Az akasztói szikiponty is megkapta az uniós oltalom alatt álló eredetmegjelölést (OEM), ezzel már hazánk 62 agrártermékkel rendelkezik, melynek földrajzi árujelzője oltalmat élvez az unióban.
A karácsonyt halászlé nélkül magyar ember nem nagyon tudja elképzelni, éppen ezért az ünnepi készülődés során a bevásárló kosárba szinte mindig kerül ponty. A jó halászlé alapja lehet az akasztói szikiponyt, melyet az Akasztói Halgazdaság állít elő. A gazdaság 1989. óta családi vállalkozásként működik, napjainkban már közel 400 hektár vízfelületen tevékenykednek, tavaikban megtalálható szinte az összes, hazánkra jellemző halfajta: az amur; a busa; a csuka; a kárász; a keszeg; a süllő és a szürke harcsa.
A szikipontyot közepes és nagyobb méretű tavakban, ritka népesítés mellett nevelik. Az egyedi termeléstechnológiának, a sajátos takarmányozásnak és az említett tartáskörnyezetnek köszönhetően húsa alacsony zsír- (7,2-12,6%) és koleszterintartalmú (a vadvízi halakéhoz hasonlít), és ez mellett sok életfontosságú vitamint (A, B1, B2, B12, D) és ásványi anyagot találhatunk benne. Jellemzője még ennek a pontyhúsnak, hogy magas az élettanilag fontos telítetlen zsírsavak aránya és a nagy a fehérje tartalma, illetve tartalmazza az ember számára szükséges valamennyi létfontosságú aminosavat, ezzel együtt könnyen emészthető.
„Az Akasztói Szikiponty védjegy a fogyasztó számára a következőket garantálja:
- A pontyok az akasztói és dunatetétleni halastavakból származnak.
- Természetes körülmények között, nagy élettérben nevelkednek.
- A halhús jó konzisztenciájú és zsírszegény.
- A halakat az Akasztói Termelési Technológia szerint állítottuk elő.
- Lehalászáskor halkímélő technológiát alkalmazunk.
- A termelés folyamatos kontroll alatt áll.
- Az állomány állandó állatorvosi vizsgálatnak van alávetve, vírusmentes.
- Minősített fajtákkal dolgozunk.”
írja az előállító gazdaság honlapján.
Szabó József
Szabó Józseffel, a családi vállalkozás vezetőjével készített 2018-as riportunkat itt nézhetik meg.
Fotó: Horizont Média Archivum