2025 első negyedévében új csúcsra emelkedett a globális baromfikereskedelem, de az év hátralévő részében komoly kockázatok árnyékolják be az ágazat kilátásait.
A RaboResearch legfrissebb jelentése szerint a geopolitikai feszültségek, különösen az Izrael és Irán közötti konfliktus eszkalációja, valamint a madárinfluenza világszintű terjedése alapjaiban változtathatja meg az eddig stabilnak tűnő kereskedelmi viszonyokat.
Madárinfluenza: járványok sora és piaci zavarok
Az Egyesült Államok, az Európai Unió és Brazília is súlyos madárinfluenza-járványokat élt át az év első hónapjaiban. Közép-Európában – különösen Lengyelországban, Magyarországon és Észak-Olaszországban – jelentős állományfelszámolásokra került sor a szülőpárok között, ami erőteljesen visszavetette a keltetőtojás-piacot. Lengyelországban különösen súlyosak a következmények, mivel több tenyészállományt is le kellett ölni, ami az egész régióra kiterjedő kínálatszűkülést okozott.
Brazília, a világ egyik legnagyobb baromfiexportőre, a Rio Grande do Sul tartományban tört kiemelkedő járvány miatt elvesztette exportkapacitásának mintegy 40 százalékát, mivel számos célország – köztük Ázsiában és a Közel-Keleten – azonnali importtilalmat vezetett be.
Az USA tojáságazatában példátlan árrobbanás történt, míg Európában az alapanyaghiány tovább nehezíti a termelés újraindítását. A csirke-, kacsa- és tojásárak történelmi szinteket értek el az első negyedév végére.
Kereskedelmi konfliktusok és bizonytalan kilátások
A világ több pontján felerősödő vámháborúk és gazdasági szankciók további nyomást gyakorolnak a baromfikereskedelemre. Kína, Délkelet-Ázsia és Afrika különösen kiszolgáltatott régiók, mivel itt egyaránt magasak a vámok és érzékenyek az importkockázatok.
A délkelet-ázsiai régióban például az amerikai tengeri eredetű termékekre kivetett vámok következtében megnövekedhet a belső kínálat, amely áttételesen a helyi baromfiszektorra is nyomást gyakorolhat. Emellett az USA külkereskedelmi politikája – legyen szó újabb vámintézkedésekről vagy kétoldalú megállapodásokról – kiszámíthatatlan tényezőként hat a globális piacokra.
Geopolitikai kockázatok és kilátások 2025-re
Bár a baromfihús kereslete továbbra is erős, és a takarmányárak mérsékelten alakulnak, az ágazat jövője rendkívül bizonytalan. A RaboResearch 2025-re szóló globális termelési előrejelzését 2,5–3 százalékról 2–2,5 százalékra csökkentette, és ez még tovább mérséklődhet, ha az Izrael–Irán-konfliktus eszkalálódik.
A Közel-Kelet kiemelten fontos régió, amely a globális baromfiexport közel 20 százalékát fogadja be. Itt minden katonai feszültség azonnali és súlyos következményekkel járhat a kereskedelmi útvonalakra, az árakra és az élelmiszer-ellátás stabilitására nézve.
Magyarországon is ellentmondásosan alakul az idei év. Mint nemrég írtuk, több csirkét és pulykát vágtak le Magyarországon az első félévben, mint tavaly ilyenkor, és a baromfiágazat külkereskedelme sem romlott alapvetően, ám a vágások össz mennyisége visszaesett. Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 291 ezer tonna élősúlyú baromfit vágtak le 2025 első öt hónapjában, ami 5,2%-kal kevesebb mint tavaly ilyenkor. A KSH szerint hazánk baromfihúsexportja 4%-kal, 69 ezer tonnára csökkent 2025 első négy hónapjában. Ezen belül a csirkehús kivitele 7%-kal, 52 ezer tonnára nőtt, míg a pulykahúsé 14%-kal, 7 ezer tonnára mérséklődött.