Gyáni Károly Füzesgyarmaton gazdálkodik, még édesapjával kezdte ezt a munkát a rendszerváltás után. Ma a családi gazdaság összesen 540 hektár szántót művel, és a korábbi állattartáshoz kapcsolódóan még 120 hektár legelőt tisztító kaszálással tart rendben.
Milyen talajokon gazdálkodnak?
– A talajaink elég vegyesek. Ahogy az öregek mondták, vannak porszikek, ezek a könnyebb, 17 aranykoronás földek, és vannak a kötöttebb, fekete földek, amik 24 aranykoronások is lehetnek. A gyarmati gazdák szerint van fekete föld és fehér föld: ha sok az eső, a fehér terem, ha kevés, a fekete. Mindkettő kell egy jó gazdának.
Milyen eredmények érhetők el a fő kultúrákban?
– A repce most 150 hektáron van, a gabona 200-on, napraforgó szintén ennyin, kukoricát pedig a jobb adottságú területeken vetünk, jellemzően 60–80 hektáron. Kiemelkedő termésátlagokat nem nagyon tudunk elérni, de stabil hozamaink vannak.
A búza 60-70 mázsa hektáronként, ha 80 mázsa fölé megyünk, az már nagyon jó. Tavaly sikerült kukoricából 90 mázsa fölöttit hozni, de az inkább kivétel. A repce jó választás a vetésforgóba, bár nagy a kockázata, de ha bejön, jó árbevételt hoz. A repcénél egyébként a négyméteres Rapid vetőgéppel 25 centire vetünk. Előtte lazítunk, majd hengerezünk, és vetés után újra hengerezéssel lezárjuk a talajt, hogy megőrizzük a nedvességet. Napraforgónál és kukoricánál a Tempo adja meg a precizitást, ott a mélységtartás a kulcs.
Mennyire volt könnyű megtanulni a gépek kezelését?
– A fiúkon is látom, hogy szeretnek ezekkel a gépekkel dolgozni. Gyorsan megtanulták a kezelésüket, persze haladni is kell a világgal. Kocsinként lehet szabályozni a vetőmag mennyiségét, bár a Tempo érzékeny a beállításokra, de ha odafigyelünk, rendkívül pontosan lehet vetni vele. Kukoricánál akár 98%-os pontosságot is el lehet érni – szerintem a Tempo az egyik legnagyobb dobása volt a Väderstadnak!
Munkasebesség terén ugyanakkor óvatos vagyok: a fizika az fizika – a mag továbbítása szerintem nem bírja el a túl nagy sebességet. Én 12-12,5 km/órát tartok ideálisnak.
Hogyan bírják a nehéz területeket a svéd gyártó gépei?
– A Rapid vetőgéppel most tartunk a nyolcadik szezonban, és eddig minimális karbantartást igényelt. Két szezonban még közösen használtuk a gazdatársaimmal, van benne bőven ötezer hektár. A Tempónál a hatodikszezonban vagyunk, most kezdjük cserélni az apróbb kopó alkatrészeket. Ez a vetőgép kétezer hektár után is megbízható, és csak filléres dolgokra költünk, mint a csapágycsere vagy egy-két villanymotor, amit a műtrágya miatt kellett cserélni.
Az NZ Aggressive kombinátort hevederes traktorral húzzuk, de figyelek rá, hogy rendeltetésszerűen használjuk. Ha így van, csak a kopó alkatrészeket kell cserélni. A Väderstad gépei nem olcsók, de a megbízhatóságuk nagyon jó, és az üzemeltetési költségük is elfogadható.
Milyen a gépek alkatrészellátása?
– Az alkatrészellátás példás. Például most az NZ Aggressive kombinátornál kellett javítókészlet három munkahengerhez. Tegnap fél 11-kor szóltak a munkatársaim, felhívtam a központot, másnap reggel 10-koritt volt a futár az alkatrészekkel.
Nagyon tetszik az is, hogy a Väderstad szakemberei nem felejtenek el bennünket a gép eladása után sem: ott vannak az összeszerelésnél, üzembe helyezésnél, és ha később is bármi gondom van, felhívom őket, azonnal képben vannak. Szinte együtt élnek velünk a termelésben.
Fodor Mihály

Weboldal: https://www.vaderstad.com/hu/
Email: [email protected]