fbpx

Agrárgazdasági elemzések – 2025. február

Írta: Agrárágazat-2025/02. lapszám cikke - 2025 február 04.

A kihívásokkal teli 2024-es évet követően vélhetően az összes piaci szereplő kiegyensúlyozottabb, kiszámíthatóbb, összességében „csendesebb” évet vár 2025-re. Ez a jogos igény egyelőre nem talált megfelelő táptalajra.

Kukorica

Az elemzőműhelyek a január 10-én megjelent USDA WASDE-riportban közölt, némileg meglepetést okozó adatok értékelésétől voltak hangosak. Nem gyakran láthatunk ugyanis 7 millió tonnás korrekcióra példát az Egyesült Államok termésbecsléseiben, különösen úgy, hogy a vágás egyik hónapról a másikra történik. Az alacsonyabb amerikai előrejelzés magával rántotta a globális termés mennyiségét és a várható fordulókészletek szintjét is. Összességében elmondható: az USDA által jelzett szűkebb kukoricamérleg, a dollár árfolyamának szeptember óta megfigyelhető trendszerű erősödése (e sorok írásakor az euró-dollár keresztárfolyama 1,025 alatt volt), valamint a Brent és a WTI nyersolajárak az orosz nyersolajexportra kivetett új amerikai szankciókat követő szárnyalása emelkedő pályán tartotta a kukorica nemzetközi árait. Az egyéb tényezők, mint az Argentínában tapasztalható szárazság, illetve a brazil logisztikai problémák további támaszt adtak az áraknak.

Még egy faktort érdemes megemlítenünk, mégpedig a kukorica és a szójabab árainak egymáshoz viszonyított arányát. A nemzetközi kereskedelemben egyfajta ökölszabályként funkcionál a két termény hasonló lejáratú chicagói tőzsdei (CBOT) jegyzéseinek összehasonlítása (soybean to corn price ratio), mely szerint ha az arányszám 2,5-nél alacsonyabb, az amerikai termelők inkább kukoricát vetnek, amennyiben magasabb, akkor a szója vetését részesítik előnyben. Az elmúlt időszakban a mutató rendre 2,5-ös érték alatt fluktuált, ebből kiindulva jó eséllyel emelkedhet az USA kukorica-vetésterülete. Mindezek ellenére a jelenlegi adatokból még korai bármilyen messzemenő következtetést levonni, a vetések tényleges indulásáig még van pár hónap.

További adalék a fentiekhez, hogy a CBOT-n kereskedő befektetési alapok (hedge fundok) nettó vételi, azaz long pozíciói 14 hónapot követően ismét meghaladják az eladói szándékot jelző úgynevezett short pozíciókat, azaz, némi egyszerűsítéssel: több befektető spekulál az árak emelkedésére, mint a csökkenésre. Változatlanul több kérdőjel sorakozik a Trump-adminisztráció hivatalba lépése kapcsán, a különböző termények árainak alakulását elsősorban az új kormányzat által alkalmazott vámpolitika jövőbeli iránya befolyásolhatja.

Az Európai Unió termésével és felhasználásával kapcsolatos adatai január második felében frissülnek. Az importkitettség változatlanul magas, ami azt jelenti, hogy a 2024/2025-ös gazdasági évben közel 20 millió tonna kukorica importja szükséges a mérleg egyensúlyban tartásához. A közép- és kelet-európai térséget sújtó aflatoxinfertőzöttség sajnos a következő betakarításig velünk marad, így a régióban található országok jó minőségű kukoricával történő ellátása komoly kihívást jelent.

Az uniós országok közül megfelelő minőségű érdemi exportárualappal Franciaország és Lengyelország rendelkezik. Előbbinél a nyáron és ősszel hullott nagy mennyiségű csapadék következményeként több tétel értékesítését a magas DON-toxininfekció korlátozta, a lengyel kukorica esetében ez nem merült fel, sőt, a jelenlegi információk, tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy az EU-n belül 2024-ben a lengyel termés rendelkezik a legjobb minőséggel.

Szokatlan aktivitással indult a belföldi kereskedés a fizikai kukoricapiacon. Míg az olasz vevők az őszi hónapok során csupán egy-egy tételt kerestek, január első heteiben több irányvonatra is tettek ajánlatot, jellemzően tavaszi szállítással. A feldolgozók továbbra is eltérő minőségben keresnek tételeket. Jellemzően az élelmiszer-alapanyagot előállítóknál a szigorú aflatoxinlimitek kapcsán nincs érdemi változás, a magasabb értékekkel rendelkező tételek keresletét az ipari feldolgozás, illetve 3. országba történő értékesítés jelenti.

A belföldi árazásokat értékelve továbbra is azt láthatjuk, hogy a párizsi árutőzsde (MATIF) mozgásaival párhuzamos, több esetben a jegyzéseket meghaladó árszintek forognak Magyarországon, ami európai összevetésben magas árazást jelent. Miután a késztermékekben mind takarmány-, mind a feldolgozóiparban tartani kell a szigorú limiteket, a megfelelő minőség biztosítása érdekében lehet realitása érdemi mennyiségű import beérkezésének. A kritériumoknak megfelelő minőségű áru behozatalára kézenfekvő alternatívaként a fent említett Lengyelország kínálkozik, különösen, ha a potenciális eladó és vevő közvetlen vasúti logisztikai megoldásokkal összekapcsolható.

Búza

Fotó: Shutterstock

Bár a globális búzakereslet és -kínálat adatsoraiban – a kukoricával összevetve – lényegesen kevesebb mozgást láthattunk az elmúlt hónapokban, mégsem jelenthetjük ki azt, hogy a búza piaca „unalomba fulladt” volna.

Míg a chicagói jegyzések október óta – némi hullámzás mellett – csökkenő trendben mozognak, a MATIF határidős árai a novemberi lokális mélypontot követően erős volatilitással emelkednek. A diszkrepancia hátterében az EU alacsonyabb termésmennyisége, ezen belül pedig a korábbi, többéves átlagtól elmaradó arányban rendelkezésre álló jó minőségű volumenek húzódnak. Ebből következően a magas fehérjetartalmú tételek jelentős prémiummal értékesíthetők.

Továbbra is erőteljes aktivitás tapasztalható a nagy búzavásárlók ellátásáért folytatott versenyben. A Földközi-tenger medencéjében az orosz, az ukrán és a francia eladók alakítják a piacot, a különböző tendereken jellemzően ebből a három országból kerülnek ki a nyertesek. Új elem, hogy Törökország december 20-tól 15 százalékról 25 százalékra emelte az importkvótát, ami praktikusan azt jelenti, hogy az egyes vevők – malmok – a kvóta eléréséig vásárolhatnak import búzát. Ez további török keresletet generál a nemzetközi piacon, bár Oroszország közelsége miatt kézenfekvő, hogy valójában az orosz exportvolumen emelkedése várható.

A belföldi piacon az exportvevők mellett a malmok kereslete is meghatározó. Novembertől kezdődően a korábban hónapokig stagnáló – alacsony amplitúdóval hullámzó – árakban érdemi változás következett be, az árak elindultak felfelé. Jelenleg különösen a jó minőségű tételekért lehet magasabb árakat elérni, ezeket a tételeket azonban a magas árelvárások miatt kifejezetten nehéz megvásárolni.

Reng Zoltán
Hungrana-vezérigazgató