A magas aflatoxin-szennyezettség miatt komoly csalódottság van a kukoricapiacon Magyarországon, nemcsak a gazdák, hanem a felvásárlók körében is. A szomszédos országokban is rossz a helyzet, így import csak messziről, drágán jöhet. Mivel nagy készletek maradnak raktáron, az aflatoxint jövőre is keresik majd a terményben.
Gazdának, felvásárlónak is súlyos probléma
Sajnos beváltak a nyáron, nyár végén tett jóslatok arról, mekkora károkat okozott a kukoricatermésben a júliustól tomboló száraz forróság. Az aszállyal érkező mikotoxin-szennyeződés tavaly legsúlyosabban Bács-Kiskunban és Békésben jelentkezett. Akkor azt írtuk, a termés akár 40%-a is aflatoxinos lehet, ami az eleve kisebb össztermés miatt már nemcsak a gazdáknak, hanem a hazai takarmány- és etanoliparnak is komoly problémát jelenthet. A MezőHír összeállítása szerint a gyorsmérések átlagánál valójában mindig magasabb – akár kétszerese – a betárolt terményben az aflatoxin. Miután sokan kivárnak az értékesítéssel – illetve sok felvásárló nem vesz át toxinos terményt –, a raktározás során tovább nő a fertőzöttség vagy annak kockázata, így nőnek a gazdaságok kiadásai is a kezelések miatt. Továbbá emiatt jövőre is árgus szemekkel figyelik majd a felvásárlók az aflatoxin jelenlétét a tételekben.
Piaci következmények
Mindez a piaci viszonyokra is erőteljes hatást gyakorol. Már a 2022-es év is ráirányította a figyelmet arra, amit a klímaváltozással kapcsolatban évek óta sejtetnek az agrometeorológiai adatok alapján: a kukorica előbb-utóbb visszaszorul, mert termesztése egyre kevesebb évben jövedelmező. Tavaly az aflatoxin-szennyezettség ugyan a szomszédos országokban is magas volt, de pont a két legnagyobb konkurensünknél – a lengyeleknél és az ukránoknál – sokkal kisebb a fertőzöttség. Sőt, a lengyelek már évek óta több kukoricát termesztenek, ami korábban, a klímaválság felerősödése előtt nem fordult elő.
A MezőHír átfogó összeállítását itt, lapunk korábbi tematikus cikkeit itt és itt olvashatják.