fbpx

A borjú fül-szenzor kulcsfontosságú adatokat nyújt 0-24-ben

Írta: Kohout Zoltán - 2024 november 14.

Mindent időben megtudni a borjú állapotáról, viselkedéséről, így hatékonyabb a kezelés is – mindez egyetlen fül-szenzor révén.

A tejtermelő gazdaságok számára kulcsfontosságú, hogy a borjak betegségeit a lehető leghamarabb felismerjék és kezeljék, különösen az életük első néhány hetében. Ennek egyik legfőbb előnye, hogy az állományméretű, állományalapú kezelésekkel szemben sokkal gyorsabb, hatékonyabb, ennélfogva költségtakarékosabb a szükséges beavatkozás, ha egy vagy több állat állapotában romlás következik be. Az érzékelőalapú megfigyelés azonban, amelyet felnőtt állatok esetében már használnak, eddig technikai akadályokba ütközött a borjak esetében.

A MSD Tiergesundheit „SenseHub® Dairy Youngstock” fülérzékelője most először teszi lehetővé a borjak és a fiatal szarvasmarhák viselkedésének automatikus, folyamatos, 24 órás megfigyelését életük első 12 hónapjában. A fülcímke elektronikus érzékelője olyan viselkedési paramétereket rögzít, mint az aktivitás, szopás, takarmányfelvétel és kérődzés, és ezek az adatok összekapcsolhatók a gazdaság állománymenedzsment rendszerével. Ezáltal a lehetséges egészségügyi problémák korai felismerése válik lehetővé, és ajánlások dolgozhatók ki a beavatkozásokra; az adatok megoszthatók az állomány állatorvosával vagy tanácsadóival is.

A „SenseHub® Dairy Youngstock” fülérzékelő tehát hozzájárul az állatjólét javításához, valamint az antibiotikum-felhasználás csökkentéséhez a borjúnevelés során. A fejlesztést ezüstéremmel ismerte ez az EuroTier szakmai zsűrije – az állattartási expóról szóló híreinket itt olvashatják!