fbpx

A madárinfluenza terjesztését (!) javasolja a Trump-kormány

Írta: Kohout Zoltán - 2025 március 28.

Az USA egészségügyi minisztere szerint engedni kéne, hogy a madárinfluenza végigsöpörjön a baromfiállományokon, így azonosítva az immunis madarakat. Az állatorvosok és virológusok a fejüket fogják a javaslat hallatán. A hozzáértők szerint ez nemcsak hatalmas baromfiállományok pusztulásával, hanem a vírus – akár emberre is – veszélyes mutációjával járna, továbbá padlóra vágná az USA baromfiexportját.

Óriási veszélyekkel jár a javaslat

A Trump-kormány egészségügyi minisztere, Robert F. Kennedy szerint ahelyett, hogy a madarakat selejteznék, amikor felfedezik a madárinfluenza-fertőzést, a gazdáknak „fontolóra kellene venniük annak lehetőségét, hogy átengedjék az állományon, hogy azonosíthassuk és megőrizhessük a rá immunis madarakat”. Az amerikai sajtó szerint Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter is támogatja az elképzelést.

Az állatorvosok, kutatók szerint, ha a vírust ellenőrizetlenül hagyják átsöpörni a baromfiállományokon, az embertelen és veszélyes lenne, és katasztrofális gazdasági következményekkel járna. 2022 januárja óta több mint 1600 járványkitörést jelentettek gazdaságokban és háztáji állományokban, minden államban, bő 166 millió állatot érintően. Minden fertőzés egy újabb lehetőség arra, hogy a H5N1 nevű vírus virulensebb formává fejlődjön. A genetikusok nyomon követték a mutációit. A madárinfluenza vírusa eddig nem fejlesztette ki azt a képességét, hogy az emberek között terjedjen, de ha akadálytalanul terjed egy akár több százezer, több millió madárból álló állományon, akkor egyre nagyobb esély van a vírus szaporodására vagy további mutációjára, emlősök, akár emberek közötti terjedésre.

Tévedésből indul ki

A tudósok szerint a Trump-kormány hozzá nem értő egészségügyi minisztere abból indul ki, hogy ha a vadon élő madarakat nem pusztítja el a vírus, akkor a tenyésztett állományokat sem fogja. Ez azért szakmaiatlan, mert a mesterséges tenyésztési viszonyok közt élő állatok – „cserébe” a nagyobb teljesítményért – sokkal gyengébb immunrendszerrel bírnak. Továbbá a tenyésztett baromfikból hiányoznak a vírussal szembeni ellenálláshoz szükséges gének, miután a tenyésztési folyamatban nincs sok genetikai változatosság. Ha a gazdák hagynák, hogy a vírus végigsöpörjön a farmon, a fertőzött baromfik közel 100%-ban fájdalmas halált halnának – mondta a New Yort Times-nak például David Swayne baromfi-állatorvos, aki 30 évig dolgozott az USDA-nál. Szerinte a következmény embertelen, elfogadhatatlan állatjóléti válság lenne.

A vírus ellenőrizetlen terjedése továbbá kereskedelmi embargóhoz is vezetne az Egyesült Államokból származó baromfi ellen. Ez óriási gazdasági veszteséget jelentene az USA-nak.

Tájékozatlanság helyett hatékony összefogás kell

A felkészületlenség és tájékozatlanság helyett nemcsak az USA, hanem az ENSZ illetékes szerve (FAO) is a biológiai biztonság és a nemzetközi összefogás hatékonyságát sürgeti. A H5N1 terjedése világszerte baromfifélék százmillióinak elvesztését okozza, és az emlősökre is fokozottan átterjed. Sürgősen meg kell erősíteni a biológiai biztonságot, a nyomon követést és a felügyeletet, a gyors reagálású mechanizmusokat és a kockázatkommunikációt a baromfiágazat, valamint a gazdák és a gazdaság védelmében. Beth Bechdol, a FAO főigazgató-helyettese szerint e határokon átnyúló kérdés globális, összehangolt választ igényel.

elpusztult baromfi
Fotó: Shutterstock

Krízis

Az USA a madárinfluenza-járvány egyik fő kárvallottja, részben a szuperintenzív, hatalmas állományokkal működő, így fokozottan kitett baromfilétesítmények miatt. A védekezésnek az sem tett jót, hogy a Trump-kormány először járványügyi szakemberek sokaságát rúgta ki, majd próbálja visszacsábítani őket a járvány okozta fenyegetés miatt. A tavaly súlyos pusztítás egyik következménye a nevezetes tojáskrízis, ami ugyancsak visszamutat a nagyvállalati stratégiák veszélyeire – erről ebben a cikkben írtunk nemrég.