A repcetermesztők jól tudják, hogy a biztonságos és magas hozam egyik kulcskérdése az alaptrágyázás. A kérdés több szempontból is megkerülhetetlen. Egyfelől, mert a nagyobb hozamok – melyeket az utóbbi néhány évtizedben majdnem minden kultúra esetén elértünk – jelentős mennyiségű tápelemet távolítottak el a talajból, csökkentve annak tápelemtartalmát. Másrészt pedig azért, mert a nagyobb hozamok eleve több tápanyagot kívánnak. Ehhez járul hozzá még az is, hogy a repce egy igen tápanyagigényes növény (1. táblázat).
A repce számára augusztusban már időszerű az NPK-alapműtrágya kijuttatása. Aki komolyan gondolja a repcetermesztést, az nem hagyhatja el az alaptrágyázást. A kompaktálási technológiának és az alapanyagoknak köszönhetően kiváló vízoldékonyságú, gyorsan oldódó, összetételét tekintve széles szortimenttel rendelkező NPK-palettánkról minden talajellátottsági szinthez megtalálhatja az optimális terméket. Ne feledje, a repce foszfor- és káliumfelvétele jelentős. A 4 t/ha terméshez – ami ma már egy elvárható minimum – 140 kg/ha foszfort és 172 kg/ha káliumot vesz fel, melynek legalább egy részét pótolni kell ahhoz, hogy elérjük a kívánt terméshozamot, és ne csökkentsük a talaj tápanyagtőkéjét, felvehetőtápelem-tartalmát. Márpedig ez a záloga a termésbiztonságnak. Repce alá elsősorban káliumtúlsúlyos (Genezis NPK 0-10-28, 0-10-28, 8-16-24), de a talaj PK-ellátottságához igazodóan akár foszfortúlsúlyos (Genezis NPK 10-20-10) vagy 1 : 1 P : K arányú (Genezis NPK 4-24-24, 8-15-15) kompaktált műtrágya is javasolható.
A korai intenzív növekedést kizárólag a megfelelő tápelemarányokkal rendelkező és egyenletesen kiszórt műtrágya tudja biztosítani! Ez a Genezis NPK! A nagy repcetermés csak az azonnal oldódó, prémium minőségben gyártott kompaktált NPK-műtrágyával alapozható meg. A káliumtúlsúlyos NPK a káliummal közepesnél gyengébben ellátott talajokra, az 1 : 1 P : K arányú NPK a jobb kálium-, de gyengébb foszforellátottságú táblákra való! Genezis NPK-nál nincs heterogén szóráskép, nincs frakcionálódás, nincs egyenetlen tápelemeloszlás, mint más, gyenge minőségű NPK-termékeknél! Sőt, a Genezis NPK kalciumot, magnéziumot és ként (pl. NPK 10-20-10) is tartalmaz, ami a repcetermesztésben nélkülözhetetlen.
A kén könnyen elvész a talajból, kimosódhat, ezért a hiányzó mennyiséget pótolja Genezis NPK-műtrágyával! Nincs elég bór a talajban? Ebben nyújt segítséget a Genezis NPK 8-15-15 +B, melynek bórtartalma segít a jó télállóság kialakításában. Ráadásul a Genezis NPK-műtrágyák döntő többsége nagy mennyiségben tartalmaz természetes forrásból származó, a növény által hasznosítható kalciumot és magnéziumot, melyet a repce szintén nagy mennyiségben igényel.
A harmonikus tápanyagellátás, a megfelelő mennyiségű foszfor kijuttatása elősegíti a jobb gyökeresedést, fokozza a kezdeti fejlődés során jelentkező időjárási stresszfaktorokkal szembeni ellenálló képességet. Az intenzívebb gyökérképződésnek köszönhetően már a vegetatív fejlődés első szakaszában ellenállóbb és a későbbiekben jobb szárazságtűréssel rendelkező állomány jön létre. Ehhez nyújt támogatást a Prémium Genezis NPK-technológia.
- A Genezis NPK-készítmények mind kompaktált technológiával készülnek, és kiváló vízoldékonysággal rendelkeznek (95%-ban vízoldható foszfor-, 100%-ban vízoldható nitrogén- és káliumtartalom)!
- Minden szemcséjük azonos összetételű, a kijuttatás során a hatóanyag-eloszlás jóval egyenletesebb, nem úgy, mint a fizikai kevert műtrágyák esetében!
A repce egy igen nitrogénigényes növény. Minden tonna termés előállításához 55 kg/ha nitrogént igényel, vesz fel a talajból. Ez azt jelenti, hogy a ma már alapnak számító 4 t/ha hozamhoz a repcének hektáronként 220 kg nitrogént kell felvennie. Márpedig ennek nagy részét műtrágyával tudjuk csak pótolni. Természetesen sem környezetvédelmi, sem pedig növénytáplálási szempontok nem teszik azt lehetővé (sőt káros), hogy a repce ősszel nagy mennyiségű nitrogént vegyen fel a talajból. Ugyanakkor a hektáronkénti 35–50 kg nitrogén kijuttatása elkerülhetetlen a megfelelő őszi-téli fejlettségi állapot eléréséhez. Ha ezt a mennyiséget nem fedezi a kompaktált komplex műtrágyával kiadott nitrogén mennyisége, akkor a különbözetet célszerű Pétisóval vagy GreenMax-szal pótolni, praktikusan startertrágya formájában. Hiszen a Pétisó és a GreenMax kifejezetten a magyar viszonyokra lett kifejlesztve, a Pétisó nem savanyítja a talajt, a GreenMax kijuttatása pedig felér egy mésztrágyázással. Kizárólag természetes alapanyagokat tartalmaznak, és hozzájárulnak a növények kalcium- és magnéziumtáplálásához, mely a repce jelentős kalcium- és magnéziumigénye miatt igen fontos szempont.
A Pétisó tonnánként 228 kg, a GreenMax 550 kg dolomittartalmával egyúttal a búza kalcium- és magnéziumigényének a kielégítését is szolgálja. Mindkét termékben egyedülállóan finomra van őrölve a dolomit, így annak hasznosulása kiváló. A GreenMax nitrogént, magnéziumot és kalciumot biztosít a növénynek, és emeli a savanyú talajok pH-értékét, így javítja a tápanyagok, elsősorban a foszfor felvételét. Ez azt jelenti, hogy megfelelő alkalmazása esetén a foszforfelvétel akár 20–50%-kal is megnő, azaz kevesebb megy veszendőbe, a javuló talajtulajdonságoknak köszönhetően.