…igaz, van is mire: a tavalyi időjárási extrémitások is bizonyították, egészen új termelői, állattartói stratégiára van szükség, ha a gazda szeretne legalább valamiféle biztonságot érezni a klímaváltozás szeszélyes időszakában.
Szinte az összes pénzt igénybe vették
Tavaly a magyar mezőgazdaságot ismét különösen szélsőséges időjárási viszonyok jellemezték, amik jelentősen befolyásolták a termelést és a biztosítási piac alakulását. A mezőgazdasági biztosítási díjbevételek elérték a 28,4 milliárd forintot, ami 13,4%-os visszaesés 2023-hoz képest. Ennek nyilván agrárszakmai, hanem finanszírozási okai voltak az általános gazdasági hanyatlás, a korábbi rossz évek után. A növénybiztosításokhoz kapcsolódó díjfizetés 24,9 milliárd forint volt (–15,7%), míg a kárkifizetés 8,5 milliárd forintot tett ki (–26,1%). A díjtámogatott agrárbiztosítási rendszer 13. éve működött, amelyben a gazdák a díjak akár 70%-át is visszaigényelhették, 2024-ben 13 milliárdos keretösszeg mellett. A támogatott biztosítások túlnyomó többségét, mintegy 24 milliárd forint értékben a gazdálkodók igénybe is vették. A termelői öngondoskodás és az állami díjtámogatás kombinációja továbbra is jelentős szerepet tölt be a kockázatkezelésben.

Így alakult a biztosítási piac
A teljes mezőgazdasági biztosítási piacot vizsgálva az állatbiztosítási díjbevétel durván 540 millió forintot ért el (–0,3%), míg a kárkifizetés 198 millióra ugrott (+74,6%). A vagyon- és felelősségbiztosítások díjelőírása 2,9 milliárd forint, kárfizetése 403 millió volt. Az átlagos kárhányad bő 32% volt, ezen belül a növénybiztosításoké 34%, az állatbiztosításé 36,6%, a vagyon- és felelősségbiztosításé 14%.
A nem díjtámogatott növénybiztosítások közül a jég-, tűz- és viharkárra kötöttek a legtöbben szerződést (10 304 biztosított). A jég és tűz károk esetében 24,5%, míg a vihar esetében 16,7%-os kárhányad keletkezett. A kiegészítő biztosításoknál viszont kiemelkedően magas, 329%-os kárhányad mutatkozott, bár ez jelentős, 200 százalékpontos csökkenést jelent 2023-hoz képest.
Pár adat az időjárásról…
Az időjárási viszonyok is komoly kihívást jelentettek. 2024-ben a középhőmérséklet 12,9 °C volt, ami 2,2 °C-kal meghaladta az 1991–2020-as átlagot. Ez a legmelegebb év volt 2023 után. A hőségnapok száma országos átlagban 61 volt (normál: 29 nap), forró napból (Tmax ≥ 35°C) 15-tel volt több az átlagnál. Az év legmelegebb napján, július 16-án 41,6 °C-ot mértek. Az Alföld déli részén meghaladta az 50-et a 35 °C feletti napok száma.
A csapadékhelyzet sem volt kedvező: a 2024-es éves csapadékösszeg 525,5 mm volt, 241,8 mm-rel kevesebb az előző évinél. Július volt a legszárazabb hónap, több mint 60%-os elmaradással az átlagtól. A Tiszántúl és a Duna-Tisza köze déli részein a megszokottnak csupán 50-70%-a hullott. A jégkár-elhárító rendszer 93 napon működött aktívan, ebből 32 napon extrém jégveszélyes zivatarokkal.
Ugyancsak az utóbbi évtized időjárási anomáliái közé sorolható a polar vortexet érintő klímaváltozás, ami enyhe telekkel és fagyos tavasszal főleg a kertészetek korai gyümölcsöseiben okoz súlyos károkat.
Megéri a diverz biztosítási stratégia
A gazdák a sokrétű kihívások miatt egyre inkább a komplex kockázatkezelés felé fordulnak – különösen a növénybiztosításokban –, de a klímaváltozással együtt járó kockázatok új típusú válaszokat is igényelnek. Az AKI értékelése szerint mezőgazdasági termelőkben egyre jobban tudatosul, hogy biztosításkötés nélkül nagy kockázattal jár a termelés. A jég-, fagy- vagy aszálykárok elleni védekezés komoly beruházást igényel, egyre inkább bizonytalanok – lásd az idei, kivédhetetlen fagykárokat! –, és nem minden termelő engedheti meg magának. A szerződések terén a biztosítók általában csomagbiztosításokat kötnek, ami átfedésekhez vezet a díjtámogatott biztosítások A, B és C típusainál, illetve a kiegészítő biztosításnál szereplő szerződés és biztosítottak számával. A gazdálkodóknak megéri kiegészítő biztosítást kötni, mivel így teljesebb a biztosítási védelmük, és magasabb összegű kártérítéshez juthatnak, vagy olyankor is jár nekik kártérítés, amikor alapesetben nem kapnának.