Nemcsak a világszerte tomboló madárinfluenza-járványok miatt értékelődik fel a tojástermelés, hanem az étkezési szokások átalakulása miatt is. A drágulás egyelőre szinte mindenütt kitart.
Egyre nő a vásárlói igény
Mivel a tojás az olcsó magas minőségű élelmiszerek közé tartozik, világszerte nő a fogyasztása. Vitaminok, fehérjék és más hasznos tápanyagok révén szinte teljes értékű élelmiszer, minősége nem rontható-hamisítható, sport- és egészségügyi diétákhoz kiváló. Nem véletlen, hogy mindenütt egyre többet vásárolnak belőle a világon. Itthon is: a Tojásszövetség és a KSH mérései alapján nő a tojásfogyasztási kedv Magyarországon. Pákozd Gergely, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetség alelnöke szerint még közel sem tartunk a rendszerváltás idején vásárolt évi 300 darabnál, de már a német szinten fogyasztunk, évi 250 darabos szinten.
…Németországban is
Így vannak tehát a németek is, ahol olyan ütemű a növekedés, hogy a belföldi baromfiágazat nem is tudja kielégíteni a hazai igényeket. A Szövetségi Mezőgazdasági Információs Központ (BZL) előzetes adatai szerint 2024-ben az egy főre jutó tojásfogyasztás 249 tojásra nőtt. A BZL a megnövekedett kereslet okaként említi, hogy a tojás kiskereskedelmi ára viszonylag stabil volt a többi élelmiszerhez képest. (Nálunk és például az USA-ban ez nem így volt – lásd alább!) Nemcsak a tojásfogyasztás, a termelés is nőtt, így 15,2 milliárd étkezési tojást állítottak elő, de az önellátás mértéke így is csak 72%, és csökkenő trendet mutat.
Ugyancsak nagyra, 27%-kal nőtt az egész Európai Unió tojás- és tojástermékimportja tavaly év végéig.
Jelentős drágulás itthon
Nálunk tehát messze nem volt olyan stabil a tojás ára, mint például a németeknél. Az AKI adatai szerint a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 65,51 forint/darab volt 2025 első négy hetében, ami csaknem 20%-kal drágább, mint tavaly ilyenkor. A KSH adatsora szerint a 10 darabos kiszerelés ára elérte a 930 forintot, ami ugyan sokkal több, mint tavaly nyáron, és durván kétszer annyi, mint a 2020-as évek elején. Viszont jól megy a kivitel: hazánk bő 28 ezer tonna héjas tojást vásárolt a nemzetközi piacról tavaly télig, ami 13%-kal kevesebb, mint 2023-ban, míg az export 2%-kal nőtt.
Az EU-ra várnak a horvátok
A tojáspiaci turbulenciától szenved a horvát iparág is: ott az ukrán dömping a gond. A gazdák nem tudják felvenni a az olcsó importtal. A kétségbeesett termelők a zágrábi kormánytól és Brüsszeltől várják a segítséget az ukrán áradat ellen – már tavaly is az EU lépett szigorú korlátozással az ukránok felé. A horvát Novi List című lap szerint emiatt a tojás ára hétről hétre alacsonyabb, és már 15 centért, átszámítva 60 forintért is lehet kapni darabját – idézi a Világgazdaság.