fbpx

Mit (nem) tudunk a magyar termőtalajról, talajművelésről?

Írta: Kohout Zoltán - 2024 július 15.

Milyen talajaink vannak a heterogén hazai termőterületeken? Merre tart a talajművelési technológia fő iránya, mit tehetünk a talajegészség megőrzéséért? E kérdésekben várja – ezúttal nemcsak a professzionális gazdálkodók, agrármérnökök, talajtani szakemberek, hanem – a lakosság véleményét a Nébih.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, és felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Immár elérhetőek a talajminta-vizsgálatok eredményei a Nemzeti Talajtani Adatbázisban. A laboreredmények elemzése során a talajok állapotáról és funkciójuk ellátásáról is hasznos információkat kaphatunk. A megfelelő információk birtokában pedig egyaránt lehetőség nyílik egy kis házikert megfelelő használatának kialakítására vagy akár a komplex, professzionális földművelés elérésére. 

A Nemzeti Talajtani Adatbázis adatait is felhasználva a Nébih szeretné bemutatni a lakosságnak, mennyire sokszínűek a magyar talajok, melyek a talajművelési, tápanyag-gazdálkodási szokások, ezzel is ráirányítva a figyelmet a talajegészség megőrzésének módjaira. A hivatal többek között olyan témakörök bemutatását tervezi, mint a szervestrágyázás és a komposztálás használata, a túlzott tápanyaghasználatból eredő víz és talajszennyezések, vagy az erózió és a belvíz elleni védekezés. 

A feldolgozandó témák, valamint alkalmazandó eszközök meghatározásához azonban a lakosság véleményére is számít a hivatal. A https://portal.nebih.gov.hu/web/forms/shared/-/form/1130530150 linken elérhető kérdőív kitöltésével az érdeklődők számottevő segítséget nyújthatnak abban, hogy valóban a közvéleményt leginkább érintő kérdéseket, témaköröket mutassák be a Nébih szakemberei. Az érdeklődők a kérdőívet július 20-ig érik el a hivatal weboldalán.

Forrás: Nébih