fbpx

Ridegtartás télen-nyáron: a DEDES projekt tanulságai

Írta: Agrárágazat 2025/5-lapszám cikke - 2025 május 04.

Egészségesebb és boldogabb állat kevesebb költséggel, fenntartható környezettel Szunyogh András birtokán

Ezekben a napokban is új legelőterületre hívja szabadban tartott vörös Angus húsmarháit Szunyogh András, a Zala vármegyei Lendvadedes határában. A közel 250 hektáros családi birtokon működő DEDES projekt keretében egész éves ridegtartást valósítanak meg, szakaszos legeltetéssel. Ez azt jelenti, hogy a téli időszakban is néhány naponta új területet kapnak az állatok, ahol hozzáférnek a nyár végén vagy ősszel meghagyott vegetációhoz. A nagyállomány egyelőre még kiegészítő bálát is kap, de a téli legeltetésnek köszönhetően vegyes étrendet követhetnek, amely segít abban is, hogy a friss tavaszi hajtásra való átállás kevésbé terhelje meg a szervezetüket.

Szunyogh Róbert, Bácskai Fanni, Szunyogh András
Szunyogh Róbert, Bácskai Fanni, Szunyogh András (fotó: Kristóf Imre, Horizont Média Kft.)

Közeledés a gazdálkodás és természetvédelem között

Szunyogh Andrásnak bécsi egyetemi évei alatt keltették fel az érdeklődését a szélsőséges időjárási körülmények okozta kihívások a gazdálkodásban, illetve a regeneratív és természetbarát mezőgazdasági modellek lehetőségei. Tanulmányai és a kezdeti tapasztalatok hatására Zala vármegyei családi birtokukon olyan irányba indult el, amelyben az állattartás nem különül el a természettől, hanem szervesen illeszkedik annak rendjébe. Tíz Akhal teke lóval és mintegy száz húshasznosítású, vörös Angus szarvasmarhával olyan mintagazdaság kialakításán dolgozik, ahol a termelés és az ökológiai egyensúly kéz a kézben jár.

Mint látni fogjuk, az állattartásban a külterjes, extenzív modell újragondolása adja a működés alapját. Szunyogh Andrásnak meggyőződése, hogy az ilyen típusú állattartás nemcsak gazdasági értékkel bír, de a tájkép alakulásában, a természetes élőhelyek fenntartásában is alapvető szerepet tölt be. Gazdálkodása során szorosan együttműködik a nemzeti parkok szakembereivel és a helyi természetvédőkkel. A rendszeres terepi megfigyelések és szakmai egyeztetések amellett, hogy segítik közös gondolkodást és fejlődést, a birtok természetvédelmi kezelésében is jelentős haladást eredményeznek.

Használják, de nem uralják a tájatA regeneratív legeltetés során a szakaszok pihentetése, a természetes vegetáció meghagyása biztosítja, hogy az állatok egész évben alkalmazkodjanak a szezonális változásokhoz. Nemcsak fűfélék vannak a legelőkön fák és bokrok is megtalálhatóak, amelyekből válogathatnak az állatok. Ezekből a növénykombinációkból az állatok saját igényeik szerint választják ki az étrendjüket, így a fejlődésükhöz, gyógyulásukhoz alkalmasabb összetételű táplálékhoz juthatnak, mintha állományszinten kapnának egységes takarmánykiegészítőt.

Regeneratív legeltetés során oda kell figyelnünk, hogy állataink elegendő ideig tartózkodjanak egy szakaszban ahhoz, hogy elképzeléseink szerinti mértékben hasznosítsák a növénytakarót, de nem elég ideig, hogy az új hajtásokat nem kímélve túllegeljék a területet. Ugyanilyen fontos a pihentetés hosszának megválasztása. Legelőink így évről évre javulnak, eltartóképességük nő.

Télen a nagyobb állománynak még szükséges szénabálákat is biztosítani, de a kisebb csoportok már csak a helyi vegetációból táplálkoznak. A bálákat nyár végén, ősz elején még száraz időben kihelyezik a legelők szélére a napi zónák igényéhez alkalmazkodva, hogy téli hidegben már ne kelljen traktort használni, illetve elkerülhető legyen ebben a csapadékos időszakban a talajtömörítés, a terület károsítása. A napi zónás legeltetésnek köszönhetően mindig új, tiszta területre kerülnek az állatok, nem képződnek trágyadombok, a higiénikusabb környezetnek is köszönhetően jobb állapotban marad az immunrendszerük.

Az, hogy ilyen változatos az élőhely, fák, bokrok, füves területek váltják egymást, azt is lehetővé teszi, hogy az állatok természetes módon válasszanak növényeket, akár a paraziták elleni védekezésre is. Egyfajta szabadságuk van a legelésben, amit a vadállományhoz hasonlóan használnak ki.

Itatás természetesen, terelés-kezelés stresszmentesen

A permakultúra és ausztrál keyline design tervezési rendszerek hatására az itatást is természetközeli módon oldják meg. A csapadékot kis vizes élőhelyekben gyűjtik össze, ezekből hordozható itatókhoz tudják szállítani a vizet. Ezáltal mindig biztosított a legelő közelében víz, csökkentve az állatok vándorlási szükségletét. A fenti megközelítés része a decentralizált birtoktervezésnek, hogy az állatok szükségletei adott legelőn belül legyenek biztosítva és ne vándoroljanak messzire vízért, sóért vagy árnyékért, taposva és túllegelve az útvonalukat.

További kiemelt szempont a stresszmentes állattartás is. A mozgatás során nem szükséges a hajtás, verés. Az állatok megszokják a napi rutint, testbeszéd és szavak segítségével tudják, mit várnak tőlük. Így a szakaszváltások is gördülékenyen mennek, a bizalom pedig hosszú távon együttműködő állományt eredményez. – Temple Grandin és Bruce Maynard munkásságát követve arra törekszünk, hogy az állatok ne féljenek a mozgatás során, próbáljuk megérteni és figyelembe venni a reakcióikat, valamint megőrizni, hogy az állomány nagyságától függetlenül akár egy fő is képes legyen hatékonyan elvégezni a legelőváltást. Ellenkező esetben irányításuk stresszel jár, továbbá a hosszas terelés miatt a legelőn időt is veszítünk. Az összeszokottság eredményeként az állatok felismerik, hogy mikor mi következik, így maguktól átmennek a következő zónákba, amikor azokat megnyitjuk nekik. Jelenlétünk nem zavarja őket, van egy bizalom, amikor szavakkal hívjuk-irányítjuk őket és nem kell szakaszváltáskor segítséget kérnünk másoktól az állatok terelésében – mondja Bácskai Fanni, aki nemcsak tagja a családi gazdaságnak, de festőművészként cso­dálatos képeken örökíti meg az Akhal teke lovak szépségét.

Erősíti az immunrendszerüket

A teljes éves legeltetés és a néhány naponta váltott legelőrészletek nem csupán csökkentik a takarmányköltségeket – például a bálakészítés költségét, szállítási költséget stb. –, hanem lehetővé teszik, hogy az állatok a növényzet természetes ciklusait követve táplálkozzanak. Ez javítja a legelőkhöz való alkalmazkodóképességüket, támogatja egészségüket, és erősíti az immunrendszerüket. A vegetáció változatossága évszakosan eltérő étrendet kínál számukra, ami a természetes viselkedésformák és a táplálkozás szempontjából is kedvező. A tervezett szakaszos legeltetés a túllegeltetés elkerülésén túl elősegítheti a pihentetett területek vízmeg­tartó képességének javulását is, és hozzájárulhat a biodiverzitás növekedéséhez.

A szigorúan inputminimalizált rendszerben a genetikai szelekció is kiemelt szerepet kap. Az állományt az alapján értékelik, mennyire képes hasznosítani a rendelkezésre álló legelőnövényzetet kiegészítő takarmány nélkül. Az így nyert tapasztalatok hosszú távon a tenyésztési stratégia alapját képezik. A módszer úttörő jellegű a térségben, és már most is figyelemre méltó érdeklődést vált ki más gazdák körében – határon innen és túl, beleértve a szomszédos Szlovéniát és Ausztriát is.

Az állatok természetes körülmények
Az állatok természetes körülmények között választhatnak tartózkodási helyet, élelmet (fotó: DEDES projekt)

Szelektál a természet

A mintagazdaság területeit úgy osztották fel, hogy legelés után a növényzet meg tudjon újulni, így körforgásszerűen biztosítva a közel százfős állomány természetes táplálékát. A legeltetés során a szakaszok méretét és formáját rendszeresen változtatják, hogy folyamatosan alkalmazkodjanak a legelő és az állatok igényeihez. Az állomány kondíciója még így is változó, ami szándékos: teljesítményalapú szelekcióval cél a jobban alkalmazkodó, ellenállóbb egyedek vérvonalának azonosítása és megtartása.

– Körülbelül száz szarvasmarhánk van, és egész évben kint tartjuk őket. Az elléseket a vadállomány szaporodási mintáit figyelembe véve inkább tavaszra időzítjük, amikor a természet is megújul. Ilyenkor a vegetáció jobban fedezi az anyatehenek növekvő energiaigényét, mint télen, amikor pihen a természet – mondja András.

A tehenek között szembetűnő a különbség, a tíz év feletti alapállomány kondíciója láthatóan gyengébb, be van esve a horpaszuk, szőrük csapzottabb. A teljesítményalapú szelekció során teret engedünk a kondícióbeli különbségek megnyilvánulásának, így tudjuk eldönteni, hogy mely egyedek nem illenek a legeltetési programunkba. Jól kiéleződik, hogy már a szelektált fiatalabb generáció mennyivel jobb kondíciót tud elérni. Nincsenek kint a bordák, tiszta a szőrzetük, a horpaszuk sincs beesve. Ez például egy nagyon szép egyed, igaz, még fiatal – teszi hozzá ott jártunkkor Bácskai Fanni. – Ez a másik is egy idősebb, közel 10 éves egyed, de már saját tenyésztésű. Láthatóan jobb kondícióban van. Természetesen van még mit javítania, de már képviseli az általunk választott tenyésztési irányt.

Ez tudatos folyamat – magyarázza Szunyogh András. – Hatékony legelőállatokat szeretnénk tenyészteni, amelyek nem igényelnek extra takarmányt, csak sót és ásványi kiegészítőket, melyekből az állatok igényeik szerint választhatnak, hogy a környezetük hasznosításával érjék el a kívánt kondíciót.

A minőség gazdaságos is

A fenntartható módon tartott állomány természetvédelmi szempontból is előnyös, de gazdasági haszonnal is jár. A természetes módon nevelt állatok immunrendszere erősebb, ritkábban betegszenek meg. Nem szükséges vagy jelentősen csökkenthető az antibiotikumok és a parazitaellenes szerek alkalmazása, amelyek környezeti terhelése egyre kutatottabb terület. Az állatok természetes tartása nemcsak jelentős költséget takarít meg, de függetlenít is a hagyományos takarmányozási gyakorlattól Nem utolsósorban az így nevelt állatok húsa iránt nő az igény az egészségtudatos fogyasztók körében.

Akhal Teke lovak vágtája
Gyönyörű látvány az Akhal teke lovak vágtája (fotó: DEDES projekt)

A modellgazdaság-projekt célja bemutatni, hogy az állattartás regeneratív gazdálkodás természetvédelmi szempontokat is érvényesíthet, és példaként szolgálhat más gazdálkodók és a hatóságok számára is.

Arra törekszünk, hogy a legeltetési gyakorlatunkba integráljuk a védett növény- és állatfajok szaporodási időszakát is – mondja Bácskai Fanni, hozzátéve: – ahol ők is jól érzik magukat, ott mi is.

Az itatást is természetközeli módon oldják meg
Az itatást is természetközeli módon oldják meg (fotó: DEDES projekt)

A DEDES projekt mintagazdaságként szolgál: bemutatja, hogyan lehet birtoktervezéssel, regeneratív legeltetéssel, teljesítményalapú szelekcióval, stresszmentes állattartással és környezeti tudatossággal fenntartható módon egészséges állatokat nevelni. Szunyogh András célja, hogy a nemzetközi tapasztalatokat és saját gyakorlati eredményeit szakmai programok keretében megossza. Mintagazdaságát, amelynek vezetőjeként András év elején vehette át az Agrotrend A Jövő Agrárszakembere díját, nyitott műhelyként képzeli el, ahová külföldi mentorait is meghívja, hogy az általuk képviselt regeneratív irányzat hazai meghonosításához személyes példák is hozzájáruljanak.

Kohout Zoltán