Több tonnányi eladatlan méz maradhat a méhészek nyakán tavalyról, miután a gyenge árak miatt csökken az értékesítés. Az ágazati elnök sosem látott mélypontról beszél. Vannak jó hírek is a mézexport és a támogatási oldal felől.
Javult a külkermérleg
A mézexport volumene bő 32%-kal nőtt tavaly – meghaladta a 13,59 ezer tonnát –, exportátlagára viszont 17%-kal csökkent a 2023-ashoz képest. Miután az import jelentősen, majdnem a felére csökkent (870 tonna) a hazai mézpiac külkereskedelmi egyenlege jelentősen javult, és majdnem elérte a 48 millió eurót, ami 14,6%-kal százalékkal több, mint tavaly előtt októberig. A hazai méztermelés meglehetősen hektikusan teljesít, aminek része a mindinkább kiszámíthatatlan időjárás. Bár a hazai szektor az európai kibocsátás bő 10%-át biztosítja, komolyan terheli piaci pozícióinkat a pancsolt, hamisított távol-keleti, közép-ázsiai import. Idén ugyan kissé javult a helyzet, miután nyáron lépett az EU: Brüsszel vámmal védi az európai piacot az ukrán árutól.
Sosem látott mélypont
Nemrég, a kaposvári méhésztalálkozón Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke rámutatott: soha nem látott mélyponton van a méhészkedés jövedelemteremtő szintje. Ebben mind a magas magyarországi infláció, mind a méz termelői árának gyengülése szerepet játszik. Az életszínvonal csökkenésével a legdrágábbnak számító akácméz iránt is szűkül a hazai kereslet. A felvásárlók alacsony árat kínálnak a termelőknek, akik igyekeznek piacokon, interneten direktben értékesíteni. Ezzel együtt is sajtójelentések szerint tonnás mennyiségek maradnak a gazdák nyakán. Nem kizárt, hogy tömegesen hagynak fel a méhészettel idén a romló piaci viszonyok miatt.
Új, 30 eurós támogatás méhcsaládonként
Mint nemrég lapunk is írta, az utóbbi években 1800-2000 forintról 500-700-800 forintra csökkent a leggyakrabban forgalmazott vegyes mézek ára, de a méhészek költségei, az őket érő kihívások egyre nagyobb anyagi ráfordítást igényelnek. A termelők 500-700 forintos árakkal kalkulálnak (az akác, a galagonya stb. természetesen ennél drágább), de azt mondják: ha 1000 forintra nőne az ár, az is kevés lenne a költségeikre és némi nyereségképzésre.
Az ágazatnak segítség, hogy megjelent a méhcsaládok ökoszisztéma-szolgáltató képességének fejlesztésére irányuló új pályázati felhívás a KAP Stratégiai Terv keretében. A megduplázott mértékű, méhcsaládonként évente 30 euró összegű támogatás iránti kérelmek idén január 27-től március 13-ig benyújthatók – jelentette be Nagy István agrárminiszter.