni. Salétromsav. Töménysége 68-70%. Mint tápanyag is számításba vehető. Vízben jól oldódik, a legtöbb anyagra korróziós hatású.

Az üledékek lerakódásának megelőzése

A víz kémhatásának savas szintre csökkentésével a vízkő kicsapódása, szilárd részecskék keletkezése megakadályozható, a beállítandó pH-érték 6. A különböző vizek pH-értéke a pufferkapacitás függvényében eltérő módon változik ugyanazon sav mennyiségére. Folyamatos savas kezelés akkor szükséges, ha az öntözővíz kémhatása meghaladja a 7,5 értéket. Így megakadályozható a kalcium- és magnézium-karbonát kicsapódása, a kijuttató elemek eltömődése. Magas vas- és a mangántartalom esetében a fent említett módszer alkalmazása nem elégséges.

Üledékek oldása

A kalcium- és magnézium-karbonát jól, a kalcium-foszfát, a mangán- és vas-oxid savas kezeléssel kevésbé oldható. A fenti sók egymással keveredve csapódnak ki. A jól oldható sók távozásakor a lerakódás apró elemekre omlik, melyek már kimoshatók a csőből, a kijuttató elemekből, így a savazás eredményes lesz. Az ajánlott módszer: 2 pH-értékűre beállítani a víz kémhatását és 10-90 percig kezelni a rendszert. Ezután addig kell a csöveket öblíteni, míg tiszta víz nem folyik rajtuk keresztül. Amennyiben látható még fel nem oldott üledék, úgy a kezelést meg kell ismételni. Ajánlatos minden öntözési szezon után a telep elemeinek egyszeri savazása. A savas kezelés hatástalan biológiai eredetű (pl.: baktérium, gomba) eltömődés megszüntetésére. Ezért racionális, ha vízforrásként rétegvizet használunk felszíni víz helyett. A savas kezelés csak egyes kémiai eredetű eltömődést képes megszüntetni. A vas- és mangán-oxid gyakorlatilag nem oldódik savas közegben. Mégis hatásos lehet a barna kicsapódás kezelése is, mivel a vízkőben a 2 elem kis mennyiségben van jelen. Ha a befoglaló sókat kimossuk, jó esély van a vas és mangán eltávolítására is.
A kezelést általában öntözési szezonon kívül végezzük, így az nem befolyásolja a növények növekedését. Rövid idejű (10-30) perces kezelést végezhetünk 2 pH-jú oldattal az öntözési szezonban is. A szükséges oldatmennyiség bejuttatását tápoldatozó injektorral végezhetjük el. Venturi cső használata esetén a felszívott mennyiség jelentősen csökkenhet a nagyobb térfogattömeg miatt.

Kivitelezés

Szükséges eszközök: digitális kémhatás mérő, vagy pH-tesztcsík, 1000 ml-es mérőhenger, 5 ml-es fecskendő, keverőpálca, vízóra az öntözőtelepen, ismert teljesítményű vegyszeradagoló szivattyú, vízgyűjtő edények (ivóvizes palack kettévágva), egyéni védőeszköz.

  • Helyezzünk el edényeket a legtávolabbi öntözőcső elején, közepén, végén működő csepegtető elemek alá (lehet mérni a tábla több pontján is).
  • Indítsuk el az öntözést! Olvassuk le a 15 perc alatt a gerincvezetékbe betáplált, valamint mérjük meg az edényekben kicsöpögött víz mennyiségét! Helyezzük vissza az edényeket. Ha találunk nem csepegő elemet, úgy azt jelöljük meg!
  • Kezdjük el a csepegtető csövek mosását, ehhez nyissuk ki a legtávolabbi a cső végét! Egy fehér falú műanyag pohárba engedjünk a vízből, és figyeljük tartalmaz-e szilárd szenynyeződést! Ha nem észlelünk vízkövet, úgy a cső végét zárjuk le, és folytassuk a következő sorral a tisztítást!
  • Vegyünk 1 liter mintát az öntözővízből, és adjunk hozzá 1 ml-t a tisztításhoz használt savból! Keverjük össze, majd mérjük meg a kémhatását. Amennyiben nem éri el a 2 pH- értéket, úgy adagoljunk újabb 1 ml savat és mérjük a kémhatást!
  • Végezzük addig a sav adagolását, míg a kívánt 2 pH-értéket megkapjuk! Olvassuk le a fogyott sav mennyiségét! Ismételjük meg a mérést ellenőrzésként!
  • Állapítsuk meg a szükséges sav mennyiségét! Adatok: a 15 perc alatt átfolyó minden liter vízhez adjuk a méréskor kapott sav mennyiségét! Pl. 5 ml sav elegendő volt a 2 pH eléréséhez, a vízórán leolvasott érték 8 m3. 1000 l vízhez 5 000 ml, azaz 5 liter sav szükséges, így 8 m3-hez 40 l. Ezt a mennyiséget kell bejuttatni 15 perc alatt a hálózatba.
  • Számítás: a tápoldatozó szivattyú teljesítménye 300 l/ó, így negyedóra alatt 75 l folyadékot képes a csővezetékbe nyomni! Öntsünk 35 liter vizet a törzsoldattartályba, majd óvatosan töltsük bele a savat is! – Amennyiben a csepegtetőcsövek mosása befejeződött, kezdjük el az öntözést és a sav beinjektálását! Ha a törzsoldattartály kiürült, úgy állítsuk le a műveletet, és várjunk 30 percet!
  • A csepegtető csöveket újból mossuk ki a végek nyitásával, hogy a szétesett lerakódásokat eltávolítsuk! – Mérjük meg az edényekben összegyűlt víz mennyiségét, és hasonlítsuk össze az értékeket az előzőleg mért, majd a gyári adatokkal! Vizsgáljuk meg a nem csepegő elemeket, hogy történt-e vízkijuttatás!
  • Amennyiben az edényekben mért mennyiség közelít a gyári értékhez, úgy a munka sikeres volt. Ha a kezelés utáni mérés növekedést mutat az elemek teljesítményében, de jelentős különbség van a gyári adat között, úgy ismételjük meg a savazást! A második savazás jelentős javulást hozhat. A harmadikat már nem érdemes elvégezni, az öntözés egyenletességének helyreállításához legcélszerűbb a csővezeték cseréje.

A klórozás hatékonyságának növelése

A klórozás gyengén savas közegben, 6 pH alatt hatékony. A klórforrásként használt hypo emeli a víz pH-értékét, így nem érjük el a maximális hatást, ezért külön sav adagolása is szükséges lehet. A szükséges savmennyiség megállapítására végezzünk próbatitrálásokat! A sav- és klórtartalmú anyagok használatakor legyünk nagyon alaposak, nehogy robbanás történjen!

Cvetkovic Nenad
Rivulis

Dr. Tóth Árpád
Aquarex ’96 Kft