fbpx

A tárcsás kaszák szezon előtti felkészítése

Írta: Agrárágazat 2025/4. lapszám cikke - 2025 április 30.

Alapvető lépések a zavartalan működés érdekében

Hamarosan kezdetét veszi a szálastakarmány-betakarítás szezonja, és ezzel együtt elérkezik az idő, amikor a kaszák ismét munkába állnak. A szezon előtti alapos átvizsgálás és karbantartás elengedhetetlen a megbízható üzemeltetéshez. Egy nem megfelelően előkészített kasza nemcsak a termelékenységet csökkenti, hanem felesleges javítási költségeket és akár súlyos károkat is okozhat. Összegyűjtöttük azokat a legfontosabb ellenőrzési pontokat, amelyek segítenek abban, hogy a gép a lehető legjobb állapotban kezdje meg a szezont.

pengék gyakori ellenőrzése
A pengék gyakori ellenőrzése üzem közben is fontos (fotó: poettinger.at)

Kaszagerendely: a rendszer lelke

A kaszák egyik leginkább igénybe vett része a kaszagerendely, amely folyamatosan súrlódásnak és ütődéseknek van kitéve. Éppen ezért elengedhetetlen az alapos átvizsgálása még a szezon kezdete előtt. A tárcsás kaszák esetében különösen fontos a kaszagerendely alsó részének megvizsgálása. Sok modellnél ezt kopóbetétekkel látják el, amelyek védelmet nyújtanak a súrlódásból eredő elhasználódás ellen. A kopás mértéke nemcsak a kasza élettartamát befolyásolja, hanem a vágásmagasság egyenletességét is. Ha a gerendely túlzottan elhasználódik, a vágási magasság nem lesz egyenletes, ami kedvezőtlen hatással lehet a kaszált terület következő növekedési ciklusára. A betéteket és a gerendely alsó csúszórészét meg kell vizsgálni az elhasználódás mértéke szempontjából.

A betéteket gondosan ellenőrizzük: ha jelentős kopást tapasztalunk, azokat ki kell cserélni a további károsodás elkerülése érdekében. Érdemes megvizsgálni a kaszagerendelyen esetlegesen megjelenő repedéseket, deformációkat is, amelyeket kemény tárgyakkal való ütközés okozhatott. Ha ilyet találunk, a sérülés súlyosságától függően dönthetünk a javítás vagy az alkatrészcsere mellett. Egy jelentős sérülés komolyan veszélyeztetheti a kasza biztonságos működését, így nem érdemes kockáztatni. Ha a sérülés befolyásolja a biztonságos működést, az alkatrészt elkerülhetetlenül cserélni kell.

kaszagerendely
Elengedhetetlen a kaszagerendely alapos átvizsgálása még a szezon kezdete előtt (fotó: Farkas Imre)

Pengeélek és tartóelemek: a hatékony vágás záloga

A kaszagerenda ellenőrzése után a következő lépés a vágópengék és a pengetartók állapotának vizsgálata. A kopott vagy sérült pengék rontják a vágás minőségét, növelik a szükséges energiafelhasználást, és a növényállományra is kedvezőtlen hatással lehetnek. Ha a pengék kopottsága elérte azt a szintet, amely már befolyásolja a vágás hatékonyságát, vagy a vágási teljesítmény csökkenését tapasztaljuk, akkor célszerű azokat megfordítani vagy kicserélni. Fontos, hogy kizárólag gyári pengéket használjunk, mivel az olcsóbb, gyenge minőségű utánzatok gyorsabban elkophatnak, így nem nyerünk az olcsóságukkal semmit, hiszen élettartamuk jóval rövidebb. A teljes pengeszettet egyszerre cseréljük ki, hogy biztosítsuk az egyenletes vágást. A pengetartók ugyanolyan figyelmet igényelnek, mint a pengék.

pengetartók
A pengetartók ugyanolyan figyelmet igényelnek, mint a pengék (fotó: Farkas Imre)

Egy elhasználódott tartó miatt a penge könnyen kilazulhat, vagy ki is repülhet munka közben, ami komoly balesetveszélyt jelent. Biztonsági burkolatok és védőelemek A kasza védőelemeinek állapotát sem szabad figyelmen kívül hagyni. A védőburkolatok és ponyvák nem csupán esztétikai szerepet töltenek be, hanem megakadályozzák, hogy a kasza által feldobott tárgyak balesetveszélyt jelentsenek, vagy kárt okozzanak a környezetben. A szezon kezdete előtt ellenőrizzük a védőelemek épségét és rögzítésüket. Ha a védőponyva sérült, kiszakadt, vagy egyéb módon funkcióját vesztette, cseréljük ki, hogy megelőzzük a kasza által kivetett tárgyak okozta baleseteket. Ugyanez vonatkozik a ponyvatartó szerkezetekre és a fémburkolatokra is.

Gumihengeres modellek
Gumihengeres modelleknél mérjük meg a hengerek közötti távolságot – optimális esetben ez 2 mm (fotó: Farkas Imre)

A ponyvatartó csőkeretek és a fémlemezes burkolatok ellenőrzése is elengedhetetlen. Kenőanyagok és hajtáslánckarbantartás A kaszák hajtásrendszere megfelelő kenőanyagok nélkül gyorsan elhasználódhat. Nem elég csupán az olajszintet ellenőrizni, a kenőanyag minőségére is ügyelnünk kell. A kaszagerendelyek hajtóműveinél nemcsak az olajszintet, hanem a kenőanyag állapotát is ellenőrizni kell. Az elöregedett kenőolaj elveszíti hatékonyságát, ami hosszú távon károsíthatja a mozgó alkatrészeket. A hajtóművek kenésére kizárólag a gyártó által előírt besorolású olajat használjunk!

A gyengébb minőségű vagy nem megfelelő viszkozitású kenőanyag jelentősen csökkentheti az alkatrészek élettartamát. Ellenőrizzük a szöghajtómű és a tengelykapcsolók kenőolajszintjét is. A szezon során ezt a műveletet rendszeresen meg kell ismételni. Az olajszivárgás jeleit (pl. tömítések vagy tengelyek körüli nedvesség) azonnal orvosolni kell, mivel a szivárgás a kenőanyag-mennyiség csökkenéséhez és alkatrész-károsodáshoz vezethet. A tárcsás kaszák egy részénél ékszíjas meghajtást alkalmaznak, amelynek feszességét szezon előtt be kell állítani. Ha az ékszíjak kopottak, cseréljük ki őket.

Ellenőrizzük a nyomatékhatárolós tengelykapcsolók állapotát is. Amennyiben a súrlódótárcsák kopottak, cserélni kell őket annak érdekében, hogy a túlterhelés elleni védelem megfelelően működjön. Ha a tengelykapcsoló beragadt a párás tárolási körülmények miatt, akkor tisztítsuk meg, és győződjünk meg róla, hogy szabadon mozog.

Ütközésvédelem és biztonsági mechanizmusok

A modern kaszák legtöbbje ütközésvédelmi rendszerrel, mechanizmusokkal van ellátva, amelynek az a feladata, hogy egy váratlan akadályba ütközés esetén a kasza bizonyos mértékű kitérítésével megakadályozza, hogy komolyabb károsodások érjék a kasza elemeit. A szezon előtt ellenőrizzük, hogy az ütközésvédelmi rendszer megfelelően működik-e.

Pótoljuk a hiányzó burkolatot, és ne kaszáljunk így, ahogy a képen is látható (fotó: Farkas Imre)
Pótoljuk a hiányzó burkolatot, és ne kaszáljunk így, ahogy a képen is látható (fotó: Farkas Imre)

Érdemes kipróbálni a rendszer működését, és ellenőrizni a rugók állapotát. Ha beszennyeződtek, berozsdásodtak, akkor a védelmi mechanizmus nem tudja megfelelően ellátni a feladatát. A hárompont-függesztésű kaszák esetén fontos a pontos csatlakoztatás a traktorhoz. A nem megfelelő beállítás a csuklótengely helytelen szögben történő működéséhez vezethet, ami a szerkezet idő előtti kopását okozhatja.

Szársértő rendszerek karbantartása

A modern kaszák gyakran rendelkeznek szársértővel, amely segít a növény gyorsabb száradásában. Ezek lehetnek gumihengeres, műanyag ujjas vagy acélkéses kivitelűek. Az ilyen rendszerek esetében a beállítások ellenőrzése elengedhetetlen.

Acélkéses szársértők
Acélkéses szársértőknél vizsgáljuk meg a késéleket (fotó: Farkas Imre)

Gumihengeres modelleknél mérjük meg a hengerek közötti távolságot – optimális esetben ez 2 mm. Ha nagyobb a rés, állítsuk után! Acélkéses szársértőknél vizsgáljuk a késélek, ellenkések és a hátfalak állapotát, a kopás mértékét kell ellenőrizni, és szükség esetén cserélni kell a szükséges alkatrészeket.

Próbaüzem: a végső ellenőrzés

Mielőtt élesben bevetnénk a kaszát, érdemes néhány percig alapjáraton járatni, hogy megbizonyosodjunk a hajtáslánc és a vágószerkezet megfelelő működéséről.

Ellenőrizzük a járatás során, hogy a hajtáslánc megfelelően működik, a vágóelemek megfelelően járnak, illetve a biztonsági mechanizmusok hatékonyan működnek. A fenti lépések betartásával biztosíthatjuk, hogy kaszánk készen álljon a szezonra. Ne feledjük, hogy minden kasza más és más, ezért a gyártói karbantartási útmutató betartása is elengedhetetlen a hosszú távú üzembiztonság érdekében.

Bár cikkünkben a legfontosabb ellenőrzési pontokat gyűjtöttük össze, a konkrét típusra vonatkozó karbantartási utasításokat is be kell tartani a hosszú távú megbízhatóság érdekében.

Farkas Imre