Majdnem kétszer annyi műtrágyát, és másfélszer annyi ilyen növényvédő szert vettünk, mint tavaly nyáron. Nem csoda, az árak is estek, és úgy jött az aflatoxin, ahogy terjedt a forró aszály…
Majdnem mindenből többet
Július és szeptember között az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest 90%-kal több műtrágyát vettek a gazdák. A termékkörön belül mészammon-salétromból fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten pedig 81%-kal nőtt a termék iránti kereslet. A tárgyidőszaki értékesítés 64%-át ez a termék adta. A szuperfoszfát (–19%) kivételével minden megfigyelt termék esetében nőtt a forgalom 2024. július–szeptemberben 2023 harmadik negyedévéhez képest. Ugyanezt a két időszakot összehasonlítva az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest 10–20%-kal voltak alacsonyabbak, a kálisó és a MAP kivételével. A legnagyobb mértékben a szuperfoszfát ára esett vissza.
Olcsóbb lett a legtöbb növényvédő szer
A növényvédő szerek esetében a 2024. VII–IX. havi adatok alapján a megfigyelt termékekből 13%-kal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A gombaölők értékesített volumene 40 százalékkal nőtt, ellenben a gyomirtóké 15, illetve a rovarölőké 52%-kal csökkent 2023 harmadik negyedévéhez mérten. A vizsgált termékek értékesítési átlagára egy kivétellel egyhangúan mérséklődött (2–52%-kal) a tárgyidőszakban az előző év harmadik negyedévéhez képest. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 89,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. január–június időszakban, ez 49 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre közel 41 milliárd forintot fordítottak, ami 6 százalékos csökkenés a bázisidőszakhoz képest.
A sajnos jelentős mértékű mikotoxin-szennyezettségről több cikkben is írtunk a nyár és az ősz folyamán.