Az előző évi repcetermés mennyiségét idén 500 ezer tonnával haladhatjuk meg, várhatóan 20 millió tonna repcét takarítanak be az uniós gazdák – derül ki a Nemzetközi Gabonatanács prognózisából.
Ez lesz a legnagyobb mennyiség 2018/19 óta?
Az unió legfontosabb termelői régióiban kedvező termesztési feltételeket tapasztaltak, erre alapozták a szakemberek az optimista előrejelzést:
- Franciaországra vonatkozó előrejelzés szerint 100 ezer tonnával több repcét takarítanának be, mint tavaly, így elérné a 4,6 millió tonnát;
- Németországnak 4,5 millió tonnás repcemennyiséget prognosztizálnak az előző évi 4,3 millió tonna után.
A téli és tavaszi időjárás az ősszel elvetett búza, árpa és repce kapcsán itthon is kedvezően alakult.
Globálisan nem lesz rekordtermés
A londoni szakértők becslése szerint 86,4 millió tonna repce kerül betakarításra globális szinten, ez a tavalyi év eredményeit 1 millió tonnával alulmúlja.
A gabonatanács prognózisa szerint a legfontosabb exportőrök repcetermése az alábbiak szerint alakulhat:
- Kanada – 18,5 millió tonna;
- Ausztrália – 5,8 millió tonna;
- Ukrajna – 3,8 millió tonna.
A globális repcekereskedelem mennyiségben felülmúlta a korábbi éveket, esik az ára
Az előző évi mennyiséget 4,7 millió tonnával haladta meg a globális repcekereskedelem, ez 200 000 tonnával kevesebb a korábban vártnál, de így is leérte a 19,3 millió tonnát. Ez a valaha mért legnagyobb mennyiség.
Az EU repceimportjára vonatkozó előrejelzést 6,4 millió tonnára csökkentette a gabonatanács, ez a korábbi prognózisnál 300 000 tonnával kevesebb, így várhatóan nem éri el az előző évi 6,5 millió tonnát. A korrekció hátterében az Ukrajnából érkező rövid távú szállítások bizonytalansága áll.
A repce ára az utóbbi időszakban drasztikusan esik, jelenleg a 2021 februári szinten áll (439 euróra/tonna). Ennek oka, hogy a kínálat meghaladja a piac kapacitását, nagyok a készletek, ugyanis Ukrajnából vámmentesen nagymennyiségbe ömlött be sok agrártermék. Szintén árcsökkentő hatása van annak is, hogy globálisan csökken a növényi olajok ára is.
Forrás: agrarheute