9500 májhasznú kacsát kellett levágni, miután Csongrád megyében is kimutatták a madárinfluenza vírusát.
Védőkörzet Pusztaszeren
Hajdú, Fejér, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét követően, Csongrád-Csanád vármegyében is madárinfluenza jelenlétét azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A járványban érintett Csongrád-Csanád vármegyei, 9500 darabos májhasznú kacsaállományt felszámolták a szakemberek. Az állategészségügyi hatóság a járvány terjedése miatt további korlátozó intézkedéseket vezetett be. A Csongrád-Csanád vármegyei Pusztaszer településen is megjelent a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusa. A 9500 példányt számláló májhasznú kacsatelepen a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek miatt gyanakodott az állattartó a madárinfluenzára. Az érintett állományt felszámolta a hatóság, valamint a gazdaság körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet és a kiterjesztett felügyeleti (megfigyelési) körzetet.
Korlátozások léptek érvénybe
Az állategészségügyi hatóság új korlátozó intézkedéseket vezetett be. Magyarországon a korlátozással érintett járások korlátozás alatt nem álló területére betelepítési engedély csak akkor adható, ha a betelepített állományt az adott tartási helyről kizárólag azonnali vágásra szállítják ki. Ha a járvány továbbterjed, az új intézkedés minden érintett járás korlátozás alatt nem álló területén automatikusan életbe lép. Az intézkedés az érintett járásban lévő, valamennyi korlátozás alatt lévő terület feloldásáig vagy visszavonásig érvényes.
Ezenfelül az országos főállatorvos az aktuális járványügyi helyzet miatt, a 2/2024. számú határozatában 2024. október 11-től a magas kockázatú vármegyékben (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye teljes területén) elrendelte a kereskedelmi célból tartott baromfik kötelező zártan tartását. Ennek értelmében, amennyiben a kifutó felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval, abban az esetben kötelező az állatokat állattartó épületben zártan tartani.
Az érintett vármegyékben szintén kötelező a nem kereskedelmi célból baromfit tartó gazdaságokban, hogy fedetten történjen a baromfik etetése és itatása, valamint javasolt ezen állatok zártan tartása is.
A Nébih változatlanul fokozott óvatosságot kér az állattartóktól. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a korábbi évekhez hasonló nagy járvány megjelenését, és ebben az állattartói felelősségnek kiemelt szerepe van.
Forrás: Nébih