A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) új kutatóközpontot hozott létre Karcagon: a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központot. Ez az intézmény országos szellemi tudásközpontként kíván működni, célja, hogy választ adjon az egyre súlyosabb problémákat okozó aszály kezelésére a mezőgazdasági termelés, termék-előállítás, illetve vidékfejlesztéssel kapcsolatos kérdésekben.
A központ céljai és feladatai
A Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ célja többek közt hazánk agroökológiai feltételeinek megfelelő fajtákhoz igazodó termesztéstechnológia (műtrágya-igény, talajművelés, vetőmagnorma, növényvédelem stb.) termőhelyspecifikus meghatározása és kiterjesztése hasonlóan szélsőséges agroökológiai feltételekkel bíró országok adekvát területeire. Cél továbbá a klímaváltozás hatásainak felmérése, tendenciák meghatározása, az aszály és az aszálykárok mértékének számszerűsítése, mezőgazdasági szempontú aszályindexek kidolgozása, illetve a mezőgazdasági hasznosítású talajok víz- és anyagforgalmának liziméteres vizsgálata, különös tekintettel a talaj nedvességtartalmának és szerves szénkészletének megőrzésére, gyarapítására. Ugyancsak fontos törekvés a klimatikus eredetű növényi stressz (aszály, hő, UV-sugárzás) mérséklési lehetőségeinek kidolgozása, különös tekintettel a talaj- és növénykondicionálásra.
A megnyitón Dr. Gyuricza Csaba rektor hangsúlyozta, az éghajlat kihívásaira a tudomány adja a legjobb választ, és a Központ készen áll ezekre felelni. Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára megerősítette, történelmi pillanatban jön létre a kutatóközpont.
A Karcagi Kutatóintézet egyébként 1947-es alapítása óta szolgálja a tájkutatást. A fenntartható mezőgazdasági fejlesztés tudományos megalapozásához az Intézet elsősorban növénynemesítési és fajtafenntartási, tájtermesztési, talajművelési és talajvédelmi, juhtenyésztési és gyepgazdálkodási kutatásaival kapcsolódik. Az Intézet tevékenysége földrajzi helyzetéből adódóan a Közép-Tisza mente természeti földrajzi tájra irányul, de az általa művelt diszciplínák általánosítható tartalma és esetenként közvetlen kísérleti tevékenysége révén bekapcsolódik a fenti tudományterületek országos és nemzetközi munkamegosztásába is – írja a MATE közleménye.
