A vetési szezon közepén örvendetes fordulatot hozhat a közelgő időjárás. Az április első felére jellemző hűvös, fagyos éjszakáknak vége, a hőmérséklet jelentősen nőtt, igaz, a csapadékhiány továbbra is jellemző maradt – ám a héten újabb esők jönnek!

Jól jött az eső, de még sok hiányzik így is
A mélyebb talajrétegek ugyan még elegendő nedvességet tárolnak az őszi vetések számára, de a felszín közeli réteg az elmúlt két hét szeles, száraz időjárása miatt számottevően kiszáradt. A most következő napokban azonban nő a csapadékhajlam, ami különösen fontos a tavaszi vetésű, nyári kapásnövények – így például a kukorica és a napraforgó – fejlődéséhez.
A márciusi bőséges eső miatt az elmúlt 30 nap csapadékösszege még pozitív képet mutat, az ország nagy részén 10–50 mm-rel meghaladja a sokéves átlagot. A hosszabb, 90 napos időszakban már sok helyütt csapadékhiány tapasztalható, különösen a Kisalföld térségében, ahol akár 20–45 mm-es deficit is mérhető. A talaj felső egy méteres rétege március végére a legtöbb területen telítődött, de azóta a felszíni 10–20 cm-es zóna a szelek miatt jelentősen kiszáradt, igaz, lejjebb van bőven nedvesség. Ez pedig kukorica és a napraforgó vetéséhez elengedhetetlen: meleg már van elég, de a jó terméshez szükséges nedvességtartalom még nem biztosított.
Az őszi búza és az őszi káposztarepce fejlődése kedvezően alakul, köszönhetően a márciusi csapadéknak és a melegedő hőmérsékletnek. A repce egyes táblákon már virágzik, míg a búza a szárba indulás stádiumában van: még azok az állományok is szépen fejlődnek, amelyek gyengébben teleltek át. A korábbi éjszakai fagyok ezekben a kultúrákban nem okoztak komolyabb problémát.
További záporok, zivatarok érkeznek
A hét folyamán meleg, nedvességgel kevert légtömegek jönnek, a megszokottnál melegebb, csapadékosabb idő várható. Kedd hajnaltól délnyugat felől több helyen is elered az eső, szerdán elszórtan várhatók záporok, míg csütörtökön és pénteken ismét többfelé lehet számítani esőre, záporokra, zivatarokra. A hétvége aztán megint enyhébb időt és csökkenő csapadékhajlamot ígér. A következő napokban várható csapadékösszeg 5–15 mm között alakulhat, de a Dunántúl nyugati felében ennél több is hullhat. Ennek hatására a felszíni talajréteg sok helyen átnedvesedik, bár az Alföld egyes részein továbbra is előfordulhat talajszáradás. Mindez jó, de a délies szél gyakran megélénkül, ami fokozhatja a kipárolgást, így a műveléstechnológiával is segíteni kell, hogy a csapadék gyorsan beépüljön a talajba.
Tavaszi körkép Európából
Az EU nagy részén az őszi vetések jó állapotban vannak, de több régióban is komoly kihívásokat okozott az időjárás. Az aszály sújtotta térségek közt van Észak-Németország – ott minden idők legszárazabb február–márciusa volt idén. Hazánk mellett Kelet-Ukrajna, Románia és Bulgária egyes térségein is vízhiányos a talaj, fejlődési problémák vannak. Tartós a szárazság Törökországban, Marokkóban, Algéria nyugati régióiben az őszi vetések meghiúsultak, a márciusi csapadék már nem tudta kompenzálni a kiesést.
Az EU-ban mindezzel együtt az idei tavasz a tavalyinál kedvezőbben indult, a tavalyihoz képest 8%-kal jobb búzatermés, 6%-kal jobb ősziárpa-, 4%-kal jobb durum- és 9%-kal jobb repcetermés várható.