A jelenlegi állás szerint a 2022-eshez közelítő, gyenge termés ígérkezik búzából. Mivel hasonló a helyzet a nyugat- és kelet-európai nagy termőterületeken, ezért és a globális geopolitikai cirkuszok hatására magas árakban reménykedhetnek a gazdák. AZ áremelkedés több területen máris tapasztalható.
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke szerint jelenleg a várható hektáronkénti búzatermés 4,8 tonna körül mozoghat, ami a kedvezőtlen időjárás ellenére elfogadható eredménynek számít. Idén a búza-vetésterület 976 ezer hektár, amiből összesen 4,5 millió tonna búza aratható. Ez a kedvezőtlen időjárás szempontjából elfogadhatónak mondható, de jelentősen elmarad a sokéves átlagtól. 2012 után csak a súlyosan aszályos 2022-es évben arattunk hasonlóan keveset (4,354 millió tonnát), általában jócskán 5 millió felett alakult a betakarított mennyiség, sőt, 2004-ben meghaladtuk, 2023-ban pedig majdnem elértük a 6 millió tonnát
A most várható 4,5 millió tonna körüli mennyiség árát egyrészt pozitívan befolyásolhatja, hogy mind az orosz, mind az ukrán termés mennyisége körül kérdőjelek vannak, és ugyancsak kérdéses a nyugat-európai termelés eredményessége. Petőházi Tamás úgy véli, a klímaváltozás miatti kedvezőtlen időjárási hatások, mind a geopolitikai feszültségek miatt emelkedő olajárak magasabb árakat adhatnak a gabonáknak.
Az őszi árpa hektáronkénti terméshozama a várakozásoknak megfelelően 5,6 tonna körül alakult, ami a körülményekhez képest kedvező eredménynek számít, jelentette ki a GOSZ elnöke.
Az árak folyamatos növekedést mutattak az idei évben, hiszen a telephelyi ár egy hét alatt 65 ezer forintról 70-72 ezer forintra nőtt tonnánként. A nemzetközi piacon is érdeklődés mutatkozik a magyar búza iránt, ami tovább segítheti a termelők jövedelmét.
Őszi káposztarepce: kihívások és előrejelzések
Az őszi káposztarepce aratása 20%-os készültségnél tart, a termés hektáronkénti átlagáhozama pedig 2,2 tonna körül alakulhat. A termesztési szezon nem alakult ideálisan, de a GOSZ elnöke szerint a vetésterületet 200 ezer hektárra kellene növelni a jövőben, amit az agrártárcával és más mezőgazdasági szervezetekkel folytatott egyeztetések során terveznek.
A kapásnövények jövője: kukorica és napraforgó kihívásai
A jelenlegi időjárás nem kedvez a kapásnövényeknek, így a kukorica- és napraforgó-termelők jelentős terméskieséssel számolhatnak. Petőházi Tamás szerint bár a mezőgazdasági piacokat gyakran nem a helyi ingadozások, hanem világszintű események befolyásolják, a növekvő olajárak emelhetik a gabonák árát. Ugyanakkor, sem az EU-ban, sem Ukrajnában nem várható kiemelkedő termés.

Búzaárak Európában és a világpiacon
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) júniusi előrejelzése szerint 808 millió tonna búzát takaríthatnak be a világon a 2025/2026. gazdasági évben, ami 9 millió tonnával több, mint az előző évben. Az Európai Unióban a búzatermés 130,7 millió tonnára bővülhet, amely az előző évhez képest 15%-os növekedést jelent. Franciaország és Németország várhatóan rekordtermést takarít be, míg Magyarország 5,6 millió tonna búzát arathat. A termelési körülmények miatt a termelői árak folyamatos emelkedésnek indultak.
Ukrán árpa és orosz búza piaci helyzete
Az ukrán takarmányárpa exportpiacán tovább emelkedtek az árak, különösen Kínába történő szállítások esetében, ahol a felárak 5-8 dollárral növekedtek. A felvásárlási árak a Nagy-Odessza kikötőiben 193-200 dollár/tonna körül mozognak. Oroszországban a búza ára szintén emelkedett, és a déli mélytengeri kikötőkben 15 000-15 200 rubel/tonnára nőtt az ár. Az orosz exportpiacon a búza ára júliusban tonnánként 226 dollár körül mozog, ami a nemzetközi keresletet is támasztja.