fbpx

Rémült farmerek, Trump vámjai kinyírják az USA agráriumát

Írta: Kohout Zoltán - 2025 február 16.

A vámokkal közvetlen gazdasági kárt okoz, a gazdáknak eddig járó támogatások, programok befagyasztásával pedig elárulja saját szavazóit az új amerikai elnök. Donald Trump vámháborúja több tízmilliárd dolláros bevételkiesést és piacvesztést okozhat az USA farmereinek.

Zsebre vágják az amerikai farmereket

Noha Donald Trump egyelőre felfüggesztette a fenyegető, 25%-os kereskedelmi vámok bevezetését Kanada és Mexikó ellen, de a Kína elleni 10%-os vámok már február 10-e óta érvényesek. A farmerek riadót fújtak az USA-ban, miután hatalmas piaci és exportjövedelem-veszteséggel kell szembenézniük. A legnagyobb amerikai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet (AFBF) egyenesen azt mondja, a vámháború következményeként a mostani vásárlók más beszállítóhoz fordulhatnak, és „zsebre vágják” majd az USA farmereit. Tavaly USA 30 milliárd dollárért exportált agrártermékeket Mexikóba, majdnem ugyanennyiért Kanadába, és 26 milliárdért Kínába. Bármilyen importvám azzal fenyeget, hogy az érintett országok válaszul korlátozzák az USA exportjának beáramlását. Trump talán részben ezért máris bejelentette, hogy 30 napra felfüggeszti a vámokat, de ismerve kiszámíthatatlan, önfejű magatartását, a farmerek nem nyugodtak meg. Emlékeztettek rá, hogy az USA mezőgazdasági bevételeinek 20%-a az agrárexportból származik (tavaly ez 175 milliárd dollár volt), sőt, minden export-dollár otthon 2 dollár további mezőgazdasági eredményt termel.

Legutóbb is milliárdokat buktak a gazdák

Amerikai közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy mint mindig, a most bejelentett vámok is torzítják a piac hatékonyságát, növelik a termelési költségeket és ezzel az árakat, vagyis végül a fogyasztók is rosszul járnak. Különösen a költség- és árérzékeny kis- és középvállalkozások érzik meg a vámháborúk következményeit, illetve a kis- és közepes jövedelmű vásárlók. Trump az említett országok mellett a szintén hatalmas kereskedelmi volument lebonyolító Európai Unióval szemben is vámokat fontolgat. Közgazdászok szerint – írja a New Yort Times – az ilyen intézkedések általában megtorlási ciklust indítanak el. Ez nem teória, hanem tény: 2018-ban, Trump hasonló korábbi akciója miatt az érintett országok ellenvámokkal válaszoltak, ami az USA exportjának meredek visszaeséséhez vezetett. Amikor például előző ciklusában Trump Kína ellen vámokat vetett ki, Kína válaszul korlátozta az amerikai mezőgazdasági behozatalt. Emiatt az USA farmerei dollármilliárdokat veszítettek, és az USA milliárdokat költött állami segélyekre, hogy ellensúlyozza a veszteségeket. Kína most is új vámokat vezetett be az amerikai áruk behozatalára, és korlátozó intézkedéseket az Egyesült Államokba irányuló exportjára, hogy megtorolja Trump jelenlegi lépését.

Rá szavaztak, most a megígért támogatást sem kapják

Nemcsak a külkereskedelemmel járnak rosszul az USA farmerei. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma Trump rendelete nyomán befagyasztotta a gazdálkodók támogatásának egy részét. Ezek közvetlen támogatásokat, kutatási-fejlesztési programokat is érintenek. Vannak gazdák, akik a korábbi elnök idején belefogtak állami támogatású fejlesztésbe, de most nem kapják meg a kormány által ígért pénzt. Az amerikai farmerek azért is riadtak és dühösek, mert a különféle felmérések szerint az elmúlt három elnökválasztáson döntően Trumpra szavaztak.

A vámháború esetleges európai és magyar hatásairól ebben a cikkben írtunk legutóbb.