Egy friss jelentés szerint a globális állati takarmánytermelés 2024-ben 1,2%-kal növekedett, elérve az 1,4 milliárd tonnát. Ez a növekedés a 2023-as stagnálás után következett be, és a szektor alkalmazkodóképességét mutatja a kihívásokkal szemben, mint például a magas patogenitású madárinfluenza (HPAI), az éghajlati ingadozások és a gazdasági bizonytalanság.
Takarmánytermelés
A brojlertakarmány-termelés 1,8%-kal nőtt, elérve a 385,4 millió tonnát, ami a világ teljes takarmánytermelésének 27,6%-át teszi ki. A növekedést főként az Ázsia-Csendes-óceáni térség és Latin-Amerika hajtotta, ahol a brojlerhús megfizethetősége és az exportlehetőségek ösztönözték a keresletet – írja a 2025-ös Alltech Agri-Food Outlook jelentés.
A tojótakarmány-termelés 1,4%-kal emelkedett, elérve a 173 millió tonnát. Az Ázsia-Csendes-óceáni térségben a tojás, mint olcsó fehérjeforrás iránti kereslet növekedése, valamint Latin-Amerikában és Afrikában a stabil kereslet hozzájárult a növekedéshez.
A sertéstakarmány-termelés 0,6%-kal csökkent, 369,3 millió tonnára. A csökkenés főként Afrikában, a Közel-Keleten, az Ázsia-Csendes-óceáni térségben és Óceániában tapasztalt visszaeséseknek tudható be, ahol az afrikai sertéspestis (ASF) és gazdasági nyomások befolyásolták a termelést.
A tejtermelő teheneknek szánt takarmány termelése 3,2%-kal nőtt, elérve a 165,5 millió tonnát. A növekedést a kedvező tejárak, az intenzívebb gazdálkodási gyakorlatok és az erős fogyasztói kereslet támogatta, különösen az Ázsia-Csendes-óceáni térségben, Európában, Afrikában és Latin-Amerikában. Emellett a marhahús-takarmánytermelés 1,8%-kal emelkedett, 134,1 millió tonnára. Észak-Amerikában, Latin-Amerikában, Afrikában, Európában és Óceániában növekedést tapasztaltak, amit a marhahús export iránti kereslet növekedése és a takarmányozás iránti fokozott igény ösztönzött.
Az akvakultúra takarmánytermelés 1,1%-kal csökkent, 52,966 millió tonnára. Bár Latin-Amerikában, Afrikában és Európában növekedést tapasztaltak, az Ázsia-Csendes-óceáni térségben és Észak-Amerikában a betegségek, szélsőséges időjárási események és alacsony piaci árak miatt visszaesés volt tapasztalható.
Tíz ország vezet a világon
A világ takarmánytermelésének 65,6%-át a tíz legnagyobb termelő ország adta: Kína, az Egyesült Államok, Brazília, India, Mexikó, Oroszország, Spanyolország, Vietnám, Törökország és Japán. Ezen belül Kína, az USA, Brazília és India együttesen a globális termelés 52%-át tették ki.