2024-ben a kukorica vetésterülete kismértékben emelkedett: 900-930 ezer hektáron vetették el a gazdák. A júliusban bekövetkezett többhetes hőséget az ország egész területén megsínylették a növények, az ország dél-keleti részén pedig súlyos aszályhelyzet alakult ki. Az idei évben a napraforgó vetésterületében ugyan volt egy minimális csökkenés a 2023-as évhez képest, de az olajnapraforgó teljes területe így is meghaladja a 650 ezer hektárt. Az előrejelzések azt mutatják: nagy különbségek lesznek a termésszintben a helyi csapadék- és a talajviszonyoknak megfelelően, azonban a tavaszi növények közül még ilyen viszonyok között is a napraforgó a legstabilabb.
Ilyen körülmények között hogyan lehet az elvetett vetőmagokból eredményes szezon, többek között erre is választ kaptak azok a gazdák, akik ellátogattak a Syngenta crop-EX rendezvényeire, ahol láthatták a kukorica- és a napraforgó-hibridkínálatot és ötleteket kaphattak, hogyan lehet növénynek, termelőnek ezt a klímát produktívan kibírni. Az Agrárágazat kollégái Fürgeden csatlakoztak a Syngenta-bemutatókhoz, most pedig összefoglaljuk a látottakat.
Stratégiai jelentőségű a kukorica és a napraforgó
A Syngenta az elmúlt időszakban elindította az Együtt fejlődünk kampányát, amelynek fő célja, hogy a generációkon átívelő értéket közösen a gazdákkal vigyék előre. A technológiai elemek finomhangolása magasabb szintre emeli a gazdálkodást. Ezért a Crop-EX rendezvényeken a gazdák nem klasszikus fajtabemutatót láthattak, hanem a Syngenta 6 tonna programjának tapasztalatain alapuló teljes napraforgó termesztéstechnológiai ajánlást kaptak, hogy a hibridekben rejlő magas genetikai potenciált teljes mértékben kiaknázhassák. A bemutató során bemutatták azokat a faj- (például tápanyag-utánpótlás, vetésidő, vetésmélység) és fajtaspecifikus (sor- és tőtáv, tőszám) agrotechnikai elemeket, amelyeket optimumba kell hozni a sikeres napraforgó termesztés érdekében.
Piacvezető napraforgó portfólió
A napraforgó nemesítésében világelső Syngenta nemesítői olyan kihívásokra koncentrálnak, mint a stressztűrőképesség, az olajtartalom, a betegség-ellenállóság, emellett kiemelkedő az évjárat stabilitása és a kompenzálóképessége a hibrideknek. Munkájuk eredményeként a vállalat rendelkezik a legszélesebb hibridkínálattal jelenleg a hazai napraforgó vetőmagpiacon. A hibridválasztás az egyik kulcseleme a napraforgó termesztés sikerességének, éppen ezért mindig a talajviszonyok és a tábla adottságainak leginkább megfelelő hibridet érdemes választani. A Syngenta olajtípustól függetlenül minden gyomirtás-technológiában kínál hibridet, így minden termesztési körülményre a legoptimálisabb hibridet tudják biztosítani a termelőknek. 2024-ben összesen 19 napraforgó hibrid állt rendelkezésre, ebből 9 magas olajsavas és 9 linolsavas hibrid mind az alap-, a Clearfield®, a Clearfield® Plus és az Express®-toleráns gyomirtás-technológiából. Ezen felül idén már kipróbálhatták a termelők a legújabb, és egyben a piac legrugalmasabb gyomirtás-technológiáját nyújtó linolsavas SY Corsica hibridet is. Az idei évben a magasolajsavas hibridek közül többnyire az SY Excellio és az új Subeo hibridet választották legtöbben, de sokan kipróbálták az új SY Barilio hibridet is. A linolsavas hibridek közül még mindig az SY Bacardi a gazdák kedvence, de mellette az Express®-toleráns Sureli is kivívta méltó helyét a legnagyobb zsákszámban eladott napraforgó hibridek között (Kynetec, 2024). A 2025-ös szezonban, azaz ősztől pedig két új Express®-toleráns hibriddel bővül hibridkínálat: érkezik a magasolajsavas Suliano és a linolsavas Surest, melyek a csúcstermést egyesítik a magas olajtartalommal.
Egyre erősödő kukorica hibrid kínálat
A Syngenta fontosnak tartja a magyar gazdák igényeihez való alkalmazkodást, emiatt a nemesítés is egyre inkább a magyar piacra koncentrálódik. A mezőtúri kutatás-fejlesztési központ globálisan is egyre nagyobb hangsúlyt kap. A fejlesztési irányok fókusza a minél nagyobb terméshozamú, kiváló csőegészséggel és szemminőséggel rendelkező, jó szárszilárdságú és stabilitású kukorica hibridek létrehozása, amelyek eltérő termőkörzetekben is megállják a helyüket. A Syngenta 2024-es kínálatában 19 hibrid volt elérhető, ami a szemes és silókukoricákat is lefedi, a koraitól egészen a kései éréscsoportig bezárólag. Az idei évben a már jól ismert SY Solandri (FAO 380-400) hibrid volt a leginkább kelendő, amit az SY Minerva (FAO 420-440) és az SY Torino (FAO 340-360) követett. E három már jól ismert csúcsteljesítményű kukorica mellett az idei évben két új zászlóshajót is sikerült a piacra hozni: az SY Artost (FAO 350-370) és SY Staciot (FAO 360-380).
A gyomok elleni eredményes fellépés nagyon fontos
A kukorica és napraforgó növényvédelmében a gyomirtás mindig meghatározó szerepet fog betölteni, ez befolyásolja leginkább a termés mennyiségét. A Syngenta napraforgóban a főleg a magról kelő kétszikű gyomok ellen ismertetett meg egy engedélyezés előtt álló új, preemergens megoldást, amely aclonifen és diflufenikán hatóanyagot tartalmaz. Ahol erős egyszikű fertőzés is várható, oda az előző termék kiegészítéseként petoxamid hatóanyagú termékkel kiegészített 5 ha-os csomagot ajánlja a Syngenta a következő szezonban. Kukoricában a Dual Next Max preemergens vagy korai posztemergens megoldás fogja váltani a Lumaxot. Ez széles spektrummal és tartamhatással rendelkezik a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen. Az újdonságok mellett hallhattak a termelők a kukorica gyomirtásában meghatározó termékről, az Elumis Bang-ről, illetve a talajfertőtlenítésben piacvezető termékekről, a Force 1,5G-ről és Force Evóról is. Szó esett még az őszi kalászosokban magról kelő gyomok ellen használható Boxer Pack-ról és a repcében alkalmazható Toprex és Leopard készítményekről.
A jövőben felértékelődnek a biológiai növényvédelmi megoldások
Válaszul a termelési környezetre, ezen belül a tagadhatatlan klímaváltozás következményeire, a Syngenta egyre nagyobb fókuszt helyez a biológiai, növényélettani alapon történő növénystimulálásra és növényvédelemre egyaránt. A környezeti stressz, főként a hőség és az aszály okozta károk ugyanis bizonyos mértékben a bekövetkező stressz mértékétől függően mérsékelhetőek. A Syngenta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy csakis kipróbált és több szezonon keresztül bizonyítottan hatékony biostimulátor készítményekkel álljon a gazdálkodók rendelkezésére. Ennek az a kiterjedt kísérleti, fejlesztési háttér az alapja, amely a korábban megszokott Syngenta minőség garanciája. Hogy minél inkább célzottan tudjunk egy adott problémára megoldást találni, így a jövőben ez a portfólió jelentős bővülésen megy keresztül. Hazánkban már a 2025-ös évben is meg fogják tapasztalni a gazdálkodók, akik olyan specifikus készítményekre számíthatnak, amelyek az éppen fennálló lokális tényezőkre a lehető legjobb választ tudják adni.
Nézzük meg, januárban mit jósolt a Syngenta erre az évre! Korszakos innovációk a szántóföldi növénytermesztésben