Nem az a legfontosabb, hogy mennyi foszforunk van a talajban. A lényeg sokkal inkább az, hogy ebből mennyi az, amit azonnal fel tud venni a növényünk. Gyakorlatilag ezt az alapigazságot járta körbe a Sumi Agro Hungary idei, sorrendben már XX. Kalászos Gabona Fóruma.
„Börtönéből szabadult sas lelkem” – a kölcsönkért költői szavakkal végre személyesen köszöntötte Wirth László ügyvezető igazgató a közel 200 fős érdeklődő közönséget, utalva a pandémia miatti bezártságra, rendezvény nélküli, de mégis aktív évre. A Sumi Agro az idei évben immáron 20. alkalommal rendezte meg a Kalászos Gabona Fórumot, mely a kalászosok hazai és világpiaci kereskedelmi, illetve a hazai növényvédelmi kérdéseit járta körbe hagyományos módon. Az előadók között köszönthettük Dr. Lakatos Zoltánt, a Hajdú-Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Dr. Kiss Pétert, a Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének elnökét, Jordán Lászlót, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának igazgatóját, valamint a Sumi Agro legújabb termékének, a TRIKA expert gyártócégének kollégáját, Raffaele Brunettit is.
Wirth László ügyvezető igazgató
Apró szemcsébe zárt szervesanyagmátrix
Franciaországban és Romániában már forgalomban van az az új talajfertőtlenítő, amely rövidesen idehaza is megkapja a forgalombahozatali engedélyt. A TRIKA expert 4 g/kg lambda-cihalotrin talajfertőtlenítő rovarölő mellett 35% foszfort és 7% nitrogént tartalmaz, így nemcsak a drótféregre és mocskospajorra fog megoldást nyújtani napraforgóban és kukoricában, hanem a startertrágyázást is egymenetben megoldja.
A foszfor hiányát a növények rövid ideig képesek csak tolerálni, már néhány nap után csökken a hajtás- és gyökérnövekedésük. Az intenzív, nagy termőképességű fajták tenyészidejének kritikus szakaszaiban előfordulhat, hogy a növény nem talál elegendő foszfort a fejlődéséhez. A foszforral való ellátást tovább nehezíti, hogy a gyökerek csak közvetlen közelről képesek felvenni, ezért a megfelelő hozzáférés alapja a gyökérzóna egyenletes ellátása hatóanyaggal.
„A TRIKA expert hozzáadott értéke tehát a tőzegben, a homogenitást és azonnali felvehetőséget biztosító apró szemcseméretében (is) rejlik” – tette hozzá a terméket bemutató Jáger Ferenc fejlesztési és engedélyezési igazgató. A szintetikus piretroidok csoportjába tartozó lambda-cihalotrin a kártevők idegrendszerére hat, így gyors és hatékony a védekezésben. Magyarországon kukoricában és napraforgóban kerül engedélyezésre.
A hazai piacon jövőre megjelenő rovarölő használatakor a gyártó által garantált sikert a termelők akkor realizálhatják, ha a maghoz minél közelebb tudják juttatni az aprószemcsés granulátumokat. A technológia természetesen adott ehhez, de a kultivátorra szerelt granulátumszórók nálunk még kevésbé elterjedt használata is „megér majd egy gondolatot” – hangzott el zárásként a szakmai fórumon.
Az új talajfertőtlenítő bemutatásán olyan aktuális kérdéseket is feszegetett a szakmai fórum, mint a búzapiacon tapasztalható árrobbanás, az olajosmag piacának mozgatórugói, a hatóanyag-kivonások oka és okozata vagy épp az agrárhitelezés lehetőségei.
Sándor Ildikó