fbpx

Hazánk támogatja, a csehek sürgetik a ketreces tartás végét

Írta: Kohout Zoltán - 2025 február 07.

A csehek szerint nem fair, hogy miután annyi pénzt fektettek a ketreces tartás betiltásába, az EU-ban lassul az átállás üteme. A magyar EU-biztos nemrég kiállt a ketreces tartás mellett, de – a szakmában is hangoztatott ketreces-ellenérvek érvek miatt – párbeszédet javasol.

Hátrányos helyzetbe került, aki beruházott

A cseh baromfitenyésztők sok pénzt fektetnek be a ketreces tartás felszámolásába. Az utóbbi időben azonban a ketreces tenyésztés megítélése, illetve leváltásának üteme korántsem olyan egyértelmű és gyors, mint például a Covid és az orosz háború előtt. Az egységes megközelítés hiánya viszont hátrányos helyzetbe hozza azokat, akik drága beruházásokkal elindultak az – eredetileg már 2027-től bevezetendő – átállás felé. A ketreces tenyésztés betiltása komoly teher a cseh baromfiiparnak is. Nemrég még a Cseh-Morva Baromfi Szövetség becslése szerint a cseh baromfitenyésztők a tojótyúkok 52,4%-át ketrecben tartották. Akik már korábban, akár a 2010-es években váltottak az „euroketrecekre”, hatalmas összegeket fektettek be a technológiai átalakításba anélkül, hogy ezek a beruházások megtérültek volna – panaszkodik egy cseh baromfitenyésztő, aki szerint az ország tojástermelésének mintegy 15%-át veszítheti el a lépés miatt.

Súlyos magyar aggodalmak

Nemcsak a cseh, a magyar baromfiágazat is komoly aggályokat fogalmaz meg kezdettől a korszerű ketreces tartás leváltásával kapcsolatban. Az elmúlt években több áruházlánc bejelentette, hogy 2025-től nem forgalmaz EU-konform ketreces tojást – ez a szakmai szövetség szerint leszögezte súlyos csapást mérne a hazai ágazatra és vásárlókra is. Egy ilyen intézkedésnek tojáshiány, elszabaduló import és emiatt drasztikus – akár 40-10%-os százalékos – áremelkedés lesz-lenne a következménye. Ráadásul fenyegetne, hogy a boltba kerülő tojások az EU-n kívülről (is) érkeznének, ami a jelenleginél is nagyobb élelmiszer-biztonsági kockázatokat okozhatna. A magyar vásárlók elé kerülő hazai tojás bő 80 százaléka az EU-konform úgynevezett ketreces tartásból származik – ekkora mennyiség kiesése első látásra is katasztrofális hatással járna. Erről írtunk már 2020-ban, amikor a Covid-járvány rávilágított, milyen fontos lenne a hazai ágazat integritásának védelme.

A modern ketreces tartás mellett szól az is, hogy kisebb egyes betegségek fenyegetése, továbbá jelentősen kisebb energiabefektetéssel és kibocsátással jár ez a technológia.

A magyar biztos párbeszédet javasol

A hazai álláspontot tükrözik Várhelyi Olivér az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős biztosának szavai. Biztosi meghallgatásán tavaly novemberben azt mondta, egyeztetni kell az érintettekkel, a gazdákkal, a tudománnyal a ketreces tartás kivezetéséről. Várhelyi szerint a ketreces tartás elavult, de figyelni kell arra, hogy az importőrök ne használják ki azt a lehetőséget, hogy ez a szabályozás nem mindenhol van még érvényben.