fbpx

Ismét tüntetnek a gazdák, most importkorlátozást követelnek

Írta: Kohout Zoltán - 2025 január 21.

Folytatódnak a gazdatüntetések Európában: a mostani tiltakozás a költségnövekedés, a dél-amerikai import ellen szól elsősorban.

Görög gazdálkodók újabb tiltakozásra készülnek, és várhatóan jövő szerdáig megkezdődnek a traktoros blokádok – írja a bolgár távirati ügynökség. A blokádszervezők közleménye szerint a tiltakozások fő oka a termelés magas költségei, a természeti katasztrófák elleni védelem és a mezőgazdasági biztosítási feltételek megváltozása, illetve az EU és a dél-amerikai nagy agrárállamok közt kötendő megállapodás áll, ami előnytelen volna az európai és görög kertészeti ágazatra.

Az utóbbi egy évben több ízben is fellángolt a mezőgazdasági termelők utcai tiltakozása. Kezdődött a franciákkal, akik az Ukrajna elleni orosz invázió miatt féltek az ukrán import növekedésétől – ezt aztán az EU hamar megfékezte a behozatali korlátozással. A francia gazdák másik legnagyobb félelme ugyancsak a Mercosur-megállapodás: hogy a chilei alma, a brazil gabona és a kanadai marhahús elárasztja az európai piacot, és ezzel aláássa megélhetésüket. A sor a német gazdákkal folytatódott, akik az emelkedő költségek, bizonyos kedvezmények megvonása, a különféle környezetvédelmi előírások szigorodása miatt demonstráltak. Ők is sikerrel: az EU jelentős mértékben egyszerűsítette az adminisztratív és „zöld-előírások” mennyiségét, erejét, továbbá a német állam is tett költségvetési gesztusokat a mezőgazdasági szereplők felé.

Ősszel aztán újabb tiltakozási hullámot tervezett a két legfontosabb mezőgazdasági érdekvédelmi szakszervezet Franciaországban azért, hogy tiltakozzanak a Mercosur-szerződés ellen. A francia gazdák ellenzik ezt, mivel attól tartanak, hogy piacot veszítenek, ha Európa megnyitja piacát az olcsóbb – és vélhetően gyengébb minőségű – marhahús- és más mezőgazdasági termékek előtt. A kérdés nekünk sem közömbös: lapunk erről pár éve több összefoglaló cikkben (például ebben: Olaj a tűzre) írt, elsősorban valóban az európai mezőgazdaság érdekeit féltve.