Az elmúlt időszakban több beruházási támogatás kapcsán is (ÁTK, mezőgazdasági utak fejlesztése, öntözés, kertészet korszerűsítése, ültetvénytelepítés) határozatokat postázott az MVH. Azon gazdálkodóknak, akik támogatásban részesülnek, néhány fontos információval szeretnénk szolgálni.
A művelet megvalósítására a támogatási határozat kézhezvételétől számított 3 év áll rendelkezésére. A jóváhagyott elszámolható kiadások összegének minimum 80 %-át kell teljesítenie.
Amire különösen ügyelni kell:
- Az első kifizetési kérelmet a támogatási határozat közlésétől számított 6 hónap elteltét követően elsőként megnyíló időszakban kell benyújtani. Olyan kiadást is el kell számolni, amely nem minősül egyéb elszámolható kiadásnak. (építés, eszközbeszerzés)
- A támogatási határozat közlésétől számított 24 hónapon belül legalább a támogatási döntéssel jóváhagyott támogatási összeg 50%-ával köteles elszámolni.
- Az utolsó kifizetési kérelmet legkésőbb a művelet megvalósulását követő egy éven belül megnyíló kifizetési kérelem benyújtási időszakban kell benyújtani.
- A különböző arculati elemeket (ÚMVP tábla, matrica) már a beruházás megkezdésekor érdemes elkészíttetni.
- Az első, építéssel kapcsolatos kifizetési kérelemhez mellékelni kell a jogerős építési engedély hiteles másolatát, vagy az illetékes építésügyi hatóság igazolását arról, hogy a tevékenység nem építési engedélyköteles. Itt az építési hatóság által lebélyegzett tervdokumentációt is csatolni kell.
- Engedélyköteles tevékenység esetén az utolsó kifizetési kérelemhez mellékelni kell a jogerős hatáskörrel rendelkező építési hatóság engedélyét a létesítmény használatba vételéhez (használatbavételi engedély)
- Építési beruházás esetén építési műszaki ellenőr alkalmazása és építési napló vezetése akkor is kötelező, ha a beruházás nem építési engedélyköteles.
- A műszaki ellenőrrel és a kivitelezővel kötött szerződéseket az MVH ellenőrizheti.
- Az építési naplóban az elszámolni kívánt építési tételek mellett fel kell tüntetni a kérelem beadásakor érvényes Építési Normagyűjtemény (ÉNGY) szerinti kódot. Amennyiben az ÉNGY kódokat az építési naplóban hely hiány miatt nem lehet beírni, úgy felmérési naplóvezetés kötelező.
- A támogatási kérelem eredeti műszaki tartalma a hatóság kötelező előírásának teljesítése érdekében módosítható. A módosító kérelemhez az ügyfélnek mellékelnie kell a hatóság kötelező előírását igazoló dokumentumot.
- A kifizetési kérelmek összeállításánál figyelembe kell venni a támogatási kérelemben beadott költségvetési tervet, illetve a támogatási határozatban az MVH által támogatott elemeket. Javasoljuk, hogy a felmerülő számlákat ezek alapján állíttassa össze. A számlához kötelező számlarészletezőt csatolni, ami tartalmazza az elszámolni kívánt tételeket az MVH Építési Normagyűjteményének megfelelő bontásban.
- Bizonyos keretek között lehetőség van a jóváhagyott építési tételek módosítására, gépek cseréjére, helyszín megváltoztatására.
- A kifizetési kérelemhez kapcsolódó elszámolás az ÉNGY-ben, illetve a gépkatalógusban szereplő tételek azonosítója szerint történik. A tételhez tartozó referencia ár nem haladhatja meg az ÉNGY-ben, illetve gépkatalógusban szereplő referencia árat.
- Abban az esetben, ha olyan tételre kapott támogatást, ami nem szerepel az MVH ÉNGY-ben (ezt a támogatási kérelemben „Építési C” betétlapon szerepeltettük), az elszámolni kívánt elemhez két árajánlatot kell csatolni.
- Építési engedélyköteles tevékenység esetén a fordított adózás szabályait kell alkalmazni. Javasoljuk, hogy a számla befogadása előtt ezt egyeztessék a kivitelezővel.
- Az utolsó kifizetési kérelem benyújtásának feltétele az ÚMVP kötelező képzéséről szóló igazolás megléte.
- Felhívjuk figyelmét, hogy az utolsó kifizetési kérelem benyújtása előtt az MVH legfeljebb a jóváhagyott támogatási összeg 80%-át fizeti ki
- Ha a beruházás KAT vagy Natura 2000 területen valósul meg, az utolsó kifizetési kérelemhez mellékelni kell a környezetvédelmi hatóság igazolását arról, hogy a beruházás megfelel a környezetvédelmi követelményeknek és biztosítja a környezet fenntarthatóságát.
Az egyes jogcímeknél lehetnek speciális feltételek is, így javasoljuk, hogy a megvalósítás során folyamatosan kövessék nyomon a kapcsolódó jogszabályokat, közleményeket.
Cégcsoportunk szaktanácsadási üzletága a teljes üzemeltetési kötelezettség alatt segíti partnerei munkáját!
Kérjük kérdéseikkel forduljanak hozzánk a [email protected] e-mail címen, vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon!