Mintegy 38 milliárd forint uniós és hazai forrás felhasználásával 88 egyedi beruházást valósítottak meg a nemzeti park igazgatóságok és partnereik a természetközeli élőhelyek kapcsán 2014 és 2020 között – tájékoztatott pénteken az Agrárminisztérium (AM).
A Natura 2000 egy összefüggő európai ökológiai hálózat (Fotó: Barna Ferenc)
Jelentős összegek mennek a természetközeli élőhelyek kezelésére, fenntartására és rekonstrukciójára – jelentette ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Natura 2000 hálózat napján.
Javult a természeti környezet állapota
A fejlesztéscsomagnak köszönhetően több mint 100 ezer hektáron javult a természeti környezet állapota, ami két Budapestnyi területet jelent. Jelenleg zajlik a 2027-ig tartó időszak tervezése és előkészítése. A cél, hogy a következő években is hasonló nagyságrendben folytatódhassanak az élőhelyek megőrzését és fejlesztését célzó fejlesztések.
A Natura 2000 egy olyan összefüggő európai ökológiai hálózat, amely a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, valamint a vadon élő állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását. Ezen túl hozzájárul helyreállításukhoz és fenntartásukhoz. Az Európai Unió szárazföldi területeinek 18 százalékát teszi ki, míg hazánkban, köszönhetően Magyarország gazdag természeti örökségének, ez az arány 21 százalék.
A természetvédelmi projektek várhatóan dupla támogatással fognak működni a következő költségvetési ciklusban (Fotó: Barna Ferenc)
EU LIFE program kiemelten kezeli a Natura 2000 hálózat megőrzését
A természetvédelemi projektek várhatóan duplájára növelt európai uniós keretből valósulhatnak majd meg a 2021-2027 időszakban. Magyarország 2001 óta vesz részt a LIFE programban, azóta számos, élőhely-rekonstrukció és fajmegőrzési akció nyert támogatást.
Emellett 2019-ben elindulhatott az első hazai, nagyléptékű LIFE integrált projekt, amely a pannon gyepek hosszú távú megőrzését célozza széleskörű együttműködéssel.
Ezek a természetközeli élőhelyek nem zárt rezervátumok (Fotó: Barna Ferenc)
A Natura 2000 területek garanciát jelentenek a természetes élővilág megőrzésére
Nem zárt rezervátumokról van szó, hiszen ezeken a területeken lehet olyan tevékenységeket folytatni, amelyek összeegyeztethetőek a védelmi célokkal. Számos területhez kapcsolódik ökoturizmus vagy fenntartható gazdálkodás.
Az első európai Natura 2000 napot – spanyol kezdeményezésre – az élőhelyvédelmi irányelv megalkotásának 25. évfordulóján, 2017. május 21-én ünnepelték.
Forrás: MTI