Az USA politika vezetésének kiszámíthatatlansága az import visszafogására késztetheti a nagyobb felvásárló országokat. Az importpiacok szűkülése miatt amerikai és ausztrál gazdák tömegesen válthatnak más terményre. Bár emiatt 9 éves negatív rekord várható a búzakészletekben, a bizonytalanság nagyon gyenge árakat sejtet idénre, vélik elemzők.
Fordított trendek
A gabonaárak enyhe emelkedéssel kezdik a hetet Európában, de az USA-ban pont fordított trend érvényesül. Ez már januárban megfigyelhető volt, amikor a chicagói árutőzsdén a búza márciusi jegyzése 197-205 dolláros tonnánkénti áron mozgott, Párizsban (Euronext/MATIF) ugyanez az elszámolóár 226–234 euró között alakult. A hét eleje óta stabilan emelkednek a felvásárlási árak az ukrán kikötőkben is, a takarmánybúza szegmensében. A keresleti árakat támogatta az importőrök állandó kereslete, amivel szemben a mezőgazdasági termelők felől korlátozott a kínálat, részben a kisebb alapanyag-mennyiség, részben a jobb árakra irányuló kivárás miatt. Egyelőre az élelmiszerbúza piacán kialakult hasonló árhelyzet és a korábbi világplatformok emelése is hozzájárul az áremelkedéshez. A nagy-odesszai és a dunai kikötőkben a takarmánybúza ára már 213-221 dollár körül van, de FOB alapon az árak elérik 226-232 dolláros árszintet. Nálunk, az AKI PÁIR januári összesítése szerint 86,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával január végén, ami 32%-kal magasabb ár a tavaly ilyenkorinál. A bő 80 ezer forintos takarmánybúza 36%-kal drágább, mint tavaly januárban.
Kevesebb búza várható
A gabonaárak ingadozásában szerepe van a dél-amerikai terméskilátások bizonytalanságának, amit az aszályos, forró időjárás magyaráz. A legjelentősebb bizonytalansági tényező az amerikai elnök. Részben Trump újabb importvámokkal kapcsolatos fenyegetése miatt egyrészt Kína is változtat importstratégiáján, másrészt mind több termelő az USA-ban idén tavaszi búzáról kukoricára vált – írja a farmprogress.com. A kínai importcsökkentés például azokat az ausztrál gazdákat érinti, akik nagyon nagy termést takarítottak be, és a kínai kereslettől függenek. A búzavetés lehetséges csökkenése hatással lesz a globális kínálatra, és erősítheti a jövőbeli piaci ingadozásokat. A búzától való nagyobb elmozdulás miatt a globális kínálat az USDA előrejelzése szerint már 2025-ben kilencéves mélypontra csökken. A bizonytalanságok közé tartozik a klímaváltozással járó egyik visszatérő következmény: a kora tavaszi hidegbetörések Európában, ami befolyással van a terméskilátásokra, így a piacra is.
Fegyveres és vámháborúk
Az elemzők szerint – idézi az agrarheute.com – az oroszok háborúja Ukrajna ellen, a közel-keleti konfliktusok, illetve Trump kiszámíthatatlan következményekkel járó vámháborúi miatt az importáló országok növelik belföldi termelésüket. Ezzel csökkentik a globális ellátási láncoktól való függőségüket. Az európai gabonaárakat még támogatja az euró/dollár paritás csökkenése, de az import visszafogása, az erősödő dollár és a magasabb helyi búzatermelések nyomást gyakorolnak az árakra. Ez még akkor is várható, ha valóban rekord alacsony szintű lesz a búzatermés.