Megjött a segítség gyakorlatias útmutató formájában a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától. Portáljukon az új jogszabályban megjelenő mindhárom gazdasági forma ismérveit, jellemzőit és kedvezményeit felvázolja sok más tudnivaló mellett.
A Magyar Közlöny 2020. évi 264. számában jelent meg „A családi gazdaságokról szóló” 2020. évi CXXIII. törvény. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által kezdeményezett jogszabály kedvezőbb működési és adózási környezetet teremt a mezőgazdaságban tevékenykedőknek. 2021. január 01-én lép hatályba a jogszabály.
A parlament 2020. november 30-án ellenszavazat nélkül (második körben újra, mivel adatkezelési problémák miatt Áder János megfontolásra visszaküldte a törvényt) fogadta el a módosító indítványokkal kísért tervezetet.
A jogszabály kidolgozásában a NAK játszotta a fő szerepet
A jogszabályt megalkotását az agrárkamara kezdeményezte, és az Agrárminisztériummal, a Pénzügyminisztériummal és az Igazságügyi Minisztériummal közösen kidolgozták ki a tervezetet.
A törvény új alapokra helyezi a mezőgazdasági működési formákat, megreformálja az őstermelőkre vonatkozó szabályokat, a családi gazdaságokat, egyszerűsíti, és az eddiginél is kedvezőbbé teszi az adózási rendszert.
Új mezőgazdasági működési formák (Fotó: Családi gazdaságok reformja – tájékoztató kiadvány)
2021-től három szervezeti forma mentén alakul a családi működési formák szabályozása:
- az őstermelők;
- az őstermelők családi gazdaságai (ŐCSG);
- a családi mezőgazdasági társaságok (CSMT).
Azon működési formák, melyeket a törvény nem érint (például egyéni vállalkozók), változatlan szabályok szerint működnek a továbbiakban is.
A NAK összefoglalja az új jogszabállyal kapcsolatos tudnivalókat
A kamara honlapján létrehozott tematikus oldalon részletesen megismerhető a szabályozás.
Az érdeklődők jelenlegi besorolási kategóriájukból kiindulva közelíthetik meg, a jövőbeni működési formákat, és szerezhetnek mélyebb ismereteket a témában. Az egyes formákhoz aloldalak (őstermelő, ŐCSG, CSMT) – külön digitális tájékoztatókkal – tartoznak.
A NAK felületén elérhető egy adózási kalkulátor, illetve felvázolták, hogy az év végéig kinek milyen teendője van a változásokkal kapcsolatban.
A kamara továbbra is napirenden tartja a témát: több fórumon is gyakorlatias tájékoztatókkal; online rendezvényekkel; kiadvánnyal; videókkal segíti a gazdálkodókat a további kedvezményeket, lehetőségeket hozó változások megismerésében.
A tájékoztató füzet letölthető formában is elérhető a NAK honlapján.
Forrás: NAK