fbpx
▼Hirdetés

▼Hirdetés

Tarol a fagy Kelet-Európában, súlyos károk a kertészetekben

Írta: Kohout Zoltán - 2025 április 13.

Az április 6-8. közötti sarkvidéki eredetű hideghullám Kelet- és Közép-Európa számos országában okozott komoly mezőgazdasági károkat. Az extrém időjárási esemény elsősorban a virágzó állományokat érintette, és több helyen havazással is párosult, ami tovább súlyosbította a fagykárt.

Lengyelországban -7,6 fok is előfordult

Lengyelországban az április 6-ról 7-re virradó éjszaka hozta a legsúlyosabb lehűlést. Kalisz közelében -7,6°C-ot, Łódź térségében -6,9°C-ot, Kujawy régióban -7,5°C-ot mértek. A legfontosabb almatermő térségben, Warka környékén -3,5°C volt a minimum. Bár az alma korai fenológiai fázisban volt, így a károk vélhetően mérsékeltek, némi terméskieséssel számolni kell. A komolyabb károk főként takarás alatti kultúrákat – például szamócát és korai burgonyát – érintettek.

Ukrajna: a kajszi szenvedte el a legnagyobb veszteséget

Ukrajnában a szokatlanul meleg tavasz miatt a kajszi és egyéb gyümölcsfajok virágzásba lendültek, mire megérkezett a sarkvidéki légtömeg. A hőmérséklet drámai módon esett vissza, és a virágzó fák komoly fagykárokat szenvedtek. A geobotanikusok szerint a kajszi idei termése szinte teljes egészében megsemmisült.

Bulgária: a Szliven régióban 100%-os kár

A bolgár Szliven térségben több száz hektárnyi cseresznye-, őszibarack- és kajsziültetvény pusztult el. A tavaszi fagyot havazás is kísérte. A termelők szerint a teljes régióban akár 100%-os terméskiesés is lehet. A gazdák állami segítséget kérnek, és tiltakozó akciókat is kilátásba helyeztek.

Albánia: nincs biztosítás, hatalmas veszteségek

Albániában -5°C körüli advektív (vízszintes irányú légmozgással járó hőmérséklet-változás) fagy érkezett április 7-8-án, és elsősorban a délkeleti és északi gyümölcstermesztő régiókat sújtotta. Korça, Dibra és Kukës térségében jelentős, akár teljes terméskieséssel számolnak. A cseresznye ára emelkedhet, de a kínálatot várhatóan melegebb régiókból és később virágzó fajtákból pótolják. Az országban ugyanakkor gyakorlatilag nincs mezőgazdasági biztosítás, a fagyvédelmi technológiák pedig a legtöbb termelő számára elérhetetlenek.

Összességében a tavaszi fagy főként a csonthéjasokban okozott károkat, de a korai zöldségfélék és a szamóca is megsínylette a hidegbetörést. A pontos kárfelmérés még folyamatban van, de számos térségben biztosra vehető a termés jelentős csökkenése.

A polar vortex következménye

A rendkívüli időjárást a sztratoszférában meggyengült sarki örvény „lebenyének” leszakadása okozta, amely hideg levegőt zúdított Kelet- és Dél-Európára. Ezt a trendet a klímaváltozás okozza, amely bár általánosságban globális felmelegedést generál, ezzel úgy zavarja meg a korábbi klimatikus viszonyokat, hogy ebben a régióban gyakoriak lesznek a hidegbetörések. Az érintett országokban – Magyarország, Lengyelország, Ukrajna, Bulgária, Albánia – a szombati 20–25°C-ról hétfőre -2 és -7°C közötti hőmérsékletre esett vissza a levegő. Sok helyen havazás is kísérte a hidegfrontot. A folytatásban melegszik az idő, de a keleti országrészben lehetnek -2 fok körüli fagyok, s csak szombattól szűnik a fagyveszély. A hőmérséklet a hajnali -2 és +3 fok közötti értékekről napközben 15-20 fok közé melegszik, ennél pár fokkal hűvösebb a felhősebb északkeleti tájakon lesz.

hó jég barackfa virág
Fotó: Shutterstock
▼Hirdetés

▼Hirdetés