Idén már 11 milliárdnál tart a mezőgazdasági biztosítások díjához nyújtott támogatás keretösszege. Tavaly ötmilliárd forinttal indult, majd emelték hétmilliárdra a felhasználható keretet, ebben az évben még négy milliárddal toldották meg, hogy ösztönözzék az agrárium szereplőit a tudatos felelősségvállalásra, agrárbiztosítások kötésére.
Mezőgazdasági kár (Fotó: MTI / Balázs Attila)
2012 óta működik a rendszer
A mezőgazdasági biztosítások kötését uniós forrásokból finanszírozott díjtámogatással is motiválják. Az agrárvállalkozók a biztosítások díjának legfeljebb 70%-át utólagos támogatásként kaphatják vissza.
Az elmúlt évben a támogatott mezőgazdasági biztosítások teljes állományának díja meghaladta a 14,5 milliárd forintot, miközben kilenc éve még másfél milliárd forint alatt maradt.
Az előző évekhez hasonlóan az agrárgazdálkodók most is háromféle konstrukció közül választhatnak. Természetesen ez függ a biztosított növénykultúrától, illetve a káreseményektő.
Az agrártermelők több konstrukció közül választhatnak (Fotó: MTI / Balázs Attila)
Az „A” típusú mezőgazdasági biztosítás-csomag
A biztosított növénykultúra vonatkozásában értelmezhető alábbi biztosítási események mindegyikére együttesen köthető mezőgazdasági biztosítás:
- jégesőkár;
- aszálykár;
- mezőgazdasági árvízkár;
- téli fagykár;
- tavaszi fagykár;
- őszi fagykár;
- felhőszakadás kár;
- viharkár.
A „B” típusú mezőgazdasági biztosítás
Ültetvény és zöldségkultúrára, ideérve a szántóföldi zöldségféléket is köthető biztosítási szerződés, az alábbi biztosítási eseményekre:
- jégesőkár;
- téli fagykár;
- őszi fagykár;
- viharkár;
- aszálykár;
- mezőgazdasági árvízkár;
- felhőszakadás kár;
- tavaszi fagykár.
A „C” típusú mezőgazdasági biztosítás
Szántóföldi növénykultúrákra, kivéve a szántóföldi zöldségféléket köthető biztosítási szerződés, az alábbi biztosítási eseményekre:
- jégesőkár;
- aszálykár;
- mezőgazdasági árvízkár;
- téli fagykár;
- őszi fagykár;
- tavaszi fagykár;
- felhőszakadás kár;
- viharkár.
A módosult a „Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás” pályázat tartalma, érdemes utána nézni (Fotó: MTI / Balázs Attila)
A díjtámogatásra 2021. április 01-től lehet pályázni 2022. december 31-ig
A támogatás forrását az EMVAés Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. A hatóság szakaszonként14.500 darab kérelemmel számol.
A gazdálkodók három biztosítótársaság, egy fióktelep és hét egyesület kínálatából választhatnak, a biztosítási díjtámogatás csak a ténylegesen megfizetett biztosítási díj alapján nyújtható.
Módosult a „Mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás” című (VP 3-17.1.1-16 kódszámú) pályázati felhívás, mely tartalmazza a téma részleteit.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc