Főleg baromfiláb-kivitellel jelentősen növelte kínai eladásait az orosz baromfiipar, de lehet, hogy Szaúd-Arábia még nagyobb mennyiségben importál a jövőben. Közben aggályos hírek jönnek az orosz baromfiipar minőségéről.
Főleg csirkeláb
Tavaly Oroszország 25%-kal növelte a baromfiexportot, elérve a 420 ezer tonnát. Az oroszok tavaly 6,7 millió tonna élősúlyú baromfit termeltek a tavalyi 6,5-tel szemben. Az exportnövekedést olyan kulcsfontosságú piacok adták, mint és Szaúd-Arábiára és Kína, amely elsősorban baromfiláb-szállítmányokból áll. A Kínába irányuló export 23%-kal, Szaúd-Arábiába 60%-kal, Kazahsztánba pedig 30%-kal nőtt az előző évhez képest. A kínai baromfiláb-kivitel mellett azonban Szaúd-Arábia megelőzheti Kínát, mint a legnagyobb orosz baromfiimportőr.
Nőtt az orosz belföldi húsfogyasztás is, ami először érte el a 83 kg-ot fejenként, döntően baromfi- és sertéshúsból. Ugyanakkor a baromfiimport is jelentősen, harmadával nőtt tavaly az oroszoknál. Ez annak tudható be, hogy a kormány 140 ezer tonnás vámmentes kvótát hagyott jóvá a baromfiimportra. Az intézkedés célja a hazai piac stabilizálása volt a nagy exporthullám időszakában.
Az ilyen anomáliák nem ritkák az oroszoknál. Másfél éve akkora – csaknem 30%-os – áremelkedés alakult ki a belföldi piacon az export miatt, hogy árcsökkentést és kiviteli tilalmat vezettek be a baromfira.
Fojtás, fagyasztás nejlonnal
Az orosz baromfiipar árnyas oldala, hogy állatvédők szerint a naposcsibék levágásánál barbár módszerek érvényesülnek. Az állatokat sok esetben megfojtással vagy nejlonzacskóban történő fagyasztással ölik le – ennek betiltását javasolja a Voice of Animals nevű orosz civil szervezet, amely módosításokat készített a baromfiágazatra vonatkozó állat-egészségügyi rendelet tervezetéhez. Ez augusztus 1-jén lép hatályba, de az orosz hatóságok nem reagáltak a kezdeményezésre.